پیش‌بینی «شیخ نمر» درباره شهادتش

شهید شیخ نمر باقر النمر می‌گفت: می‌دانم فردا برای بازداشت من به سراغ خواهید آمد، خوش می‌آیید! این منطق و راه و روش شماست، بازداشت و شکنجه و کشتار، ما از قتل و کشتار نمی‌هراسیم. ما از هیچ چیز نمی‌ترسیم.

کد خبر : 43042
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳
پیش‌بینی «شیخ نمر» درباره شهادتش

به گزارش لنگرخبر،صبح امروز تلخ‌ترین خبر پس از فاجعه منا از عربستان سعودی مخابره شد؛ اعدام «شیخ نمر».

این خبر بهت‌آور در حالی مخابره شد که پیش از این بارها حکم اعدام رهبر شیعیان عربستان از سوی سازمان‌های حقوق بشری محکوم شده و از آل‌سعود خواسته شده بود که این حکم را اجرا نکند. حتی علمای اهل سنت ایران نیز به نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و سازمان همکاری‌های اسلامی نامه ارسال کرده و آزادی آیت‌الله نمر را خواستار شده بودند.

در ادامه مروری بر زندگی این روحانی سرشناس عربستان داریم.

نمر باقر النمر در سال ۱۳۷۹ قمری (۱۹۵۹ میلادی) در شهر العوامیه در استان قطیف در شرق عربستان در خانواده‌‌ای اهل علم و دین به دنیا آمد، وی تحصیلات مقدماتی‌اش را در شهر العوامیه به پایان برد و در سال ۱۴۰۰ هجری قمری مصادف با ۱۹۸۹ میلادی برای تحیصیل در دروس حوزوی وارد تهران و حوزه علمیه حضرت قائم(عج) شد که در همان سال توسط آیت‌الله سیدمحمدتقی مدرسی تأسیس شده بود.

این عالم بزرگ شیعی عربستان پس از ۱۰ سال تحصیل در حوزه علمیه حضرت قائم(عج) عازم سوریه می‌شود و در حوزه علمیه حضرت زینب(ع) به تحصیلات خود ادامه می‌دهد و در این مدت کتاب‌های اصولی از جمله اصول المظفر، رسائل شیخ انصاری و کفایه آخوند خراسانی را گذراند و در علم فقه نیز اللمعه الدمشقیه نوشته شهید اول، جامع المدارک خوانساری، مکاسب شیخ انصاری و مستمسک العروه الوثقى سیدحکیم و دیگر کتاب‌های فقهی را مطالعه می‌کند.

 

 

با این وجود حوزه‌های علمیه ایران و سوریه شاهد تدریس این شهید بزرگوار در زمینه کتب‌هایی چون اللمعه الدمشقیه، جامع المدارک و مستمسک عروه‌الوثقى و الحلقات شهید سیدمحمدباقر صدر بوده است، شهید النمر پس از بازگشت به عربستان مرکز مذهبی «الإمام القائم(عج)» در العوامیه را سال ۱۴۲۲ هجری قمری مصادف با ۲۰۱۱ میلادی را بنا می‌کند.

وی در بیستم تیرماه سال ۹۲ برابر با سال ۲۰۱۲ از سوی عمال رژیم آل‌سعود هنگام بازگشت از مزرعه‌اش دستگیر می‌شود که از ناحیه پا مورد هدف قرار می‌گیرد، به مکان نامعلومی منتقل می‌شود، این بار چهارمی بود که از سوی وهابیون سعودی بازداشت می‌شود، شهید النمر در پی اعتراضات شیعیان عربستان بازداشت می‌شود و در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۳ دادگاه جنایی عربستان سعودی شیخ را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم می‌کند.

بلندمنشی، وسواس در مراعات و حفظ اصول و مبادی و ارزش‌های دینی از ویژگی‌های بارز شخصیتی این عالم شیعی بود، با این وجود سخنرانی‌هایش پیرامون نقاط ضعف حکومت مستبد آل‌سعود موجب شد که آل‌سعود وجود ایشان را برنتابد

بار نخست دستگیری شهید شیخ النمر به می سال ۲۰۰۶ و بار دوم به ۲۳ آگوست سال ۲۰۰۸ باز می‌گردد، در می ۲۰۰۶ میلادی هنگام بازگشت شیخ از سفر کوتاه ‌مدتش از بحرین به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت می‌شود، وی در این همایش از رژیم سعودی خواسته بود به قبرستان بقیع رسیدگی کرده، مذهب تشییع را به رسمیت شناخته و شیوه‌‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.

