انتقاد شدید پوتین به سیاست‌های غرب در قبال مسکو
انتقاد شدید پوتین به سیاست‌های غرب در قبال مسکو

رئیس جمهور روسیه انتقاد شدیدی به سیاست‌های تحریم غرب علیه مسکو وارد کرده و دعوت آلمان برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ را رد کرد.

به گزارش لنگرخبر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با نشریه آلمانی “بیلد”، خواستار پایان تحریم های غرب علیه مسکو شده و شدیدا سیاست های  این بلوک در قبال مسکو را مورد انتقاد قرار داد.

 وی همچنین دعوت آلمان برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ را رد کرد.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از گفتگو با نشریه “بیلد” درباره اینکه چه رویکردهایی در مناسبات بین روسیه و غرب اشتباه جریان پیدا کرد که باز هم خطرات جنگ سرد دیگری ایجاد شده است گفت: این مسئله تمام مسائل است. ما همه چیز را اشتباه انجام داده ایم. ما از ابتدا شرایطی را خلق نکرده ایم که بر جدایی اروپا غلبه کنیم. حدود ۲۵ سال پیش دیوار برلین برداشته شد اما دیوارهای نامرئی به شرق اروپا منتقل شد. این شرایط به سوء تفاهم ها و تهمت زنی های متقابل منجر شده که به بزرگ شدن بحران ها انجامیده است.

پوتین گفت: در آلمان بسیاری به دلیل اظهاراتی که در کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۰۷ داشتم به من انتقاد وارد کردند. اما من چه گفتم در آن زمان؟ من فقط به این مسئله اشاره کردم که دبیر کل اسبق ناتو گفته بود ناتو بعد از فروپاشی دیوار برلین به شرق گسترش نخواهد یافت. بسیاری از سیاستمداران آلمانی هم در این باره هشدار داده بودند.

وی در ادامه در عین حال که بر حق کشورها برای تامین امنیت خود تاکید کرد از گسترش ناتو به شرق انتقاد کرده و در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که در هیچ کجای اساسنامه ناتو نیامده است که کشورهای معیتی را باید بپذیرد. تنها اراده سیاسی لازم است  از این امر جلوگیری به عمل آید که ناتو آن را نمی خواهد.

وی همچنین تاکید کرد که ناتو و آمریکا پیروزی کامل بر اتحاد جماهیر شوروی را می خواستند و خواهان نشستن به تنهایی بر تخت اروپا بودند. این تلاش ها برای پیروزی مطلق را ما همچنین در برنامه های دفاع موشکی آمریکا می بینیم.

رئیس جمهور روسیه در ادامه گفت: رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که سپر دفاعی موشکی تنها به منظور مقابله با راکت های اتمی ایران است. اما حالا یک توافق بین المللی با ایران وجود دارد که به پروژه هسته ای نظامی احتمالی ایران پایان می دهد. آژانس بین المللی انرژی اتمی ( بر برنامه های اتمی ایران) نظارت دارد و تحریم ها علیه ایران لغو خواهند شد اما سیستم دفاع موشکی آمریکا بی وقفه کار کرده و گسترش می یابد.

پوتین در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه هم خطاهایی انجام نداده است گفت: البته ما هم خطاهایی مرتکب شده  ایم. وی تنها کشورش را در به وجود آمدن بسیاری مسائل داخلی مقصر دانسته و گفت: ازاین رو ما نباید در این راستا به دنبال مقصر در خارج بگردیم.

پوتین در ادامه در پاسخ به این پرسش که شما حدود ده سال پیش گفتید که آلمان و روسیه هرگز تا این حد به هم نزدیک نبوده اند و حالا از این مناسبات ویژه چه باقی مانده است گفت: علاقه متقابل ملت های ما پایه  و اساس مناسبات ما بوده و باقی می ماند. حتی رسانه های جمعی در آلمان با تبلیغات ضد روسی موفق نشده اند به این علاقه دو طرف آسیب برسانند.

