کولایی:عده ای می‌خواهندجامعه به عقب برگردد/مجلس ششم به دنبال اجرایی کردن همه اصول قانون اساسی بود

الهه کولایی گفت: مجلس ششم یکی از افتخارآمیزترین دوره های مجلس بود اما صدا و سیما و جریان های مخالف اصلاحات سعی کردند عملکرد آن را صرفا سیاسی جلوه دهند.

کد خبر : 44749
تاریخ انتشار : شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۳
کولایی:عده ای می‌خواهندجامعه به عقب برگردد/مجلس ششم به دنبال اجرایی کردن همه اصول قانون اساسی بود

به گزارش لنگرخبر، در ادامه نشست رونمایی از کتاب بازیگران و بازیگردانان ۹ دوره انتخابات مجلس به تالیف نسرین وزیری و به همت سایت تاریخ ایرانی برگزار شد، الهه کولایی نماینده مجلس ششم سخنان خود را در واکنش به سخنان محسن یحیوی نماینده مجلس چهارم آغاز کرد.
الهه کولایی در واکنش به سخنان یحیوی که گفت امیدوارم مجلسی مانند مجلس ششم شکل نگیرد اظهار داشت: نه مجلس اول، نه مجلس ششم و نه مجلس نهم تکرار نخواهند شد. چرا که تاریخ به عقب بر نمی گردد اما متاسفانه بعضی از انسان ها به تغییرات جامعه و دنیای پیرامون ما توجه نمی کنند و سعی می کنند جامعه را به عقب برگردانند. این عده نمی توانند داعیه خیرخواهی مردم را داشته باشند.
وی افزود: کسانی که قصد داشته باشند جامعه را متوقف کنند و اقتضائات جامعه را نبینند نمی توانندخدمتی به جامعه شان انجام دهند. بلکه در این میان کسانی موفق هستند که به جنگ واقعیت ها می روند.

الهه کولایی تاکید کرد: مجلس ششم یکی از افتخارآمیزترین دوره های مجالس جمهوی اسلامی بود. به هر حال هرکدام از دوره های مجلس در گذشته ضعف هایی داشته اند و مجلس ششم هم از این قاعده مستثنا نیست. اما برای ارزیابی عملکرد این مجلس انسان منصف باید پیش داوری جناحی را کنار بگذارند. اما با هر نگاهی که ببینیم نمی توان نقش دو دوره مجلس را نادیده گرفت. این دو دوره مجالس اول و ششم هستند که نمی توان نقش آنها را در قانونگذاری نادیده گرفت.

کولایی اظهار داشت: مجلس اول به دلیل فضای انقلابی که در جامعه وجود داشت شکل گرفت. در پاسخ به نوسازی های شاه، مردم ایران نوسازی اسلامی را مد نظر قرار دادند که هم ارزش های اسلامی و بومی و هم ارزش های مدرن که ناظر بر جمهوریت نظام بود را می خواستند. امام هم مرتب بر کنار هم بودن جمهوریت و اسلامیت در جمهوری اسلامی تاکید می کرد تا برای همه این موضوع جا بیفتد.

وی با بیان اینکه شرایط شکل گیری مجلس در هر دوره بر ساختار و عملکرد این مجلس تاثیر گذار بوده است افزود: همین اتفاق در مجلس ششم رخ داد. در سال ۷۶ انتخاب سید محمد خاتمی برای احیای آرمان های انقلاب اسلامی و انتخاب فردی بود که رابطه نزدیکی با بیت امام داشت و تعهد و علاقه مندی خود به نظام برآمده از انقلاب اسلامی را با برنامه و شعار اصلاحات مطرح کرد.

این نماینده مجلس ششم با تاکید بر اینکه مجالس قانونگذاری در خلا شکل نمی گیرند بلکه بر اساس اقتضائات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زمان خودشان شکل می گیرند اظهار داشت: اجرای برنامه اصلاحات در فضای انقلابی کار ساده ای نیست. این کار قبلا در جوامع دیگر تجربه شده بود. از جمله تلاشی که گورباچف برای اصلاح این نظام در شوری انجام داد اما حزب کمونیست مسیر را باز نکرده بود و به جایی نرسید. من به عنوان دانشگاهی وظیفه خودم می دانستم که شرایط پیش برد اصلاحات در جامعه انقلابی را بررسی و مطالعه کنم.

