صهیونیست‌ها: از امشب منتظر واکنش حزب الله باشید

تلاش های تحلیلگران رژیم صهیونیستی برای کاهش التهاب در فضای افکار عمومی شهرک نشینان صهیونیست بی فایده بوده و برخی از آن ها از دو شب پیش در پناهگاه ها می خوابند.

کد خبر : 42301
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
صهیونیست‌ها: از امشب منتظر واکنش حزب الله باشید

به گزارش لنگرخبر، روزنامه السفیر لبنان در مقاله‌ای با اشاره به ترور شهید سمیر قنطار در منطقه جرمانای سوریه از نگرانی رژیم صهیونیستی نسبت به آینده تحولات منطقه خبر داد. بر اساس این گزارش ساکنان مناطق مرزی سرزمین‌های اشغالی در مجاورت لبنان و سوریه شب و روز خود را در نگرانی شدید پشت سر می‌گذارد، برخی شهرک‌های صهیونیست‌نشین پناهگاه‌ها را بازکرده اند و این اعتقاد در میان مردم وجود دارد که واکنش حزب‌الله قطعاً انجام خواهد شد. پرتاب سه موشک به سمت منطقه نهاریا نیز باعث نشده نگرانی‌های اسرائیلی‌ها مرتفع شود ، چرا که آنها معتقدند این، واکنش مدنظر حزب‌الله لبنان نیست. مراسم تشییع پیکر شهید قنطار و سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان که دیروز انجام شد نیز بر شدت نگرانی آنها افزوده است. به نظر می‌رسد شهرک‌نشینان اسرائیلی امروز بیش از همه به این نکته اهمیت می‌دهند که بدانند در روزهای آینده چه چیز انتظار آنها را می‌کشد.

پایگاه خبری والاه رژیم صهیونیستی از وحشت در شهرک‌های صهیونیست‌نشین شمال سرزمین‌های اشغالی در پی پرتاب سه موشک به سمت منطقه نهاریا و شنیده شدن آژیرهای خطر در مناطق مختلف خبر داد. این پایگاه خبری نوشت اسرائیلی‌ها از پایان جنگ ژولای ۲۰۰۶ در این منطقه به استثنای موارد نادر در حالتی از آرامش به سر می‌بردند ، اما چالشی که در نتیجه ترور قنطار ایجاد شده، ناشی از نگرانی‌هایی است که آنها در رابطه با واکنش احتمالی حزب‌الله لبنان دارند. این در حالی است که تحلیلگران ارشد صهیونیستی سعی می‌کنند در تحلیل‌های خود به مردم آرامش داده و واکنش‌های احتمالی حزب‌الله لبنان را محدود توصیف کنند.

یک سایت خبری می‌افزاید که بسیاری از شهرک‌نشینان شمال سرزمین‌های اشغالی شب گذشته را در پناهگاه‌ها و اتاق‌های امن در نگرانی شدید سپری کردند. یکی از شهرک‌نشینان صهیونیست گزارش می‌دهد که شب گذشته با کفش خوابیده و تلفن خود را در کنار سرش قرار داده است. وی می‌گوید: «کاملاً در آماده‌باش بودم، شب متفاوتی بود.» این در حالی است که تمامی این رفتارها باعث این نمی‌شود که صهیونیست ها به این نتیجه برسند که اتفاقی نخواهد افتاد.

ران بن یشای تحلیلگر مسائل نظامی سایت اینترنتی روزنامه یدیعوت آحارونوت در رابطه با ترور قنظار می‌نویسد که اسرائیل حساب و کتاب خونین و طولانی با سمیر قنطار داشت. وی در سن شانزده‌سالگی عملیات خونینی را بر ضد اسرائیلی‌ها انجام داده بود، اما چیزی که وی را از دیگران متفاوت کرده است این است که وی از دروزیهای لبنان است و نفرت خود از اسرائیل را حتی بعد از گذراندن ۳۰ سال در زندان کم نکرد. همین موضوع باعث شد که وی خدمات زیادی را به سازمان‌های متعدد در فواصل مختلف زمانی ارائه دهد تا جایی که تلاش کرد جبهه جدیدی را در منطقه جولان بر ضد اسرائیل ایجاد کند.

