اصحاب فتنه هوس کرده‌اند به مجلس بروند/ قصد دارند اگر انتخابات به نفع‌شان نشد، بگویند تقلب شده
اصحاب فتنه هوس کرده‌اند به مجلس بروند/ قصد دارند اگر انتخابات به نفع‌شان نشد، بگویند تقلب شده

دبیر شورای نگهبان گفت: اصحاب فتنه هوس کرده‌اند که به مجلس بروند و همان‌هایی را که در کف خیابان کرده‌اند و علیه ولایت فقیه و مردم مظلوم لبنان شعار سر داده‌اند در مجلس انجام دهند.

به گزارش لنگرخبر،آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در بیست و سومین نشست ائمه جمعه سراسر کشور در سخنانی ضمن تسلیت به‌مناسبت شهادت شیخ النمر توسط رژیم آل سعود گفت: شیخ النمر را مدت‌های زیاد زندانی‌ کردند و سپس او را به شهادت رساندند که این مصیبتی برای همه جهان اسلام است و امیدوارم که خداوند انتقام این‌همه خون‌هایی را که این ظالمین ریخته‌اند از اینها بگیرد.

وی افزود: امیدواریم هرچه زودتر انقراض این حکومت جبار، تکفیری و وهابی برسد و ما شاهد آن باشیم که حکومتی که لیاقت پذیرایی از مهمانان خانه‌ خدا را داشته باشد، سر کار بیاید.

جنتی در بخش دیگری از سخنانش نسبت به عدم اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر توسط دولت گفت: قانون امر به معروف و نهی از منکر پیش از تصویب دارای پیچیدگی‌هایی بود به‌نحوی که دولت قبل هم اعتقادی به آن نداشت اما سرانجام ستادی مسئولیت اجرای آن را به‌عهده گرفت و مجلس نیز به‌جای دولت این قانون را برای اجرا ابلاغ کرد.

دبیر شورای نگهبان ستاد‌های امر به معروف و نهی از منکر در استان‌ها را مسئول اجرای قانون مربوط به آن دانست و گفت: ائمه جمعه باید اعضای ستاد را دعوت کنند و نسبت به اجرای قانون اقدامات لازم را انجام دهند. این یک وظیفه شرعی و قانونی است و به‌عهده ائمه جمعه قرار داده شده است.

وی تصریح کرد: ما باید اهمیت اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر را درک کنیم، این فریضه از نظر شرعی و قانون اساسی روی زمین مانده است.

جنتی با بیان “نباید قانون امر به معروف و نهی از منکر را کوچک تلقی کنیم” گفت: از طریق امر به معروف می‌توانیم خیلی از مشکلات را حل کنیم، اگر دولت این موضوع را پیگیری کند، بسیاری از مشکلات خودش هم حل می‌شود. در ادارات، مدارس و بیمارستان‌ها امر به معروف و نهی از منکر نفوذ و گسترش دارد و هیچ بخشی هم از آن مستثنی نیست.

وی همچنین یکی از مزایای اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر را در جلوگیری از اسراف و نیز برقراری نظم در امور دانست و گفت: اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر به‌نفع دولت و ملت است. با اجرای قانون امر به معروف بیت‌المال به‌جا مصرف می‌شود و از اسراف در اموال عمومی نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

دبیر شورای نگهبان همچنین تصریح کرد: در حال حاضر ما در یک جنگ روانی هستیم و یکی از راه‌های جدی مقابله با آن امر به معروف و نهی از منکر است، می‌خواهند فرهنگ غربی را رواج دهند، در دانشگاهها و مدارس باید امر به معروف و نهی از منکر حاکم شود تا بتوانیم فرهنگ اسلامی را حاکم کنیم. ما با فرهنگ اسلامی خیلی فاصله داریم. اگر امر به معروف و نهی از منکر رواج یابد نماز و روزه هم اقامه شده و مردم زکاتشان را هم می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم وی در بخش دیگر از سخنانش به موضوع برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: انتخابات بسیار مهم است. انتخابات امسال با سال‌های گذشته تفاوت زیادی دارد. شکست خوردگان میدان سیاسی، کمر بسته‌اند برای این که دوباره بتوانند در کرسی‌هایی که نتوانسته‌اند در مجلس بنشینند قرار بگیرند تا در خصوص دولت و امور اجرایی کشور هم تصمیم‌گیری کنند.