 

 

در ۲۳ آگوست ۲۰۰۸ میلادی در شهر قطیف بنا بر ادعای آل‌سعود، شیخ از شیعیان مناطق شرقی عربستان خواسته بود، به منظور دفاع از خود و جامعه خویش آماده شوند، این سخنان شیخ را به معنی تحریک شیعیان عربستانی برای جدایی از حکومت مرکزی تلقی می‌کند و ایشان را برای بار دوم دستگیر می‌کنند که البته رژیم سعودی از بیم قیام مردمی و خشم و غضب شیعیان مناطق شرقی عربستان شیخ نمر را ۲۴ ساعت پس از بازداشت آزاد می‌کند، این روحانی شهید عربستانی همچنین در مارس ۲۰۰۹ میلادی هم مجدداً بازداشت می‌شود.

بلندمنشی، وسواس در مراعات و حفظ اصول و مبادی و ارزش‌های دینی از ویژگی‌های بارز شخصیتی این عالم شیعی بود، با این وجود تحلیل‌ها و سخنرانی‌هایش پیرامون حوادث منطقه، نقاط ضعف حکومت مستبد آل‌سعود و راهبری جامعه شیعه عربستان موجب شد که آل‌سعود وجود ایشان را بر نتابد.

 

 

شیخ شهید همواره در خطابه‌‌هایش رژیم سعودی را به اعمال سیاست‌‌های تبعیض‌آمیز طایفه‌ای سازمان‌یافته و منظم به‌ ویژه در مناطق شرقی عربستان و به ‌خصوص در دو منطقه الاحساء و القطیف متهم می‌کرد که حدود یک قرن است، بر این مناطق حاکمیت دارد.

آیت‌الله النمر که هیچ گاه از گفتن کلام حق بیم و واهمه‌ای نداشت، بارها در سخنرانی‌هایش خواستار توجه به کرامت شهروندان عربستانی به ‌ویژه شهروندان شیعی عربستان می‌شود که فاقد هرگونه حق و حقوق شهروندی هستند، وی بارها با تأکید بر اینکه در خط اول رویارویی با ظلم و جور رژیم سعودی قرار می‌گیرد، از اعتقادش سخن می‌گوید که بدون مبارزه و تلاش نمی‌‌توان به حقوق مورد نظر خود دست یافت و عدالتی در کشور برقرار نخواهد شد و شهروندان نخواهند توانست آزاد زندگی کنند.

ما ساکت نمی‌مانیم که هر آنچه بخواهید بر سر ما بیاورید، هر آنچه بخواهید انجام دهید و کرامت و شخصیت ما را که با ارزش‌ترین چیز در زندگی ماست، زیر پا بگذارید

این عالم شهید همواره به خطبه جهاد امیرالمؤمنین علی(ع) استناد کرده و می‌‌گوید: به عدالت جز از طریق جهاد دست نخواهیم یافت و حق جز با از خودگذشتگی و جهاد و شجاعت به دست نخواهد آمد.

انتقادهای وی نسبت به حقوق شیعیان عربستان بارها از تریبون نماز جمعه به گوش می‌رسید که می‌گفت: ما ساکت نمی‌مانیم که هر آنچه بخواهید بر سر ما بیاورید، هر آنچه بخواهید انجام دهید و کرامت و شخصیت ما را که با ارزش‌ترین چیز در زندگی ماست، زیر پا بگذارید.

آیت‌الله النمر، مفتی‌های وهابی را ساخته و پرداخته آل‌سعود می‌دانست و می‌گفت: آل‌سعود به مفتی‌های وهابی پول می‌دهند تا با دامن‌زدن به اختلافات طایفه‌ای و مذهبی و ایجاد اختلاف بین شیعیان و اهل سنت، آنها را به خود مشغول کنند و با ایجاد تفرقه مذهبی و طایفه‌ای و قبیله‌ای به حاکمیت خود بر عربستان و غارت و چپاول ثروت‌های آن ادامه دهند.

وی حتی در یکی از سخنرانی‌هایش به برخورد رژیم مستبد آل‌سعود اشاره و تأکید کرد: می‌دانم فردا برای بازداشت من به سراغ خواهید آمد، خوش می‌آیید! این منطق و راه و روش شماست، بازداشت و شکنجه و کشتار؛ ما از قتل و کشتار نمی‌هراسیم. ما از هیچ چیز نمی‌ترسیم.

در آخرین سخنرانی‌ شهید آیت‌الله النمر که منجر به دستگیری‌اش می‌شود، در ارتباط با اعتراض به سرکوب معترضان خیابانی شیعیان اظهار داشت: رژیم عربستان در حالی مردم را در خیابان سرکوب می‌کند که در عرصه مقابله با بیگانگان ناتوان است.

خبرگزاری فارس، شهادت آیت‌الله نمر را به ساحت مقدس حضرت حجت(عج)، مقام معظم رهبری و مسلمانان به خصوص شیعیان قطیف و احساء، تهنیت و تسلیت عرض می‌کند. یادش گرامی و راهش پررهرو باد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.