وی افزود: در سال ۲۰۰۵ ما مناسبات بسیار خوبی داشتیم. تجارت مشترک حجم حدود ۸۰ میلیارد دلار در سال داشت. هزاران جایگاه شغلی در آلمان از طرف سرمایه گذاران روسی ایجاد شد. بسیاری از شرکت های آلمانی در روسیه سرمایه گزاری می کردند. مناسبات مدنی و فرهنگی بسیاری بین کشورها وجود داشت و امروز؟ در سال ۲۰۱۵ حجم مناسبات اقتصادی بین دو کشور از نصف کم تر شده است.

پوتین در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا کنفرانس امنیتی مونیخ  که چند هفته دیگر برگزار می شود فرصت خوبی برای بهبود مجدد مناسبات نیست گفت: من به مونیخ نخواهم آمد.

رئیس جمهور روسیه در ادامه در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره تئوری دو پوتین یکی تا سال ۲۰۰۷ که دوست غرب بود و مناسبات تنگاتنگی با  “گرهارد شرودر” داشت و دیگری در دوران بعد از آن که به یک جنگجو در جنگ سرد تبدیل شد چیست گفت: من هرگز تغییر نکرده ام. من مانند سابق خود را جوان احساس می کنم و گرهارد شرودر همچنان دوست صمیمی من است. اما در مناسبات بین المللی بین کشورها تغییراتی ایجاد شده است. من رئیس جمهوری ۱۴۶ میلیون روسی هستم که باید بر سر منافع آن ها بایستم. ما آماده ایم بدون درگیری و بر مبنای قوانین بین المللی به دنبال توافق بگردیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ترور همه ما را تهدید می کند از آمادگی روسیه برای همکاری در راستای مبارزه با ترور خبرداد.

وی تاکید کرد: ما باید در سراسر دنیا همکاری تنگاتنگ تری داشته باشیم. ما در جبهه مبارزه با ترور قرار داریم که یک چالش بزرگ است و زمانی که همیشه و در هر نقطه ای نمی توانیم به توافق برسیم لطفا نباید هیچ کس این را به بهانه ای برای دشمن نامیدن ما اعلام کند.

رئیس جمهوی روسیه در بخش دیگری از این گفتگو به مسئله الحاق کریمه به روسیه پرداخته و با توجه به اینکه اکثریت ساکنان این منطقه به این تصمیم رای دادند آن را یک دموکراسی و اراده ملی نامیده و گفت برای من مرزها و قلمرو سرزمین ها مهم نیست بلکه سرنوشت انسان ها اهمیت دارد.

وی افزود: ما باید همواره به قوانین بین المللی پایبند باشیم و این مسئله در مورد کریمه هم اتفاق افتاد. بر اساس منشور سازمان ملل متحد هر کشوری حق تعیین سرنوشت خود را دارد و در این راستا شما کوزوو را در نظر بگیرید.

پوتین در ادامه درباره تحریم های غرب علیه روسیه بر سر اوکراین گفت: ملت روسیه از نظر قلبی و ذهنی کاملا شرایط را درک می کنند. ناپلئون یک بار گفته بود که عدالت تجسم خدا بر روی زمین است. من به شما می گویم که اتحاد دوباره کریمه با روسیه عادلانه است. تحریم های غرب نباید به اوکراین کمک کند اما باید  از نظر ژئو پلیتیک روسیه را به عقب براند. این تحریم ها احمقانه است و تنها به هر دو طرف آسیب می رساند.

وی در ادامه با اشاره به آسیب هایی که این تحریم ها به اقتصاد روسیه وارد کرده است گفت: اما ما در حال حاضر اقتصاد خود را گام به گام به سمت ثبات می بریم.

پوتین همچنین از مناسبات گسترده تر با آلمان در سال ۲۰۱۶ خبر داده و مرکل را فردی قابل اعتماد ارزیابی کرد که صادقانه برای رفع بحران ها کار می کند.

وی در عین حال گفت که آنچه اتحادیه اروپا با تحریم ها به نمایش در آورده است تاتری مضحک و پوچ است.

پوتین همچنین خواستار اصلاح قانون اساسی از طرف دولت مرکزی اوکراین به منظور حل این بحران شد.