“عماد” یک موشک کاملاً متعارف است/ هرگونه سلاح متعارفی را طراحی و عملیاتی می‌کنیم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه موشک عماد یک موشک کاملاً متعارف است، گفت: برای دفاع از کشور هرگونه سلاح متعارفی را عملیاتی و طراحی خواهیم کرد.

کد خبر : 41791
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶
“عماد” یک موشک کاملاً متعارف است/ هرگونه سلاح متعارفی را طراحی و عملیاتی می‌کنیم

به گزارش لنگرخبر، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی مالک اشتر که به‌مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، با بیان اینکه نظام سلطه هیچ‌گونه تمایلی نسبت به دستیابی جمهوری اسلامی به توسعه روزافزون و سطوح عالی پیشرفت و اقتدار ندارد، گفت: در این مسیر از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات خود بهره گرفته‌اند تا ضمن ایجاد مانع در مسیر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، حرکت کشورمان را برای رسیدن به قله‌های تعالی، متوقف و یا کُند کنند.

وی با اشاره به اینکه در میدان نبرد، هر کدام از طرفین جنگ اگر میدان مانور را با دقت شناسایی و ارزیابی و سطوح بالاتر دانش، فناوری و توسعه را دراختیار بگیرند، به همان میزان، میدان عمل رقیبان یا دشمنان را محدود خواهند کرد، افزود: ما می‌خواهیم به این نقطه برسیم و در مسیری حرکت کنیم که دیگران نتوانند به‌دلیل نیاز ما، ایده‌ها و خواسته‌های خودشان را به ما تحمیل کنند، یعنی ما به موضع انتخاب برسیم و  در یک نقطه تعامل قرار بگیریم.

وزیر دفاع تصریح کرد: کسی می‌تواند معامله کند که چیزی در اختیار داشته باشد، کسی می‌تواند با دیگران تعامل داشته باشد که قدرت بده‌بستان داشته باشد. ما در بخش دفاع، همواره این مهم را وجهه همت خود قرار داده‌ایم که بایستی در حوزه‌ها و عرصه‌هایی به‌سمت جلو حرکت کنیم که دشمن درصدد است ما را در همان جا محدود کند.

سردار دهقان افزود: جمهوری اسلامی ایران در  بسیاری از بخش‌های صنایع دفاعی به این نقطه رسیده است که صاحبان صنایع پیشرفته دنیا با مشاهده پیشرفت‌های خیره‌کننده کشورمان، فوراً پیشنهاد همکاری می‌دهند یا به این توانمندی‌های ارزشمند اقرار می‌کنند در حالی که آن‌ها چند سال گذشته؛ هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که این وضعیت در مجموعه صنایع دفاعی ایران وجود داشته باشد.

وی گفت: به‌میزانی که ما ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را بالا می‌بریم قدرت چانه‌زنی‌مان نیز بالا خواهد رفت و در این صورت است که می‌توانیم بنشینیم، مذاکره کنیم، حرف بزنیم و قدرت مانور داشته باشیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: در موضوع هسته‌ای نیز همین حالت در کشور شکل گرفت، دنیا حاضر نبود کمترین دانش و کمکی  را در  این موضوع  در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و همواره  اگر تصور می‌کرد  فردی، مؤسسه‌ای، سازمانی در سطح داخلی یا بیرونی در این زمینه فعالیتی می‌کند، آنها را با انواع تهدیدها و محدودیت‌ها مواجه می‌کردند، زیرا نمی‌خواستند که ما به این جایگاه برجسته دست پیدا کنیم.

سردار دهقان اظهار داشت: توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای موجب شد که واقعیت هسته‌ای کشورمان را بپذیرند، البته آن‌ها هیچ‌گاه مایل به اینکه ما را به‌عنوان یک کشور هسته‌ای بپذیرند، نبودند.

وی گفت: اصل بر این بود که این توان از ما گرفته شود و همه آنچه را در این زمینه به دست آوردیم از دست ما بگیرند. آنها حتی جنایت‌بارترین کار یعنی ترور دانشمندان را انجام دادند. اما جمهوری اسلامی ایران موفق شد این دانش و فناوری را بومی کند و در داخل توسعه دهد و به پایه‌ای برساند که به‌صورت درون‌زا هر روز توسعه پیدا می‌کند.

وزیر دفاع اضافه کرد: امروز ملت ما با سربلندی تمام می‌گوید؛ آنچه مسئولانشان ادعا کردند حقیقتی است که وجود دارد، اگر رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی فتوا می‌دهند که به‌سمت سلاح هسته‌ای نمی‌رویم، نرفته‌ایم.

سردار دهقان تصریح کرد: بالاخره شورای حکام سازمان انرژی اتمی به‌اتفاق آرا قطعنامه‌ای را صادر و اعلام کرد که  ایران اسلامی هیچ‌گونه انحراف در فعالیت هسته‌ای نداشته است و هیچ فعالیت اعلام نشده‌ای نیز در ایران وجود ندارد.

