درس بزرگ برجام اصلاح ساختار اقتصادی کشور است

مسئول خانه نخبگان بسیج گیلان گفت: بدون تغییر نگرش فرهنگی مردم در اقتصاد، نمی توانیم اقتصادی پویا، مولد و در شان مردم داشته باشیم.

به گزارش لنگرخبر به نقل از «لاهیجان»، عمران علیزادهروز گذشته در نشست بصیرتی لاهیجان با موضوع اقتصاد مقاومتی با اشاره به جایگاه بسیج در قدرت ملی ایران اظهار کرد: مارتین گلاستر استاد دانشگاه آمریکا در کتاب خود آورده است اگر حکومتی قادر باشد بسیج عمومی را ایجاد کند از نظر قدرت بالاتر از دیگر کشورها است.

وی وظیاف بسیج را در جامعه امروز بسیار مهم دانست و افزود: کمک به حفظ و افزایش کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی و حفظ هویت انقلابی از هویت های سه گانه ای است که امروز جمهوری اسلامی ایران را می سازد.

مسئول خانه نخبگان بسیج گیلان اساس هویتی در جمهوری اسلامی ایران را بر سه اصل هویت دینی، ملی و انقلابی دانست و گفت: امروز از لحاظ هویت دینی و ملی دارای جایگاه مناسبی هستیم، گرچه برخی از شیطنت های فرامرزی روی هویت های ملی تاثیر میگذارد اما آن چیزی که برای ما مهم است این است که هویت ملی دارای ارزش برای مردم است.

وی افزود: با همت مردم و جایگاه روحانیت که بعد از انقلاب داشتند، امروز هویت دینی از جایگاه قابل قبولی برخوردار است گرچه می تواند معیارهای بالاتری هم داشته باشد.

علیزاده با بیان اینکه نتوانستیم آن طور که باید، هویت انقلابی را پس از انقلاب به نسل جدید منتقل کنیم گفت:اگر نتوانیم هویت انقلابی را به نسل جدید منتقل کنیم هم هویت دینی و هم هویت ملی به خطر خواهد افتاد.

وی افزود: افرادی که فکرمیکنند با احیای هویت دینی و ملی نظام جمهوری اسلامی را بیمه می گردد کاملا اشتباه میکنند زیرا هویت انقلابی مانند چسب می تواند هویت دینی و ملی را نگه دارد.

علیزاده با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی امروز دارای کارآمدی قابل قبولی است و یکی از عوامل کارآمد برای گسترش این نظام، کارآمدی دولت ها است گفت: باید اعتراف کنیم که تمامی دولت ها به نسبت کارآیی هایی داشته اند و کارآیی و موفقیت آنها نسبی بوده است. هیچ دولتی نمی تواند ادعا کند که من کارآمدی مطلق یا ناکارآمدی مطلق داشته است.

وی با طرح این سوال جایگاه بسیج در دولتی که در اختیار گروهی است که مورد تایید مقام معظم رهبری است و از پشتوانه آراء مردمی نیز برخوردار است چیست و بسیج چگونه می تواند باعث افزایش کارآیی دولت شودگفت: وضعیت اقتصادی امروز در جامعه ما خیلی رنگ و لعاب موفقی ندارد و سوال مهم این است که چرا وضعیت اقتصادی جامعه این گونه است.

عمران علیزاده با بیان اینکه اگر وقت خود را برای متهم کردن دولت های گذشته بگذاریم راه را اشتباه رفته ایم گفت: هر دولتی که با هر ایده ای سرکار می آید، چون می خواهد ایده های اقتصادی خود را اعمال کند به نسبه می تواند در این امر موفق شود؛ چون صرفا رفتار اقتصادی دولت قبل را نقد می کند و سعی می کند یک رفتار اقتصاد جدید را پایه گذاری کند و این اشتباه اکثریت دولت ها می تواند باشد.

وی با بیان اینکه از روزی که سعی کردیم اقتصاد مدرن را در ایران اعمال کنیم تا به امروز هزار و سیصد میلیارد دلار در اقتصاد ایران سرمایه گذاری شده که الزاما ۱۳۰میلیون شغل ثابت می توانستیم به وجود بیاوریم گفت:اما متاسفانه آمار موجود یک دهم انتظار تئوری های اقتصادی است و البته پنجاه درصد از شغل ها مشاغل کاذب بود.

