اینجا جنگل؛ محل دفن زباله!!
اینجا جنگل؛ محل دفن زباله!!

دفع زباله در جنگل و یا حاشیه های آن معضلی است که از سال ها پیش دامان جنگل های شمالی کشور به خصوص جنگل های استان مازندران را گرفته است، اما نکته جالب توجه این است که مسئولان این استان علی رغم دانستن این موضوع و مشکلات زیست محیطی آن همواره سعی دارند دیگری را مقصر جلوه داده و توپ را به زمین اداره و یا سازمان دیگر بیاندازند و هیچ کدام سعی نمی کنند که این مشکل را حل کرده و دامن جنگل های شمالی کشور را از زباله پاک کنند.

به گزارش لنگرخبر به نقل از جماران ، روزانه در استان مازندران حدود ۲ هزار و ۱۶۰ تن زباله به صورت غیر اصولی دفع می شود. جنگل کلبستان شهرستان نکا یکی از مکان هایی است که به صورت غیر اصولی زباله های این شهرستان و برخی روستاهای اطراف آن در این جنگل دفع می شود.

یک کارشناس محیط زیست استان مازندران در توضیحی در ارتباط با دفن زباله در جنگل ها می گوید: «سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارتی دارد. ما مسئول مدیریت پسماندها در استان نیستیم، شهرداری، دهیاری ها و بخشداری ها مسئول مدیریت پسماند در استان هستند. وظیفه ما نظارت است. تذکر می دهیم و حداقل های دفن زباله ها را از این دستگاه ها می خواهیم. وقتی این حداقل ها هم رعایت نشود و مسئولان مدیریت پسماند در شهرها، روستاها و بخش های استان به تذکراتی که محیط‌زیست برای رعایت نکات زیست محیطی به آنها داده، توجه نکنند، از آنها شکایت کرده و از طریق دستگاه قضایی موضوع را پیگیری می کنیم.»

کوتاهی شهرداری های این شهر و شهرهای دیگر استان مازندران در دفع اصولی زباله های این استان کار را به آنجا رسانده که تصاویر منتشر شده از جنگل‌های شمالی کشور، حکایت از انباشت زباله های شهری و بیمارستانی در مناطق جنگلی دارد. انباشتی که تاکنون کاری برای آن انجام نشده و هر روز صدها تن زباله به زباله های قبلی اضافه می شود.

زباله های شهری به جای دفن، دپو می شده و شیرابه های آنها با جریان پیدا کردن در منطقه وارد آب های سطحی می شوند و با نفوذ در خاک، آب های زیرزمینی را آلوده می کنند. همچنین نظریه کارشناسان محیط زیست بر این امر تأکید دارد که انباشت زباله در جنگل های شمال؛ خشک شدن گونه های درختی، فرسایش خاک، آلودگی آب های زیرزمینی و نابودی حیات وحش را به دنبال دارد.

البته باید به نابودی پوشش گیاهی و حیات وحش این جنگل ها، این امر مسلم را نیز اضافه کرد که به دلیل نفوذ شیرابه های این زباله ها در بستر خاک این شهرها و روستاهای اطراف آن، این موضوع می تواند خطرات زیادی برای ساکنین این مناطق و یا حتی سایر شهرهای کشور که از محصولات کشاورزی و باغی آنها استفاده می کنند، داشته باشد و عوارض جسمی جبران ناپذیری را برای این افراد در پی داشته باشد.

این در حالی است که شهرداری های این استان حداقل انتظارات محیط زیست؛ یعنی فنس کشی مکان های دفع زباله (برای جلوگیری از ورود حیوانات به این مکان ها) و خاک پاشی و آهک پاشی زباله ها برای کنترل شیرابه و یا تصفیه شیرابه ها را نیز رعایت نکرده و همواره با بی اعتنایی از کنار این موضوع رد می شوند. آنها حتی مدام توپ را به زمین دیگر ادارات می اندازند و سعی دارند دیگر سازمان ها را مقصر این امر جلوه دهند.

نمونه این شانه خالی کردن از بار مسئولیت را می توان در رفتار شهرداری نکا دید؛ که بعد از انتشار عکس هایی از جنگل کلبستان به کلی بخشداری این منطقه را مسئول این امر دانست و در توضیحات خود سعی کرد که عکس های منتشر شده را بی ارتباط با شهرداری جلوه داده و آنها را به بخشداری و دهیاری ها مرتبط بداند.

البته بخشدار مرکزی نکا در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، بخشداری را یک دستگاه نظارتی دانست و با تأکید بر اینکه جمع آوری و دفع زباله هیچ ربطی به بخشداری ندارد، در مورد زباله های جنگل کلبستان گفت: زباله های تعاونی های دهیاری های بخش مرکزی که زیر نظر اداره تعاون است در کنار سایت دفن زباله شهرداری نکا جایی برای دفن زباله دارند. ما کارشناسان خود را فرستادیم تا از این مکان گزارش تهیه کرده و این گزارش را به فرمانداری فرستادیم.

عقیل محمودی افزود: گزارش کارشناسان ما حاکی از این است که یک و یا ۲ روستا گاهی زباله های خود را در کنار سایت دفع زباله شهرداری نکا تخلیه می کنند. ما گزارش های این امر را تهیه کردیم و محیط زیست نیز در حال بررسی است که متعلق به کدام یک از این ادارات است.

وی اظهار کرد: رها سازی زباله در طبیعت کار زشتی است که موجب آسیب های فراوان به طبیعت می شود. ما خواستار اصلاح این روند و مجازات کسانی که از این طریق حق مردم را تضییع می کنند هستیم. مقصران باید پاسخگوی قصور خود بوده و برای جبران آن تلاش کنند.

پیگیری خبرنگار جماران، برای ارائه توضیح استاندار مازندران و معاون عمرانی وی در مورد دفع زباله در جنگل و اقداماتی که احتمالا این استانداری برای رفع این معضل انجام داده و یا قصد انجام آن را دارد، به جایی نرسید، اما به نظر می رسد که تنها اقدام عملی برای مقابله با دفع زباله در جنگل ها را اداره کل محیط زیست مازندران انجام داده است. این سازمان برای تعداد زیادی از شهرداران این استان پرونده های قضایی تشکیل داده و مدعی است که به دلیل چاره ساز نبودن اخطارها و تذکرهای زیست محیطی به این شهرداران روند قضایی را در پیش گرفته و حتی آبان ماه امسال برای تعدادی از این شهرداران حکم جلب صادر شده است.