وی گفت: در عین حال بعضی در داخل و عده‌ای در بیرون مطرح می‌کنند که با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران برجام را پذیرفته، پس محدودیت‌هایی را در فعالیت‌های نظامی نظیر موشکی، تست‌ها، عملیات‌ها و مانورها پذیرفته است، اما ما نشان دادیم به‌رغم برخی محدودیت در قطعنامه ۲۲۳۱، مسیر فعالیت‌های تحقیقاتی، پژوهشی، توسعه‌ای و تولیدی را با همه تست‌ها و همه ابعادش انجام می‌دهیم.

وزیر دفاع افزود: جمهوری اسلامی ایران در این دو سال سخت‌ترین مذاکرات را در جنبه حقوقی و سیاسی و فنی انجام داد و نظام سلطه با اتکا به عکس‌های ماهواره‌ای، سیستم‌های جاسوسی‌شان و سناریوپردازی درصدد پرونده‌سازی علیه کشورمان بودند تا کشور و ملت ایران را به‌عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در افکار عمومی جهان معرفی کنند و به‌اتکای آن  شدیدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها و محدودیت را علیه ما اعمال کنند. اما ملت ایران و دانشمندان و متخصصان کشورمان در این مسیر، با مقاومت بی‌نظیر خود مسیر ترقی و پیشرفت را طی کرد و برای برداشتن این محدودیت‌ها وارد مذاکره شد.

سردار دهقان با بیان “امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دنیا پذیرفته که ما یک کشور هسته‌ای هستیم، در بازار جهانی هسته‌ای به‌عنوان یک عضو فعال می‌توانیم حضور داشته باشیم و در چرخه دریافت مواد، غنی‌سازی و فروش آنها رسماً قرار بگیریم” گفت: آنهایی که نمی‌خواستند بپذیرند که ایران اساساً قابلیت هسته‌ای داشته باشد، امروز کشورمان را در باشگاه هسته‌ای جهان پذیرفته‌اند که می‌تواند مواد دریافت کند، غنی‌سازی کند و  در بانک جهانی سوخت هسته‌ای آن را به فروش برساند و حتی خریدار آب سنگین تولیدی را از ما دارند. علاوه بر این همه قابلیت‌هایمان را حفظ کرده‌ایم و تحقیقات و توسعه را بدون محدودیت انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: مهم‌تر از همه آمریکا و کشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران باید یک سؤال را جواب بدهند؛ به چه دلیل مستند و با کدام سند یا مدرکی ۱۰ سال، دوازده سال ملت ایران تحت فشار قرار داده‌اند و امروز اثبات شد ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران انحرافی در فعالیت‌های هسته‌ای خود ندارد، بلکه فعالیت اعلام شده‌ای خارج از چارچوب آژانس نیز ندارد و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام می‌کند قبل از سال ۲۰۰۳ برخی مطالعات نظری انجام شده و در دوره‌های بعدی هیچ سند و مدرک معتبری که حاکی از انحراف از فعالیت‌های ایران باشد وجود ندارد.

وزیر دفاع با بیان اینکه موشک عماد یک موشک کاملاً متعارف است، خاطرنشان کرد: در اوج فشار و جوسازی که آنها به راه انداخته بودند، آزمایش موشک عماد را انجام دادیم و برد و وضعیت آن را اعلام کردیم؛ هدف ما از انجام این آزمایش این بود که می‌خواستیم یک چیز را به دنیا بگوییم که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خودش عمل می‌کند و هیچ کس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی‌تواند برای ملت و کشور ما  تعیین تکلیف کند و هیچ محدودیتی را در این قضیه نخواهد پذیرفت. از روز اولی که برجام پذیرفته شد تا امروز حتی یک لحظه، یک روز، یک ساعت، نه‌تنها آزمایشات مختلف ما عقب نیفتاده، نه‌تنها رزمایش‌ها، کارهای تولیدی و پژوهشی را محدود نکردیم، بلکه ابایی از اعلام  آن نیز نداشتیم، زیرا دفاع را حق مسلم و پذیرفته شده خود می‌دانیم و برای دفاع از کشورمان هرگونه سلاح و تجهیزات متعارف را که لازم باشد طراحی، تولید و عملیاتی خواهیم کرد.

سردار دهقان در پایان خاطرنشان کرد: البته این‌همه توفیقات حاصل نمی‌گردید، مگر با  لطف حضرت باری تعالی و توجهات حضرت ولی‌عصر(عج)، ارواح مطهر امام عزیز و شهدای گرانقدر و هدایت‌های مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت عزیز و مقاوم ایران و نیز عناصر قدرتی که در سطح ملی ایجاد شده است که ما را در جایگاهی در عالم قرار داد که همه قدرتمندان با این کیفیت عقب‌نشینی کنند و در مذاکراتی سخت، حقوق ملت‌مان را استیفا کنیم و اجازه ندهیم حقوق ملت ایران تضییع گردد و امروز دنیا شاهد است که با مقاومت و ایستادگی ملت ایران، یکی از بزرگترین توطئه‌های نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شکست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به‌رغم شیطنت‌های فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.