همه چیز در مورد دربی ۷۸ (۲)

هفتاد و هشتمین دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس روز جمعه ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.سابقه دربی های دی ماه خبر از یک بازی هیجانی و پر حاشیه می دهد به گزارش لنگرنیوز ، بازیکنان دو تیم از انجام مصاحبه منع شده اند، خبرنگاران از حضور در تمرین های قبل […]

هفتاد و هشتمین دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس روز جمعه ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.سابقه دربی های دی ماه خبر از یک بازی هیجانی و پر حاشیه می دهد

به گزارش لنگرنیوز ، بازیکنان دو تیم از انجام مصاحبه منع شده اند، خبرنگاران از حضور در تمرین های قبل از بازی دو تیم محروم شده اند، اما سایت دو باشگاه از خجالت همدیگر طوری درآمده اند که انتشار بیانیه هایشان، اخلاق و ادب را به چالش کشیده است.

عبارت های سخیف و توپخانه ای که به کار افتاده. این، حال و روز سایت های رسمی باشگاه های سرخابی در آستانه شهرآورد جمعه این هفته است.آن هم در شرایطی که مدیران هردو باشگاه، بازیکنانشان را از گفتگو با رسانه ها منع کرده اند و حتی باشگاه پرسپولیس، خاطیان از این دستور را به جریمه ۱۰۰ میلیون تومانی تهدید کرده است. خارج از زمین تمرین و روی سایت اینترنتی رسمی هردو باشگاه اما خبرهای دیگری است. باشگاه هایی که با عنوان «فرهنگی- ورزشی» فعالیت می کنند، اما توپخانه های رسانه ای شان را چنان بر علیه هم به کارانداخته اند که انگار موظف به فحاشی به یکدیگر شده اند.

همه چیز از باخت پرسپولیس به فولاد شروع شد و سرخپوشان که بازی پیش از شهرآورد را باخته بودند و فاصله شان با حریف آبی پوش به ۴ امتیاز رسیده بود، شروع به اعتراض به داوری کردند. اتفاقی که البته در این فصل تقریبا عادی شده است. رقیب سنتی اما که نمی خواست بازنده جنگ روانی پیش از بازی بزرگ باشد، مطلبی را روی سایت رسمی باشگاه منتشر کرد که دست کمی از یک بیانیه تند و تیز نداشت. اتفاقی که با جواب تیم مقابل ادامه پیدا رد و با انتشار بیانیه دوم و دوباره پاسخگویی حریف، توفانی از سخیف ترین جمله های سرخابی ها علیه همدیگر، به راه افتاد.

مروری بر جمله های منتشر شده در این ۴ بیانیه، نشان می دهد که دوباشگاه پرطرفدار پایتخت، چطور جنگ روانی پیش از بازی بزرگ شان را به میدان ردوبدل کردن سخیف ترین توهین ها تبدیل کرده اند.

در این شرایط اما تماشاگران دو سرخابی که برای تماشای این بازی به ورزشگاه آزادی می‌آیند، آرزو می‌کنند این بازی برنده داشته باشد و همانند ۳ تقابل گذشته دو تیم با تساوی بدون گل به پایان نرسد. برنده شدن یک تیم باعث می‌شود، حداقل نیمی از سکوهای ورزشگاه با شادی به خانه برگردند اما تمام ورزشگاه همانند دیدارهای گذشته از هزینه وقتی و مالی برای تماشای این بازی افسوس نخورند.

 

دوگانه‌های طلسم دی‌ماه

تاکنون ۹ بار سرخابی‌های پایتخت در نخستین‌ماه زمستان برابر هم صف آرایی کرد‌ه‌اند که استقلال دو مرتبه آنهم با رای فدراسیون فوتبال برابر پرسپولیس به برتری ۳ بر صفر دست یافت و ۷ تقابل دیگر دو تیم با تساوی به پایان رسید؛ این یعنی ناکامی سرخپوشان در رسیدن به پیروزی در این ماه آنهم در دربی. بدون در نظر گرفتن دو پیروزی ۳ بر صفر استقلالی‌ها، هر دو تیم در این ماه تنها ۵ مرتبه دروازه حریف خود را باز کرده‌اند.

روز جمعه در ورزشگاه آزادی، دو تیم استقلال و پرسپولیس در دهمین تقابل در دیماه برابر هم به میدان می‌روند تا در هفتاد و هشتمین رویارویی خود در دربی پایتخت، دو طلسم بزرگ را بشکنند. ابتدا طلسم ۳ بازی متوالی بدون گل و سپس طلسم پیروز نشدن هیچکدام از این دو تیم در این ماه، آنهم در جریان بازی، را بشکنند.

