آیت‌الله مکارم شیرازی: نظام آل‌سعود برای انحراف دنیا از اعدام شیخ نمر با ایران قطع رابطه کرد
آیت‌الله مکارم شیرازی: نظام آل‌سعود برای انحراف دنیا از اعدام شیخ نمر با ایران قطع رابطه کرد

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه نظام سعودی برای انحراف دنیا از اعدام شیخ نمر با ایران قطع رابطه کرد، گفت: رابطه با عربستان از عیوبی بود که با قطع آن رفع شد و از این بابت ناراحتی وجود ندارد.

به گزارش لنگرخبر، آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به حدیثی از امام معصوم(ع) اظهار داشت: در این حدیث آمده است اگر کسی فردی غیرمستحق را مدح کند خودش متهم می‌شود، متهم به اینکه دروغگو، متملق و ریاکار است.

مرجع تقلید شیعیان با اعلام اینکه در اسلام مدح بسیار اهمیت دارد و مدح افراد در مقابلشان رد شده است، افزود: در احادیث آمده است وقتی انسان مداحی دیدید خاک بر صورتش بپاشید، مداحی اگر  حقیقی هم باشد، سبب مغرور شدن افراد می‌شود و این غرور سرچشمه کارهای خلاف زیادی می‌شود.

استاد برجسته حوزه علمیه با ابراز اینکه در احادیث آمده است، کسی که دیگری را مدح کند مثل این است که سر او را بریده است و در این حد مذموم است عنوان کرد: همیشه اطراف مراکز قدرت مداحانی بوده‌اند که محاسن را با غلو بیان می‌کردند و سبب می‌شدند حکام به کارهای خود ادامه دهند اما باید بدانیم خود این مداح هم شریک این جرایم است.

وی با یادآوری اینکه مفتیان مداحی هم در کشورهایی مانند سعودی حضور دارند، گفت: آنها در حادثه منا گفتند مشکلی نیست و قضا و قدر بوده، در حادثه اعدام شیخ مظلوم آیت الله نمر می‌گویند به کتاب و سنت عمل شده ولی اینها سبب می‌شود حاکمان در جنایاتی که انجام می‌دهند، گمراه شوند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان “حدیثی در نهج البلاغه داریم که امیرالمؤمنین ۱۱۰ صفت برجسته برای متقین شمارده‌اند” گفت: یکی از این صفات این است که زمانی که یکی از این افراد مداحی شود می‌ترسد که مغرور شود و فریب بخورد.

استاد برجسته حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنان خود با توصیه به طلاب برای حضور در دروس خارج و فعالیت علمی گفت: نباید بزرگان گذشته فراموش شوند، باز هم باید امثال شیخ طوسی‌ها از حوزه‌ها برخیزند و این رویداد محقق نمی‌شود مگر اینکه احساس انگیزه در حوزه‌ها باشد، باید بتوانیم در عرصه محشر پاسخگو باشیم: “چرا رسالت تدریسی و تحصیلی خود را انجام ندادید؟”.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به برخی قطع رابطه‌ها با کشور ایران در روزهای اخیر عنوان کرد: برخی وقتی می‌شنوند عربستان سعودی قطع رابطه کرده هول می‌شوند و خیال می‌کنند آسمان به زمین آمده است اما برخی رابطه‌ها برای انسان عیب است و رفع آن قطع عیب است و ایرادی ندارد.

وی با بیان اینکه در برخی کشورهای دیگر تعدادی مزدور پول می‌گیرند و کارهای نامناسبی انجام می‌دهند تصریح کرد: برخی دولت‌های وابسته فقیر و ناتوان که در دنیا هیچ نقشی ندارند با ما قطع رابطه کردند که مشکلی ایجاد نمی‌شود. نباید از اینها ترسید امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: اگر در مسیر حق همراهان شما کم شدند ناراحت نباشید روزی می‌رسد که همین‌ها با التماس برمی‌گردند و تقاضای ارتباط می‌کنند.

آیت الله مکارم شیرازی با ابراز اینکه سعودی‌ها با قطع رابطه با ایران خواستند شیطنت کنند، افزود: وقتی همه دنیا بابت اینکه شیخ نمر که هیچ جنایتی نکرده بود آنها را محکوم کرد و حتی غربی‌ها نیز محکومشان کردند، گفتند “کاری کنیم که آثار محکومیت برچیده شود” و دست به این اقدام زدند، البته برخی افراد نادان هم اموال آنها را تخریب کردند اما همه مسئولان ما این تخریب را محکوم کردند و گفتند که این کار غیرقانونی بوده است و دلیلی برای قطع ارتباط نبود، آنها می‌خواستند که کار خود را کمرنگ کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: یکی از روزنامه‌ها در مورد سعودی نوشته است عربستان سه چیز صادر می‌کند؛ نفت، خرما و تروریست، این یعنی دنیا فهمیده است تروریستها کانون و زادگاهشان عربستان است. به همین دلیل است که می‌گوییم باید علما ریشه‌های وهابیت را بزنند تا افراد فریب آنها را نخورند.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به اینکه برخی جوانان در گوشه و کنار دنیا ممکن است فریب آنها را بخورند که باید با آن مقابله شود، افزود: امیدواریم خداوند ریشه وهابیت را که منشأ همه ناراحتی‌ها و مشکلات در منطقه است، از بین ببرد. تا زمانی که این اعتقاد از بین نرود و آنها به صفوف اسلام برنگردند، نتیجه حاصل نمی‌شود. البته دشمنان هم به این مسئله دامن می‌زنند و از آتش تفرقه و جنگ در کشورهای مسلمان خوشحال می‌شوند زیرا اهداف آنها را محقق می‌کند که باید در این زمینه هوشیار باشیم.