وقتی به فساد واکنش نشان می‌دهند که بحرانی شده باشد/لزوم افزایش حساسیت دیوان‌محاسبات نسبت به فساددرفوتبال

عضو فراکسیون ورزش مجلس معتقد است دستگاه‌های نظارتی با تجهیزاتی که در اختیار دارند باید کنترل خود بر دستگاه‌ها را به نحوی ایجاد کنند که به‌جای تلاش برای دستگیری مفسدان، از وقوع فساد جلوگیری شود.

کد خبر : 45127
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
وقتی به فساد واکنش نشان می‌دهند که بحرانی شده باشد/لزوم افزایش حساسیت دیوان‌محاسبات نسبت به فساددرفوتبال

به گزارش لنگرخبر، مهرداد بائوج لاهوتی  با اشاره به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درخصوص فساد در فوتبال، با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا دولت صرفا وظیفه هدایت، حمایت و نظارت بر دستگاه ها را داشته و مستقیما آنها را اداره نمی کند، گفت: در کشورهای مختلف، دستگاه های خصوصی درباره سیاست های کلی ورزش تعیین‌کننده هستند و دولت صرفا نقش حامی مالی باشگاه ورزشی را داشته و بر چگونگی عملکرد آنها نظارت می‌کند که از چارچوب خارج نشود؛ لذا لازم است در کشور ما نیز خصوصی سازی تمام باشگاه های دولتی و شبه دولتی هرچه سریع تر صورت پذیرد.

بخش خصوصی با ایجاد رقابت منجر به پیشرفت باشگاه‌های ورزشی می‌شوند

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باشگاه داری در شأن و جایگاه دولت نیست و هرچه تعداد باشگاه های دولتی بیشتر باشد، فساد در کل جامعه فوتبال نیز افزایش می یابد و به همان میزان بهره وری کاهش خواهد یافت لذا اگر واگذاری به بخش خصوصی صورت گیرد، این بخش در قبال هزینه هایی که برای باشگاه می کند بهره وری را بالا می برد و دقت نظر بیشتری روی موارد منجر به بروز فساد دارد.

 وی در ادامه با تأکید بر اینکه بخش خصوصی را باید به عنوان یک عامل اقتصادی باور داشت، بیان کرد: ایجاد رقابت یکی از روش هایی است که منجر به پیشرفت در بخش خصوصی می شود که این رقابت در باشگاه های ورزشی بسیار مورد نیاز است و هرچه زمینه رقابت افزایش یابد، باز هم به همان میزان بهره وری بالا می رود.

وزارت ورزش به عنوان متولی اصلی ورزش پیگیر خصوصی سازی باشگاه‌ها باشد

بائوج لاهوتی در ادامه وزارت ورزش را به عنوان متولی اصلی ورزش کشور مسئول رسیدگی به باشگاه ها و روند خصوصی سازی آنها دانست و عنوان کرد: این نهاد با قوانین جامع و کاملی که در اختیار دارد می تواند بر فدراسیون و باشگاه های ورزشی نظارت کند اما در نهایت باید تمام تلاش خود را بر روند خصوصی سازی آنها بگذارد و راه نجات را در این ببیند.

وی در ادامه به نقش دیوان محاسبات کشور در شناسایی فساد در فوتبال اشاره کرد و گفت: اعتبارات باشگاه‌های ورزشی از دو بخش دولتی و درآمدهای اقتصادی خود باشگاه ها تأمین می شود که دیوان محاسبات بر قسمت دولتی آن نظارت بیشتری دارد که ممکن است در آن بخش فساد رخ ندهد و بر بخش درآمدهای اقتصادی تیم‌ها نیز وزارتخانه های مربوطه باید نظارت کنند؛ اما در هر حال این نهاد نیز به عنوان یک بخش نظارتی باید حساسیت خود را نسبت به قضیه فساد در فوتبال افزایش دهد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت متأسفانه زمانی متوجه فساد در جایی می شویم که به صورت یک بحران درآمده باشد در حالی که باید خیلی پیش از آن متوجه آن شده و نظارت کرده باشیم، از سوی دیگر با تجهیزات و ابزاری که در اختیار داریم باید تدبیری بیاندیشیم که نگذاریم فساد رخ دهد ولی هنوز در این بخش نیز دچار ضعف هستیم.

به گزارش خانه ملت، روز گذشته متن کامل گزارش فساد در فوتبال بعد از بررسی های جامع کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در صحن علنی قرائت شد که در آن یکی از مواردی که منجر به بروز فساد در فوتبال شده، عدم خصوصی سازی باشگاه ها عنوان شده است.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یاسر چهارشنبه , ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸

به قول شب کوکی ها
وای وای وای