بن یشای می‌افزاید: طبیعی است که آن طور قلمداد شود که هدف قرار دادن قنطار و رفقایش به علت اقدامات آنها در گذشته نبوده است، بلکه به علت خسارت‌هایی است که در آینده در نتیجه اقدامات آنها رقم خواهد خورد. ایرانی‌ها و حزب‌الله لبنان از سال ۲۰۱۳ تاکنون به دنبال اقدامی هستند که مانع و بازدارندگی قابل توجهی در برابر اسرائیل برای هدف قراردادن کاروان‌های تسلیحاتی از سوریه به سمت حزب‌الله لبنان ایجاد کند. آنها تلاش می‌کنند خسارت‌هایی را به اسرائیل وارد کنند که در نتیجه آن سرکردگان این رژیم قبل از موشک باران کاروان‌های سلاح ، برنامه‌های خود را مورد تجدیدنظر قرار دهند، البته به گونه‌ای که جلوی تنش‌های گسترده در جبهه سوریه و لبنان گرفته شود. نتیجه این تلاش‌ها تصمیم به آغاز جبهه‌ای جدید بر ضد اسرائیل در جولان بود. به همین منظور سمیر قنطار برای فرماندهی این روند به منطقه اعزام شد. اسرائیل فعالیت‌های سمیر قنطار در این منطقه را باعث وارد آمدن خسارت‌های استراتژیک بر ضد خود می‌دانست ، به‌ ویژه که رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند فضای دوستانه‌ای با دروزی ها ایجاد کند، اما قنطار ماهیت مناسبات دروزی ها با صهیونیست ها را در سوریه و لبنان را برملا می کرد و این روابط را تخریب می نمود.

آوی یسخاروف در پایگاه خبری والاه می‌نویسد: مشکل بتوان پرتاب سه موشک از سوی کمیته‌های مردمی شاخه فرماندهی کل به سمت منطقه نهاریا را واکنش حزب‌الله لبنان به ترور یکی از نمادهای مقاومت دانست. وی معتقد است که حزب‌الله لبنان چندین توجیه در اختیار دارد تا واکنشی شدیدتر نسبت به این ترور از خود نشان دهد. از جمله این دلایل بازدارندگی و بهبود موقعیت حزب‌الله در افکار عمومی لبنان و شیعیان است. وی در عین حال توضیح می‌دهد که عواملی نیز وجود دارد که ممکن است حزب‌الله لبنان به واکنش جبهه مردمی در پرتاب سه موشک اکتفا کند ، از جمله این عوامل نگرانی از ورود به واکنش جدید اسرائیل است که به ایجاد تنش نامطلوب از دیدگاه حزب‌الله لبنان منتهی شود. از این منظر یسخاروف مدعی شده که حزب الله به شکل گسترده به این عملیات واکنش نشان نخواهد داد، چرا که همواره دست برتر را در اختیار ندارد.

الون بن دیوید تحلیلگر نظامی شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی، قنطار را یکی از ۵ نفر اولی می داند که بیشترین دشمنی را با اسرائیل دارد. وی اظهارات بازجوی یگان ۵۰۴ ارتش اسرائیل در پی بازجویی از قنطار بعد از بازداشت در سال ۱۹۷۹ را یادآور می‌شود که گفت: قنطار به کاری که انجام داده، افتخار می‌کند. بن دیوید نیز مانند دیگر تحلیلگران صهیونیستی، ترور شهید مقاومت را در چارچوب تسویه‌حساب قدیمی و جدید از اقداماتی خواند که از عملیات نهاریا آغاز شده و تا جولان ادامه پیدا کرده است.

