ظریف: اعدام آیت‌الله النمر به هیچ وجه قابل توجیه نیست/ اصل صحبت‌هایم با کری درباره اجرای برجام بود

به گزارش لنگرخبر، ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق که برای دیدار و گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران در تهران به سر می‌برد، پس از دیدار و گفتگو با محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری مشترکی با همتای ایرانی خود شرکت کرد.

در ابتدای این کنفرانس خبری محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان گفت: از تلاش‌های دولت عراق برای حفظ تمامیت ارضی و مبارزه با هر گونه تروریسم تشکر می‌کنیم.

وی درباره نشست امروزش با همتای عراقی خود نیز افزود: امروز درباره شرایط ویژه‌ای که در منطقه بعد از گردن زدن عالم روحانی شیخ نمر در منطقه پیش آمده صحبت کردیم.

ظریف با محکوم کردن اقدام آل سعود در به شهادت رساندن آیت الله النمر گفت: این اقدام به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

عربستان در مخالفت با توافق هسته‌ای در کنار اسرائیل ایستاد

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین گفت: متاسفانه همسایگان ما در عربستان سعودی در مخالفت با مذاکرات هسته‌ای همگام با اسرائیل مخالفت کردند و اقداماتی علیه مردم ما و پایین آوردن قیمت نفت انجام دادند و این در حالی است که ایران همیشه با سعه صدر با این اقدامات برخورد می‌کرد و متاسفانه این تلاش ما توسط عربستان به صورت مناسب پاسخ داده نشد و این روند تنش آفرینی باید متوقف شد.

ایران به دنبال تنش آفرینی در منطقه نیست

ظریف با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش آفرینی در منطقه نیست گفت: انفاقاتی که شنبه شب در تهران و مشهد افتاد به هیچ وجه قابل قبول نیست و تمامی مقامات ایران این افدامات را محکوم کردند. دولت جمهوری اسلامی ایران هم به لحاظ شرعی و قانونی خود را موظف می‌داند از تمام دیپلمات‌هایی که در ایران مهمان بودند محافظت کنند. بعد از این رویداد کشورمان تمام افدامات لازم برای محافظت از کارمندان سفارت در تهران و مشهد را انجام داد، اما متاسفانه عربستان بر اساس همان سیاست تنش زایی اقدام کرد، همه ما امروز نیاز داریم در برابر افراط و تروریسم و فرقه گرایی متحد شویم.

وی همچنین درباره اهمیت جوامع اسلامی برای مقابله با دشمنان گفت: ما معتقدیم که در جهان اسلام همه ما باید مبارزه با مظاهر مخالف اسلام که تکفیر و ارهاب و افراط است را در یک جبهه انجام دهیم نه اینکه علیه هم ائتلاف کنیم. البته معتقدیم که این ائتلاف‌ها نه تاثیری دارند و نه جدی هستند.

بیشترین نقش را در اجرای برجام ایران و آمریکا ایفا می‌کنند

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در باره گفتگوهای اخیر با جان کری همتای آمریکایی خود اظهار داشت:‌ ما بسیار نزدیک به روز اجرای برجام شدیم و بیشترین نقش را در اجرای برجام ایران و آمریکا ایفا می‌کنند به همین دلیل طی روزهای اخیر تماس‌های زیادی بین من و کری و صالحی و مونیز وجود داشته است که اصل صحبت‌های بنده و کری پیرامون اجرای برجام بوده، به هرحال در شرایطی هم که خبر اول دنیا اقدامات کوته بینانه عربستان شده است هر دیپلماتی که در اینباره صحبتی بکنند چند کلمه‌ای هم درباره این مساله صحبت می‌کنند.

author ۱۶ دی ۱۳۹۴
author 295 views