کنده کاری در خرشتم، به نام تجهیز به کام تخریب

‌در منطقه کنده سر خرشتم از توابع لنگرود به جای نوسازی اراضی و باغات، تخریب این منابع ارزشمند صورت گرفته است.

به گزارش لنگرخبر به نقل از ایسنا،‌ افزایش بازده تولید برنج، مکانیزه کردن کشت، امکان کشت دوم، بهبود حفاظت از آب و خاک، مدیریت و صرفه جویی آب، افزایش بهره وری آبیاری، ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه کشاورزان، کاهش سختی کار، کاهش استفاده از نهاده‌های کشاورزی، افزایش بهره‌وری و امکان یکجا زراعی و کشت یکپارچه از مزایای طرح ملی تجهیز و نوسازی اراضی است.

طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری شامل تجمیع و یکپارچه سازی اراضی، تسطیح علمی اراضی، احداث کانال‌ها، زهکشی‌های زیرزمینی و سطحی، ایجاد کرت‌های مستطیل شکل هندسی و ساخت جاده‌های بین مزارع است که علاوه بر استفاده بهینه از پتانسیل‌های آب و خاک مزارع از هدر رفت آب جلوگیری کرده و بازده محصولات کشاورزان را افزایش می‌دهد.

‌احمد زارع مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه در ۱۱ شهرستان گیلان طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در حال اجرا است، گفت: با تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، عمر سنتی کشت و کار پایان می‌یابد.

وی اضافه کرد: طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در سالجاری در یک هزار ۷۶۵ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان در حال اجرا است.

نوسازی اراضی شالیزاری در ۱۰ هکتار دیگر از اراضی گیلان آماده اجرا است

زارع با بیان اینکه هدف از اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری توسعه مکانیزاسیون و افزایش تولیدات کشاورزی از طریق بهبود سیستم کاربری اراضی است و مطالعات طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در سطح ۱۰ هکتار دیگر از اراضی استان انجام و آماده اجرا است، ادامه داد: در ۱۱ شهرستان، رشت، لاهیجان، صومعه‌سرا، آستانه اشرفیه، لنگرود، رودسر، شفت، فومن، تالش، رضوانشهر، ماسال و سیاهکل در حال اجرا است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این طرح با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال در این شهرستان‌ها در حال انجام است.

‌زارع با اشاره به اینکه طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری شامل تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی، احداث کانال‌ها، زهکشی‌های زیرزمینی و سطحی، ایجاد کرت‌های مستطیل شکل هندسی و ساخت جاده‌های بین مزارع است،تصریح کرد:علاوه بر استفاده بهینه از پتانسیل‌های آب و خاک مزارع از هدر رفتن آب جلوگیری می‌شود و بازده محصولات کشاورزی افزایش می‌یابد.

وی طرح ساماندهی نوین آبیاری، پروژه‌های آبیاری تحت فشار و پروژه‌های کوچک تأمین آب در قالب طرح‌هایی نظیر تجهیز و بازسازی ایستگاه‌های پمپاژ و چاه‌ها، تعمیق و بازسازی آب‌بندان و انتقال آب زراعی را در دستور کار این سازمان اعلام کرد.

اما سودجویانی پیدا می‌شوند که به نام تجهیز اراضی خود و یا دیگران اقدام به تغییر کاربری می‌کنند و به گفته ساکنان این منطقه در منطقه کنده سر خرشتم از توابع شهرستان لنگرود ‌این اتفاق افتاده است.

به نام تجهیز به کام تخریب

محمد ندیمی یکی از کشاورزان این منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: یک شرکت با مجوزهایی که در دست داشت، اقدام به تخریب باغات چای‌، پرتقال و… کرده است.

وی اضافه کرد: مردم این منطقه از اقدام نامناسب این افراد شکایت کرده‌ و مراجع قضایی نیز به نفع مردم حکم صادر کرده‌اند.

ندیمی تصریح کرد: در این منطقه دو تپه زیبا وجود داشت که از بالای این تپه‌ها می توانستیم همه زیبایی این منطقه را یک جا ببینم، اما متاسفانه یکی از این تپه‌های زیبا تخریب شده است.

وی از مسئولین استان خواست برای جلوگیری از دیگر تخریب‌ها در این منطقه که از ابتدا به نام تجهیز اراضی صورت گرفت، وارد عمل شوند و حتما از این منطقه بازدیدی داشته باشند.