طرح تازه جمهوری‌خواهان سنا برای مخالفت با لغو تحریم‌های ایران

به گزارش لنگرخبر، جمهوری‌خواهان سنای آمریکا با ادعای نگرانی از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران قصد دارند مانع لغو تحریمهای ایران از سوی باراک اوباما شوند.

به گزارش «هیل» نشریه کنگره آمریکا، سناتور کلی آیوت پیشنهادی را مطرح کرد که به‌موجب آن لغو تحریمهای ایران تا ارائه گزارشی کامل از دولت آمریکا درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران و تأیید پایان هرگونه فعالیت نظامی مرتبط با برنامه هسته‌ای متوقف شود.

این پیشنهاد که درحال حاضر با حمایت ۱۰ سناتور جمهوری‌خواه از جمله مارک روبیو مواجه شده همچنین تأکید می‌کند که باید قطعنامه‌ای مشترک درباره رفع تحریمها از سوی کنگره تصویب شود.

این پیشنهاد در پی آمادگی دولت آمریکا برای رفع تحریمهای ایران به‌عنوان بخشی از توافق هسته‌ای در ژانویه مطرح شده است. این توافق با مخالفت تمام جمهوری‌خواهان سنای آمریکا مواجه شد.

پیشنهاد سناتور آیوت تأکید می‌کند که به‌عنوان بخشی از ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران دولت آمریکا باید تأیید کند که هرگونه تحقیق، توسعه، آزمایش و یا استفاده میدانی از موشکهای بالستیک با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای پایان یافته است.

بااین‌حال دولت و دموکراتهای آمریکا معتقدند که توافق هسته‌ای موضوعی مستقل از برنامه موشکی ایران است. از سوی دیگر سناتور باب منندز نیز آزمایشات موشکی ایران را دلیل اصلی لزوم حمایت اوباما از تمدید تحریمهای ایران دانست که در پایان سال ۲۰۱۶ به پایان خواهند رسید.

author ۸ دی ۱۳۹۴
author 302 views