دبیر شورای نگهبان انتخابات مجلس خبرگان را نسبت به انتخابات مجلس شورای اسلامی بااهمیت دانست و افزود: این دو انتخابات اصلاً با هم قابل قیاس نیست. کار خبرگان با رهبری ارتباط مستقیم دارد، رهبری ستون فقرات نظام است که اگر تقویت شود دشمنان کنار زده می‌شوند و دوستان هم دلگرم می‌شوند اما اگر در خبرگان مشکلی ایجاد شود در همه جا مشکل پیش می‌آید، اگر رهبری بادرایت نظام برایش مشکلی پیدا شود همه چیز به هم می‌ریزد.

جنتی تصریح کرد: برخی کمر بسته‌اند که خبرگان را قبضه کنند، آنها می‌خواهند اگر توانستند اکثریتی در آنجا داشته باشند و یا حتی اگر نشد اقلیت قوی قدرتمند سرزبانداری داشته باشند و نگذارند اکثریت کارشان را بکنند که اگر در این کار موفق شدند می‌خواهند شورای رهبری را در خبرگان پیگیری کنند که این چیز بسیار زشت بد و مضر و خلاف قانون اساسی است که موضوع شورای رهبری را مدتهاست که پیگیری می‌کنند.

وی با اعلام این که قانون اساسی صریحاً بر رهبری یک نفر بر نظام جمهوری اسلامی تأکید دارد، گفت: اگر رهبری شورایی باشد قدرت تجزیه می‌شود، وای به حال مردمی که رهبری‌شان نتواند کاری کند و دست چند نفر باشد.

دبیر شورای نگهبان در همین زمینه اظهار کرد: اگر این نظام توانسته سر پا بماند دلیلش این است که هدایت آن در گذشته به‌دست امام(ره) و در حال حاضر نیز به‌دست حضرت آیت الله خامنه‌ای است.

وی اضافه کرد: اگر شورای رهبری به دست دو نفر هم باشد، قدرت رهبری شکسته می‌شود به‌طوری که امروز مجلس، دولت و قوه قضائیه با هدایت‌ها و ارشادات رهبری مشکلاتشان را حل می‌کنند.

جنتی ادامه داد: هر وقت دولت کارش روی زمین می‌ماند به رهبری متوسل می‌شود و با اجازه آقا مشکلاتشان حل می‌شود. شورای رهبری یک چیز بسیار نشدنی‌ است.

دبیر شورای نگهبان با ابراز این که شورای رهبری قانونی نیست و کارایی و توان هم برای اجرای امور ندارد، گفت: امروز مردم در شعارهایشان می‌گویند که گوش به فرمان رهبری هستند اما با شورایی شدن رهبری می‌گویند “گوش به فرمان توییم شورای رهبری!” این یک چیز خنده‌داری است و اگر رهبری شورایی شود دیگر قدرتی ندارد.

وی ادامه داد: این‌ها سالها است که بر شورای رهبری تأکید دارند و آن را زمزمه‌ می‌کنند. این‌ها می‌خواهند قدرت رهبری را تضعیف کنند. یکی از اختیارات خبرگان عزل رهبری است و آنها می‌خواهند از این طریق قدرت مطلقه را از رهبری نظام بگیرند. مشاهده شده که می‌گویند “چه‌کسی گفته که رهبری باید مادام‌العمر باشد، برای این هم باید مانند نمایندگی مجلس و دیگر امور مدت بگذاریم”، اینها نقشه‌های شیطانی دارند و بر سر این موضوع تأکید می‌کنند.

آیت‌الله جنتی با انتقاد از حجم بالای ثبت‌نام کنندگان در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفت: بیش از ۸۰۰ نفر در خبرگان ثبت‌نام کردند که بین آنها کت و شلواری‌ها، خانم‌ها و افراد دارای سوء سابقه دیده می‌شوند، نمی‌دانم که چرا کارها بی‌در و پیکر است؟!

وی در ادامه شرط اجتهاد را برای خبرگان رهبری لازم دانست و سؤال کرد: واقعاً جای تعجب است کسی که تحصیلات حوزوی ندارد می‌خواهد در خبرگان چه‌کار کند؟

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: این تعداد ثبت‌نام کنندگان در خبرگان رهبری را بسیج کرده‌اند که افرادشان را به هر نحوی که شده نفوذ دهند و شورای نگهبان هم غفلت کند و آنهایی که می‌خواهند به خبرگان راه یابند.

آیت‌الله جنتی همچنین به بررسی صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: ما بدون سفارش هر کاری که برای بررسی صلاحیت‌ها لازم باشد در شورای نگهبان انجام می‌دهیم. برخی افراد هستند که دلیلی برای رد صلاحیتشان نداریم، قانون دست ما را بسته‌ است، اگر فردی نفوذی باشد ما نمی‌توانیم کاری بکنیم برای اینکه اشخاص نفوذی شناخته شده نیستند.