وی در مورد واکنش احتمالی حزب‌الله نسبت به این عملیات گفت که حزب‌الله لبنان جانب احتیاط را در پیش خواهد گرفت ، تجربه به ما نشان داد که حزب‌الله برای انتخاب نحوه عملکرد و انجام واکنش خود نیاز به چند روز زمان دارد. آنها به دنبال واکنشی هستند که حزب‌الله را به سمت جنگ پیش نبرد. بن دیوید معتقد است که واکنش حزب‌الله به این اقدام می‌تواند انجام یک کمین یا قرار دادن یک بمب یا پرتاب چند موشک به ویژه در منطقه مزارع شبعا باشد. البته این موضوع می‌طلبد که ارتش اسرائیل در تمامی جبهه‌ها هوشیار عمل کنند.

الکس فیشمن تحلیلگر نظامی روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز با انتشار تحلیلی گسترده نوشت که تشخیص برنامه‌ریزی شده یا تصادفی بودن عملیات ترور قنطار نیاز به زمان دارد، اما به هر صورت فرماندهی جبهه شمالی اسرائیل از دو روز پیش در حالت آماده‌باش قرار گرفته است. منطقی است که این‌گونه فرض کنیم که فرماندهان حزب‌الله لبنان در یک شرایط ارزیابی مستمری در مورد نحوه رفتار خود قرار دارند. حزب‌الله تحت تأثیر فشار افکار عمومی خود قرار دارد.

روزنامه الاخبار لبنان نیز در گزارشی مفصل به بررسی اجمالی نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از واکنش احتمالی حزب‌الله لبنانبهو ترور سمیر قنطار پرداخته است. این روزنامه گزارش خود را با عبارت سایت اینترنتی روزنامه صهیونیستی اسرائیل الیوم آغاز می‌کند که نوشته است: اسرائیلی‌ها از امشب باید منتظر واکنش حزب‌الله لبنان باشند. سخنرانی دیشب سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را می توان نقطه تحولی در نحوه تعامل اسرائیلی‌ها با ترور شهید قنطار تصور کرد. ارزیابی های قبل از این سخنان با بعد از آن کاملاً متفاوت است. این موضوع از نحوه تعامل اسرائیل و رسانه‌های آن با سخنرانی نصرالله مشخص می‌شود و واضح است که تل‌آویو در ارزیابی‌های خود نسبت به واکنش حزب‌الله لبنان به این عملیات بار دیگر اشتباه کرده است، چرا که آنها در محاسبات اولیه خود تصور می‌کردند که حزب‌الله هیچ واکنشی نسبت به این عملیات از خود نشان ندهد یا نهایتاً واکنشی نمادین از خود بروز دهد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی شب گذشته آماده‌باش تبلیغاتی را پشت سر گذاشتند. آنها قطعه های مکرری از سخنرانی سید حسن نصرالله را انتخاب کرده و به ویژه آن مطالبی که از مسئولیت اسرائیل در ترور شهید قنطار به عنوان یکی از عناصر محور مقاومت و از اعضای کادر حزب الله سخن می گفت را انتخاب کردند. عمل بر اساس این سخنان نشان می دهد واکنش حزب‌الله لبنان قطعی است. این در حالی است که اسرائیل همچنان سکوت رسمی خود در قبال ترور قنطار را دنبال می‌کند و هیچ یک از سرکردگان رژیم صهیونیستی موضعی را در پذیرش این تجاوز صادر نکرده‌اند.

پیش از سخنرانی دبیرکل حزب‌الله ، تل‌آویو و رسانه‌هایش مشغول ارائه تحلیل در رابطه با پیامدهای این ترور و روز بعد از آن بودند. نقش مؤسسات امنیتی اسرائیل در گزارش‌ها و تحلیل‌های خبرنگاران کاملاً ملموس بود. کاملاً مشخص بود که آنها به دنبال اطمینان بخشیدن به اسرائیلی‌ها هستند ، البته برخی خبرنگاران نسبت به اشتباهات تل آویو در ارزیابی‌های خود هشدار دادند. اما بعد از سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان به نظر می‌رسد تردیدها در مورد دستاورد اسرائیل در این ترور افزایش پیدا کرده و هشدارها نسبت به هزینه‌های حساب‌نشده ای که باید پرداخت شود، روبه‌فزونی خواهد گذاشت.