نبردهایی به سود استقلال
از نخستین دربی پایتخت که شانزدهم فروردین‌ سال ۴۷ با تساوی بدون گل به پایان رسید تا به امروز در مجموع ۷۷ نبرد تاریخی بین سرخابی‌های پایتخت برگزار شده که استقلالى‌ها ۲۴ مرتبه و پرسپولیسی‌ها ۱۸ مرتبه پیروز شده‌اند و در ۳۵ بازى دیگر دو تیم به نتیجه تساوى رضایت داده‌اند. در این دیدارها هر دو تیم ۷۰ مرتبه دروازه یکدیگر را هم باز کرده‌اند.

البته ۴ گل پرسپولیس و ۲ گل استقلال از روی ضربات پنالتی پایان مسابقه به ثمر رسیده است. همچنین ۳ پیروزی ۳ بر صفر(با رای فدراسیون فوتبال) برای استقلالی‌ها ثبت شده که این گل‌های زده و خورده در آمار نیامده است.

در چنین شرایطی اگر دربی دی‌ماه بالاخره برنده داشته باشد، آیا استقلال تعداد پیروزی‌های خود برابر پرسپولیس را به عدد ۲۵ افزایش داده و فاصله بیشتری را رقیب سنتی می‌گیرد و یا پرسپولیس با رسیدن به ۱۹ برد، اختلاف بردهای خود با حریف آبی‌پوش را به ۵ می‌رساند.

نقطه قوت دو تیم

هر دو تیم روی هوا قدرتمند هستند. امیرحسین صادقی و حنیف عمران‌زاده خیلی خوب ضربه سر می‌زنند. حنیف که مدافعی گلزن است اما مقابل سیدجلال حسینی و محسن بنگر دو مدافع بلندقامت و سرزن پرسپولیس کار سختی برای گلزنی خواهد داشت. نقطه قوت دو تیم مدافعان سرزن‌شان هستند. پرسپولیس با ۱۰ گل خورده بهترین خط دفاعی لیگ را دارد و استقلال هم از این حییث در رده سوم است.

ستاره‌های جدا شده؛

تیم استقلال نسبت به دربی رفت تغییرات زیادی داشته است، فرهاد مجیدی، پژمان منتظری و جواد نکونام سه ستاره‌ آبی بودند که در دربی جمعه غایب هستند. جدایی سه بازیکن تاثیرگذار می‌تواند هر تیمی را با مشکل تاکتیکی مواجه کند و امیرقلعه‌نویی حق دارد که نسبت به این شرایط گله‌مند باشد با این حال هواداران استقلال دل به قلعه‌نویی بسته‌اند و اینکه او یک مربی باتجربه و کاربلد است و می‌تواند همچنان تیمش را در صدر نگه دارد و در دربی هم به پرسپولیس نبازد.

بازیکنان جدید پرسپولیس

دو بازیکن پرسپولیس اولین دربی خود را تجربه می‌کنند. محسن مسلمان که نیم فصل به پرسپولیس آمد و توانسته تبدیل به بازیکن فیکس سرخپوشان شود و فرزاد حاتمی مهاجم سابق استقلال که البته او هنوز به ترکیب اصلی سرخپوشان راه پیدا نکرده است. این دو بازیکن چهره‌های ویژه دربی ۷۸ خواهند بود.

بازیکنان جدید استقلال

بازیکنان جدید استقلال که اولین دربی خود را تجربه می‌کنند کاروالیو، مجید غلام نژاد و کبه هستند. مهرداد اولادی هم که تجربه دربی دارد هم در این فصل با پیراهن استقلال دربی را تجربه می‌کند او سابقه گلزنی در دربی با پیراهن قرمز را دارد.

گلزن‌ترین‌ها

محمد قاضی با ۵ گل زده گلزن‌ترین بازیکن استقلال است و محمدرضا خلعتبری و سیدمهدی سیدصالحی هم با ۶ گل زده گلزن‌ترین بازیکنان پرسپولیس هستند، باید دید این بازیکنان می‌توانند در دربی گلزنی کنند یا نه؟

ورزشگاه آزادی پر می‌شود؟

مدت‌هاست که ورزشگاه‌ آزادی بیش از ۲۰ هزار تماشاگر را به خودش ندیده است. بازیکنان دو تیم هم شاید دلتنگ دیدن ورزشگاهی پر از تماشاگر شده باشند. دیدن سکوهای خالی از تماشاگر ورزشگاه آزادی آزار دهنده‌ترین اتفاق این فصل فوتبال بود امیدواریم که در دربی پایتخت دو تیم به گونه‌ای بازی کنند تا دوباره تماشاگران با فوتبال آشتی کنند. مهم‌ترین سوال در آستانه دربی این است که آیا ورزشگاه آزادی پر می‌شود؟

امیدواریم در دربی ۷۸ حداقل شاهد چند صحنه زیبا و به یادماندنی فوتبالی باشیم و بازی گلی داشته باشد. روییدن گل در دی ماه ۹۲ می‌تواند باعث خوشحالی اهالی فوتبال شود.