وی همچنین ابراز کرد: طبق مطالعه‌ای که روی بررسی صلاحیت تعدادی از داوطلبان خبرگان رهبری توسط یکی از چهار مرجع رسیدگی کننده داشتم، دیدم که ۶۳ داوطلب خبرگان برخی‌شان قمارباز، مشروب‌خوار و دارای مشکل اخلاقی هستند، ببینید که کار به کجا رسیده است.

آیت‌الله جنتی تعداد بالای ثبت‌نام کنندگان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را بی‌سابقه‌ترین ثبت‌نام در تاریخ جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: سؤال این است: آیا این طبیعی است؟ آیا همه دوازده‌هزار نفر برای علاقه به مجلس آمده‌اند؟

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: خیلی از این کاندیداها نمی‌خواهند که فرهنگ اسلامی حاکم باشد و بسیاری از آنها به فرهنگ اسلامی اعتقاد ندارند.

وی با اشاره به این که برخی مسئولان معتقد به برقراری رابطه با آمریکا هستند، گفت : برخی معتقدند که باید با آمریکا ارتباط برقرار کنیم و کنار بیاییم. اینها نمی‌خواهند نظر رهبری نظام را بپذیرند که آمریکا دشمن ما است و می‌خواهند با آمریکا دست دوستی بدهند که اگر در این انتخابات موفق شوند چنین کارهایی را می‌کنند و هدفشان نیز این است. مقام معظم رهبری تاکنون مقابل آنها ایستاده و نگذاشته به اهدافشان برسند.

آیت‌الله جنتی اضافه کرد: اصحاب فتنه هوس کرده‌اند که به مجلس بروند و همان‌هایی را که در کف خیابان کرده‌اند و علیه ولایت فقیه و مردم مظلوم لبنان شعار سر داده‌اند در مجلس انجام دهند.

وی فتنه سال ۸۸ را مسئله بسیار مهم و برای براندازی نظام قلمداد کرد و گفت: مسئله فتنه، مسئله انتخابات نبود زیرا براساس اعتراف خودشان انتخابات برای آنها بهانه بود. نقشه‌ آمریکا این بود که نظام را براندازی کند، آنها در چند جای دیگر دنیا این کار را کرده‌ بودند و بعضی جاها موفق شده بودند. اگر می‌گوییم با فتنه باید برخورد شود برای این بوده است که هدفشان براندازی نظام بوده است.

دبیر شورای نگهبان ادامه داد: برخی در ذهنشان است که اگر انتخابات به‌نفع‌شان نشد، بگویند که تقلب شده است، از نظر آنها در انتخاباتی تقلب نشده که چیزهایی که می‌خواهند عملی شود و خواست آنها باشد.

آیت‌الله جنتی همچنین اظهار داشت: عده‌ای از اصحاب فتنه در برخی پست‌های قابل توجه دولتی جذب شده‌اند و در فکر این هستند که در مجلس هم عده‌ای را نفوذ دهند.

وی خطاب به ائمه جمعه گفت: شما زبان مردم و اسلام و جزو یاران رهبری هستید، مردم را در برابر خطر فتنه روشن کنید. مردم باید روشن شوند که به کدام سمت بروند و باید متوجه شوند که چه‌کسی طرفدار آمریکا و چه‌کسی طرفدار آمریکا نیست. آیا اگر یک پولدار ثروتمند به مجلس راه یابد می‌تواند مشکلات مردم را دنبال کند؟

دبیر شورای نگهبان با تأکید بر این که کسانی که می‌خواهند وارد خبرگان شوند باید امتحان علمی بدهند تصریح کرد: یکی از مراجع رسیدگی کننده ما در بررسی صلاحیت‌ها، علاوه بر ۴ مرجع رسیدگی کننده، تحقیقات محلی است که برای ما معتبر است. ما باید صلاحیت داوطلبان را احراز کنیم، اگر صلاحیت داوطلبان را احراز نکردیم نمی‌توانیم صلاحیتش را تأیید کنیم.

آیت‌الله جنتی در پایان خاطرنشان کرد: مشکلی که در بررسی صلاحیت‌ها داریم این است که هیئت‌های اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها تعجیل می‌کنند، ما به آنها گفته‌ایم که دقت لازم را در بررسی صلاحیت‌ها داشته باشند به‌طوری که وزیر کشور هم به هیئت‌های اجرایی این موضوع را تذکر داده اما بعضی از هیئت‌های اجرایی به آن اعتنایی نمی‌کنند.