رانی دانیل تحلیلگر شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی طبق معمول پیام‌های مؤسسات امنیتی اسرائیل را مخابره می‌کند. وی به پیام‌ها و بیانیه‌های صادر شده از سوی حزب‌الله لبنان به ویژه در مراسم تشییع پیکر سمیر قنطار کاملاً توجه می‌کرد. این موضوع باعث شده است که او مواضع هشدار آمیزی را در دستور کار قرار دهد. با این وجود وی تأکید می‌کند:« باید متوجه این موضوع باشیم که زمینه‌های واکنش به این ترور خیلی وسیع نیست،‌ نصرالله سعی دارد واکنشی به این ترور انجام دهد،‌ البته اقدامی که واکنش سخت اسرائیل را در پی نداشته باشد، بنابراین به سختی می‌توان تصور کرد که حزب‌الله دست به اقدامی بزند که باعث باز شدن جبهه جنگ با اسرائیل گردد.

الون بن دیوید تحلیلگر مسائل نظامی شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز ابراز امیدواری کرد که اسرائیل در ارزیابی‌های خود نسبت به اهمیت سمیر قنطار در نزد حزب‌الله لبنان اشتباه نکرده باشد. وی در عین حال گفت که شبکه تلویزیونی المنار از صبح دیروز به موضوع ترور قنطار پرداخته است و این بدان معنا است که حزب‌الله لبنان با این عملیات ترور با جدیت رفتار می‌کند و ملزم به واکنش نشان دادن به آن است. وی اعلام کرد که ارتش اسرائیل مجموعه ای از اقدامات پیش دستانه را در طول مرزهای لبنان در دستور کار قرار داده و تحرکات و فعالیت‌های عادی خود را از دیروز تغییر داده و اماکن شناخته شده و مسیرهای عادی تحرکات خود را عوض ‌کرده است.

این در حالی است که تلاش‌های ارتش رژیم صهیونیستی برای آرامش دادن به شهرک‌نشینان شمال سرزمین‌های اشغالی جهت بازگرداندن آنها به زندگی طبیعی‌شان در نهاریا و مناطق دیگر با واکنش مثبت شهرک‌نشینان مواجه نشده است، رؤسای شوراهای شهرک‌های صهیونیستی تأکید دارند که آنها همچنان با نگرانی شدید زندگی می‌کنند و فاصله زیادی از پناهگاه‌ها نمی‌گیرند.

بسیاری از شهرک های صهیونیست‌نشین در شمال فلسطین اشغالی اعلام کردند که پناهگاه‌ها را برای آماده‌سازی جهت بدترین شرایط باز کردند. شهرک‌های شلومی و نهاریا ابتکار عمل در این آماده باش را در دست داشتند، این در حالی است که جبهه داخلی رژیم صهیونیستی وابسته به ارتش اسرائیل بر ضرورت ادامه حیات طبیعی در شهرک‌های شمالی تأکید کرده است.

در همین راستا شبکه ۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی تنش را رویکرد غالب مردم در این شهرک‌ها به ویژه در مناطق اصبع الجلیل و  کریات شمونه دانست و با این حال تأکید کرد که ارتش اسرائیل برای مقابله با هر اتفاق آماده است و حتی سامانه‌های گنبد آهنین را در شمال سرزمین‌های اشغال مستقر کرده است.

شبکه یک تلویزیون رژیم صهیونیستی در مورد مسئولیت ترور سمیر قنطار گفت که اسرائیل عمداً این مسئولیت را برعهده نمی‌گیرد و البته آن را رد هم نمی‌کند. این گزارش در انتقادی‌ تلویحی از رژیم صهیونیستی می‌افزاید: سیاست اسرائیل از زمان کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، مبتنی بر نوعی ابهام است،  اما به هر حال گروهی که این عملیات را انجام داد قطعاً نیروی هوایی وابسته به دولت زیمبابوه نبوده است!

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.