سوال یارانه‌ای معاون اول رئیس جمهور از مردم
سوال یارانه‌ای معاون اول رئیس جمهور از مردم

معاون اول رئیس جمهور در پستی که در وبلاگ شخصی‌اش منتشر کرده، نوشته است: امروز سوال من از شما دوستان این است که با توجه به مجموع شرایط، پیشنهاد شما برای سقف درآمدی یارانه بگیران چقدر است؟ به گزارش لنگرنیوز به نقل از  «خبرگزاری دانشجو»، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جدیدترین مطلب خود […]

معاون اول رئیس جمهور در پستی که در وبلاگ شخصی‌اش منتشر کرده، نوشته است: امروز سوال من از شما دوستان این است که با توجه به مجموع شرایط، پیشنهاد شما برای سقف درآمدی یارانه بگیران چقدر است؟

به گزارش لنگرنیوز به نقل از  «خبرگزاری دانشجو»، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جدیدترین مطلب خود در وبلاگش به اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و نوشت: اکنون که در آستانه اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها هستیم، مناسب دیدم ابتدا یکی از اشکالات مرحله اول را اجمالاً با هم مرور کنیم، سپس برای اجرای مرحله دوم ازشما دوستان هم کمک فکری بگیرم.

وی با بیان اینکه یکی از اشکالات مرحله اول عدم تعادل در منابع و مصارف بود، آورده است: بودجه‌ای که می‌توانست صرف اشتغال و توسعه و آبادانی کشور شود، بدون هیچ برنامه سودمندی بین ۷۷ میلیون نفر توزیع شد. (این رقم بالاتر از جمعیت کشور است درحالی که تعداد قابل توجهی از افراد هم از همان ابتدا برای دریافت یارانه‌ ثبت نام نکردند) طی این مدت کل درآمد دولت از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی ۹۲ هزار میلیارد تومان بود، در حالی که طی این بازه زمانی مبلغ ۱۳۷ هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه توزیع شده است.

“خوب است بدانید که کسری این مبلغ یعنی ۴۵ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت وبانک مرکزی برداشت شده است؛ به عبارت ساده‌تر این رقم که ۴ برابر بودجه عمرانی کشور است به قیمت توقف فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای به بخش یارانه‌ها منتقل شده است”.

در ادامه مطلب اقتصادی معاون اول رئیس جمهور آمده است: این درحالی است که طبق قانون می بایست نصف رقم ۹۲ هزار میلیارد تومان نیز به بخش عمومی و تولید اختصاص داده می‌شد (یعنی ۴۶ هزارمیلیارد تومان،) خوب است بدانید که این تکلیف قانونی هم انجام نشده و بخش عمومی و تولید کشور نیز از کمکی که در قانون پیش بینی شده بود، محروم گردید.

جهانگیری تاکید کرد: اکنون که در آستانه اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی هستیم طبق قانون، دولت مکلف است که یارانه را به متقاضیان نیازمند اختصاص دهد و برای شناسایی آنها سقف درآمدی بگذارد.

وی ادامه داد: برخی کارشناسان، درآمد معاف از پرداخت مالیات، یعنی ماهی یک میلیون تومان (سالی ۱۲ میلیون تومان) را به عنوان سقف درآمد برای هر خانوار جهت دریافت یارانه پیشنهاد می‌کنند و برخی دیگر نیز با توجه به جمیع جهات، درآمد ماهیانه دومیلیون و پانصد هزار تومان (سالانه سی میلیون تومان و برخی دیگر رقم هایی بین این دو را در نظر دارند).

معاون اول رئیس جمهور معتقد است: طبعاً هر قدر تعداد یارانه بگیران بیشتر شود برای تامین منابع آن باید یا قیمت حامل های انرژی مثل بنزین و گاز و برق و… افزایش یابد یا مقدار یارانه کمتری به افراد اختصاص داده شود.

“امروز سوال من از شما دوستان این است که با توجه به مجموع شرایط، پیشنهاد شما برای سقف درآمدی یارانه بگیران چقدر است؟”

جهانگیری در پایان مطلب خود این پرسش را مطرح کرد که به عبارت دیگر با توجه به برنامه‌های دولت برای بهبود خدمات مربوط به بهداشت و سلامت،چه سقف درآمدیی از خانوارها، باید از دریافت یارانه صرف نظر کنند؟ممنون می‌شوم چنانچه در حد یکی دو سطر هم مبانی استدلالتان را بیان فرمایید.