کولایی تاکید کرد: برخلاف آنچه برخی از جمله آقای یحیوی مدعی هستند در مجلس ششم بیش از نیمی از نمایندگان از خانوده های شهدا و ایثارگران و از کسانی بودند که جنگ و انقلاب را تجربه کرده و در آن حضور داشتند. تعلق آنها به آرمان های انقلاب مشص بود. اینکه عملکرد این مجلس در فضای اصلاحات چگونه بوده است با نگاه منصفاه دیده نشده است. در حالی که برای بررسی عملکرد آن نیازمند انصاف و پرهیز از پیش داوری هستیم. جامعه ایران سیاست زده است . متاسفانه به جای اینکه ابتدا اطلاعات را ببینیم و به دور از نگاه سیاسی درباره عملکرد آن قضاوت کنیم اول حکم را صادر می کنیم و بعد به دنبال تعیین مصادیق خودمان برای اثبات حرفان حرکت می‌کنیم.

وی به عملکرد این مجلس اشاره کرده و گفت: اقدام عمده مجلس ششم اجرایی کردن قانون اساسی به عنوان شاه بیت جمهوری اسلامی بود. هدف این مجلس ایجاد بستری برای اجرایی کردن قانون اساسی بود. اجرایی کردن موازین مختلفی که در قاون اساسی وجود داشت از جمله فصل سوم آن مد نظر این مجلس بود.

کولایی ادامه داد: ما در برابر فشار سنگین تقاضای اصلاح و تغییر از سوی جامعه مواجه بودیم که در برابر آن فشار سنگیینی وجود داشت که این خواسته تحقق نیابد. به هر حال هر دوره ای اشتباهات خود را داشته است اما یان اشتباهات باید به دور از سیاسی ورزی بررسی شود.

وی ادامه داد: در این دوره شاهد پشتوانه حزبی در این مجلس بودیم. یکی از موفقیت های مجلس ششم همین پشتوانه است فارغ از اینکه عملکرد این حزب را قبول داشته باشیم یا نه. اما این پشتوانه امکان اینکه در مجلس ششم بر اساس برنامه حرکت کنیم را ایجاد کرد.

کولایی با انتقاد از کسانی که عملکرد این مجلس را زیر سوال می برند اظهار داشت: این تصویر از مجلس ششم داده شده که این مجلس صرفا در پی تنش و منازعات سیاسی بوده است. در حالی که بر اساس امار مرکز پژوهش های مجلس میزان و حجم فعالیت های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در این مجلس پیشتاز بوده و فعالیت های سیاسی در رتبه پنجم قرار داشت. اما صدا و سیما و جریان های وابسته به جناح مخالف اصلاحات طوری نشان دادند که گویی این مجلس صرفا در پی دعواهای سیاس یبود. و برجسته کردن کنش های سیاسی این مجلس بقیه عملکردهای موفق آن را تحت تاثیر قرار داد.ن

کولایی با بیان اینکه دیدگاهی که در این مجلس پیگیری می شد این بود که ما تا ثبات و اقتصاد توسعه یافته ای نداشته باشیم به توسعه سیاسی نمی رسیم اظهار داشت: جامعه ای که بخش خصوصی قوی نداشته باشد نمی تواند توسعه سیاسی را تجربه کند.
کولایی افزود: من منتقدین را به مصوبات مجلس ششم در حوزه زنان ارجاع می دهم. از این مهمتر بعد نظارتی این مجلس بسیار قوی بود با اینکه ما خود را حامی دولت می دانستیم اما این نگاه به معنی سکوت در برابر اشتباهات دولت نبود.

کولایی در پایان تاکید کرد: ما در مجلس ششم شکل گیری فراکسیون های مختلف از جمله فراکسیون زنان ظرفیت قانون اساسی برای اصلاح و تامین مطالبات مردم به نمایش بگذاریم و نشان دهیم نظام جمهور یاسلامی ظرفیت پاسخگویی به مطالبات را دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.