مجوز اوباما برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران/ بهانه عوض شد!
مجوز اوباما برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران/ بهانه عوض شد!

رئیس جمهور آمریکا به وزیر خزانه داری اجازه داد با هماهنگی با وزیر خارجه این کشور تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کند.

به گزارش لنگرخبر، صراط نوشت : رئیس جمهور آمریکا به وزیر خزانه داری اجازه داد با هماهنگی با وزیر خارجه این کشور تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کند.

شب گذشته و پس اعلام اجرایی شدن برجام “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا دستور اجرایی لغو تحریم‌های اعمال شده علیه برنامه هسته‌ای ایران را صادر کرد و کنگره را از این اقدام مطلع کرد.

جیکوب لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا، هم گفت که کشورش تحریم‌های ضدایرانی خارج از چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک را ادامه خواهد داد.

لو در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا تحریم‌‌ها درباره اقدامات قابل تحریم‌ ایران را در خارج از چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.

وی روز گذشته (شنبه) گفت: “همان‌گونه که همیشه گفته‌ایم، برجام به مسائل هسته‌ای پرداخته و سایر حوزه‌هایی را که رفتار ایران غیرقابل پذیرش مانده شامل نمی‌شود. ما به هدف قرار دادن اقدامات قابل تحریم‌ها در خارج از برجام ادامه می‌دهیم، اقداماتی که شامل حمایت ایران از تروریسم، بی‌ثباتی منطقه‌ای، نقض حقوق بشر و نیز توسعه موشک‌های بالستیک می‌شود”.

اما اوباما در بخشی از فرمان اجرایی لغو تحریم‌ها به وزیر خزانه داری اجازه داده است تا با رایزنی با وزیر امور خارجه آمریکا تحریم‌هایی را علیه اشخاص مشمول بخش ۱۲۴۴ قانون آزادی ایران و مقابله با گسترش هسته‌ای ایران مصوب ۲۰۱۲ میلادی یکی از تحریم‌های ذیل را اعمال کند.

الف) ممنوعیت موسسات مالی آمریکا از ارائه وام یا اعتبار به این اشخاص

ب) ممنوعیت هرگونه نقل و انتقال ارزی این اشخاص با آمریکا

ج) ممنوعیت نقل و انتقال هرگونه اعتبار یا پول بین موسسات مالی یا از طریق آنها یا به هریک از موسسات مالی آمریکا با این اشخاص

د)‌ انسداد همه دارایی‌ها و منافع این اشخاص در آمریکا

ه) ممنوعیت همکاری سرمایه گذاری در خرید مبالغ قابل توجهی از اوراق سهام یا اوراق قرضه این اشخاص

ی) ممنوعیت یا محدودیت واردات کالا، فناوری و خدمات، مستقیم و غیرمستقیم از این اشخاص به آمریکا

و) اعمال تحریم‌های خاص علیه مدیر یا مدیران اجرایی که با اشخاص تحت تحریم همکاری کنند

به گزارش صراط، مجوز اعمال تحریم های جدید علیه ایران توسط اوباما در حالی است که برخی نمایندگان کنگره، خواستار اقداماتی فراتر از تعهدات هسته ای ایران شده بودند تا جایی که آن را سند اعتماد به ایران خوانده بودند. برخی منابع آزادی برخی زندانیان از جمله جیسون رضاییان را در همین راستا ارزیابی کرده اند. با این وجود، کاخ سفید، کنگره و سنا تا کنون همواره بر اعمال تحریم های غیرهسته ای علیه ایران تاکید کرده اند!