علیزاده با بیان اینکه دوتفکر اقتصاد سرمایه داری و در مقابل اقتصاد سوسیالیستی وجود دارند که اقتصاد اسلامی هردوی این تفکر را نفی می کند و می گوید که سرمایه باید دست گروه سوم یعنی مردم باشندگفت: به اصل ۴۴ قانون اساسی توجه کنید، یکی از مسائلی که در احیای اصل ۴۴قانون اساسی مهم است انتقال سرمایه به مردم است.

وی با اشاره به اینکه زمانی سرمایه می تواند در یک کشور اقتصاد بالنده ایجاد کندکه مسیر حرکت سرمایه را به سمت تولید ببریم گفت: اقتصاد با تعارف و سیاسی بازی پیش نمی رود، اقتصاد زمانی می تواند کارآیی دولت را بالا ببرد که وقتی وارد شد به سمت تولید حرکت کند. سرمایه فقط در یک صورت سراغ تولید می رود و این وقتی است که تولید سودآور باشد.

وی با بیان اینکه چرا سرمایه در ایران وقتی که دست سرمایه دار، دولت و الان به دست مردم است به سمت تولید حرکت نمی کند. افزود: چون تولید در ایران سود آور نیست. چون قوانین اقتصادی به این سمت حرکت نمی کند و در بخش تولید ایران نه کارفرما و نه کارگر راضی نیستند.

علیزاده با اشاره به درآمدهای حاصل از نفت در اقتصاد ایران با بیان اینکه این درآمدها باعث ایجاد بیماری ساختاری در اقتصاد ایران شده است گفت:  آینده پژوهی در بازار نفت در دنیا چشم اندازهای مناسبی را نشان نمی دهد و قیمت نفت به قیمت سابق باز نمی گردد. به دلیل اینکه اقتصاد ایالات متحده در وضعیت مناسبی به سر نمی برد و دلالان بورس در دنیا تمایلی به انتقال سرمایه در بازارهای بورس نفتی نشان نمی دهند.به دنبال این موضوع سرمایه گذارنی که در صنعت نفتی سرمایه گذاری می کردند تمایلی به سرمایه گذاری در این کشورها ندارند.

وی با اشاره به اینکه ما نمی توانیم صادرات مناسبی داشته باشیم چون تولید مناسبی نداریم گفت: معدوم کردن محصولات کشاورزی برای تنظیم کردن بازار در اقتصاد سرمایه داری که سود اصل است پذیرفته شده بوده و با اقتصاد اسلامی سازگاری ندارد، ما نمی توانیم با استفاده از تئوری های اقتصاد سرمایه داری اقتصاد اسلامی ایجاد کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بدون تغییر فرهنگی در اقتصاد مردم نمی توانیم اقتصاد پویا، مولد در شان مردم درست کنیم گفت:دولت اساس درآمد خود براساس مالیات بناگذاشته و اکثرا این آمارها محقق نمی شوند چون اکثر افرادی که در مشاغل سودآور فعالیت می کنند مالیات درستی به دولت نمی دهند.

وی با اشاره به وام خودرو با بیان اینکه دولت اینقدر جایگاه ویژه ای دارد که نباید از خودش برای رفع مشکلات کارخانه جات خودروسازی هزینه کند، چون اگر همین کارخانه جات مطابق استاندارهای روز دنیا تولید می کردند مشکلی برای فروش نداشتند گفت: نگرش مردم نسبت به خرید اتومبیل در حال تغییر است.

علیزاده با بیان اینکه درساختار اقتصادی کشور هرچه بخواهیم روی معیارهای مالی و سرمایه ای دولت را مکلف به کار کنیم اما فرهنگ اقتصادی را تغییر ندهیم تاثیری نخواهد داشت گفت: برجام باید به همه هشدار دهد که اقتصاد کشور ما ضعفی دارد که روی پرونده های حساس بین المللی کشور تاثیرگذار است و باید مثل بخش نظامی کشور که در مقابل همه خطرات نظامی می ایستد بخش اقتصادی هم همین گونه باشد.

وی در پایان افزود: چون در بخش نظامی به غرب نگاه نکردیم و مسیر تولید نظامی کشور را به سمتی بردیم که ادوات نظامی دشمن را بی تحرک کنیم. الگوسازی و عدم تقلید از کشورهای دیگر و اتکاء به توان کشور  برای ایجاد اقتصاد سازنده و پیش رو مهم ترین اصل است.