رفسنجانی تابوی انتخاب رهبر آینده ایران را شکست/روحانی به دنبال کسب اکثریت کرسی های مجلس خبرگان
رفسنجانی تابوی انتخاب رهبر آینده ایران را شکست/روحانی به دنبال کسب اکثریت کرسی های مجلس خبرگان

روزنامه انگلیسی “گاردین” (Guardian) در خبری تحت عنوان “رفسنجانی تابوی انتخاب رهبر آینده ایران را شکست” به اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا پرداخت.

به گزارش لنگرخبر،روزنامه انگلیسی “گاردین” (Guardian) در خبری تحت عنوان “رفسنجانی تابوی انتخاب رهبر آینده ایران را شکست” به اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا پرداخت.

 

 

در این گزارش آمده است: «اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق ایران با بیان اینکه گروهی از روحانیون ایرانی در حال بررسی نامزدهای بالقوه برای رهبری آینده ایران هستند، تابوی صحبت علنی در رابطه با جانشینی [رهبر] در جمهوری اسلامی را شکست.»

 

 

گاردین در ادامه نوشت:  ««حتی زمانی که آیت الله خامنه ای رهبر ۷۵ ساله ایران عمل جراحی را سال گذشته به علت سرطان پروستات انجام داد، بحث های علنی بر سر جانشینی او هرگز در محافل رسمی فرصت مطرح شدن نیافت چرا که این ریسک وجود داشت که چنین بحث هایی، تضعیف قدرتمندترین چهره ایران به حساب آید.

 

اما با نزدیک شدن انتخابات مجلسی که مسئولیت انتخاب رهبر عالی ایران را بر عهده دارد و با عنوان مجلس خبرگان شناخته می شود، امکان مطرح شدن چنین بحث هایی بسیار زیاد است.»»

 

گاردین در حالی این سخنان هاشمی رفسنجانی را تابوشکنی درباره بحث رهبری در ایران دانسته که پیش از وی در اردیبهشت ماه سال۹۳، آیت الله دری نجف آبادی هم سخنان مشابهی مطرح کرده بود.

 

و حتی خود آقای هاشمی در بهمن ماه سال گذشته در مصاحبه با روزنامه جمهوری اسلامی گفته بود: «اگر فردا آیت‌الله خامنه‌ای نباشد، چه کسی را دارید که به عهده بگیرد و مثل ایشان سابقه انقلابی، اجتهاد و آشنایی با همه شرایط کشور و جهان داشته باشند، به خصوص نیروهای مسلح را خوب بشناسند.»

 

روزنامه انگلیس گاردین در ادامه این گزارش آورده است: ««حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو و متحدانش امیدوارند که از محبوبیتی که با توافق هسته ای به دست آورده اند، بهره برده و با لغو تحریم ها اکثریت کرسی های مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را که انتخابات آن در یک روز انجام می شود، در دست گیرند.

 

هاشمی رفسنجانی که متحد قدرتمند روحانی است روز یکشنبه گفت: “مجلس خبرگان زمانی که نیاز به انتصاب رهبر جدید باشد اقدام خواهد کرد. آن ها اکنون در حال آماده شدن برای این موضوع هستند و گزینه ها را بررسی می کنند.”

 

وی در اظهار نظری نادر در رابطه با پروسه انتخاب رهبر جدید گفت: “آن ها گروهی را برای مشخص کردن افراد واجد شرایط تعیین کرده اند؛ تا در صورتی که حادثه ای رخ دهد، این لیست (در مجلس خبرگان) به رای گذاشته شود.”»»

 

 

در انتهای این گزارش آمده است: «اظهارات هاشمی رفسنجانی می تواند با هدف جلب حمایت عمومی برای انتخابات و متحدانش باشد تا قدرت بیشتری در انتخاب رهبر آینده به آن ها عطا کند.»