نمایش «رعنا» در لنگرود به صحنه می‌رود
نمایش «رعنا» در لنگرود به صحنه می‌رود

نمایش «رعنا» به نویسندگی، دراماتورژی و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی از اول تا هفتم ‌دی‌ماه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لنگرود به صحنه می‌رود.

به گزارش لنگرخبر،  نمایش «رعنا» به نویسندگی، دراماتورژی و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی از اول تا هفتم ‌دی‌ماه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لنگرود به صحنه می‌رود.

علاقه مندان میتوانند به صورت حضوری، در محل اجرای نمایش اقدام به تهیه ی بلیط نمایند .

کوشک‌جلالی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری این نمایش می‌گوید: این نمایش‌نامه در درجه‌ی نخست بر طرح اولیه حجت صفاریان و نمایش‌نامه‌ای که شهروز آقایی‌پور براساس آن نوشت، استوار است. پس از آن دو نمایش‌نامه‌ی منظوم در ارتباط با «رعنا» اثر نادر زکی‌پور را با همراهی نویسنده‌اش خواندم و زکی‌پور جرقه‌های جدیدی را در درونم روشن کرد.

او ادامه می‌دهد: خواندن کتاب “چگونگی زده شدن ترانه رعنا” اثر محمد قلی صدراشکوری و دیدار و گفت‌و‌گو با این شاعر و پژوهشگر بزرگوار شرق گیلان مرحله بعدی کارم بود. زادگاه صدر اشکوری، همان زادگاه رعنا است و اتفاقات دوران رعنا به قدری شفاف در حافظه‌ی ایشان نقش بسته است که در حین تعریف وقایع و افراد آن دوران، احساس می‌کردم در اشکور کنار “کرد آقا جان”، بالای کوه ایستاده‌ام، رعنا کنارم و هادی سلاخی شده، زیر پایم در “هادی دره” هستند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر خاطرنشان می‌کند: کتاب «از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی» اثر خلیل سلیمی و دیدار و گفت‌و‌گو با این محقق بزرگوار، نکته‌های جدیدی را برایم مطرح کرد و نقطه عطفی برای تحقیقاتم بود. پس از آن، مدت زیادی در اینترنت پیرامون اسطوره‌ها و افسانه‌های گیلانی، بخصوص داستان رعنا تحقیق کردم و ورژن‌های مختلف ترانه رعنا را خواندم و شنیدم که مجموعه‌ی این خاطرات و وقایع تاریخی در برخی موارد کاملا متضاد، هم برایم جالب بود و هم ترس‌برانگیز؛ چون رعنا در جایی تنها یک عاشق عصیانگر بود، در جایی دیگر یک مبارز با افکار انقلابی، در جایی روسیاه بود و در جایی پاک و معصوم، در جایی با پسر کدخدا، “نوروز”، ازدواج کرده بود و بعد با معشوقش “هادی” راه فرار پیش گرفته بود، در جای دیگر، شب عروسی با هادی فرار کرده بود، در جایی عاشق “کردآقاجان”ٌ، پیرمرد مبارز جنگلی هم بود، در جایی دیگر تنها عشقش هادی بود. در جایی کردآقاجان یک یاغی معرفی می‌شود و در جایی دیگر یک مبارز و هزاران روایت ضد و نقیض دیگر.

کوشک جلالی می‌گوید: پس از این مرحله تصمیم گرفتم بند ناف تحقیقات تاریخی‌ام را قطع کنم و رعنای خودم را در ارتباط با دریافت‌هایم به نگارش درآورم. طرح نهایی را نوشتم و با کمک ناتاشا محرم زاده صحنه به صحنه آن را پرورش دادیم و نسخه اولیه نمایش‌نامه را اواخر فروردین به پایان بردم و بعد از آن با توجه به برخی پیشنهادات و تغییراتی که ضرورت می‌دیدم، ورژن دوم «رعنا» را نوشتم.

این نمایش گروه با بازی مهرانه به نهاد، مجید پتکی، مهدی مخبری، ارشد امیراسکندری، مصطفی غلامی، مجتبی معیری نیا، برنا احمدنژاد، محمد تقی‌زاده، امیرقاسم وطن‌خواه، محبه میرباقی‌نژاد، مهدی محمدپور، ابوالفضل ندافی و باحضور حجت‌اله صفاریان و فریبرز زیده‌سرایی به صحنه می‌رود.

عوامل دیگر نمایش «رعنا» هم عبارتند از: گروه نویسندگان: نادر زکی‌پورلنگرودی، حجت الله صفاریان، شهروز آقایی‌پور، طراح صحنه: یاسر میرحمیدی، موسیقی: شهرام شفیعی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: نیما تابنده، طراح حرکات فرم: پریسا قاسمی، عکس: موژان جواهری، روابط عمومی: برنا احمدنژاد، پوستر: محسن صیدگر، سرمایه گذار: سید ذکریا ذاکری با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر لنگرود و مساعدت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود.