پادگان امام زمان (عج) در هر شهر، مسجد است/خدام کهنسال روحیه برخورد با تمام طبقات اجتماع را ندارند

رئیس مؤسسه مسجد با اشاره به این که پادگان امام زمان (عج) در هر شهر، مسجد است، تصریح کرد: امروز افرادی که اهل مسجد هستند، مهدویت آنان اشکال ندارد، اما مهدویت بدون مسجد، مدعیان دروغین می‌شود که متأسفانه روز به روز در حال گسترش است.

به گزارش لنگرخبر، حجت الاسلام قرائتی رئیس موسسه مسجد عصر امروز در جمع طلاب حوزه علمیه صاحب الزمان(عج) لنگرود گفت : مسجد محل تزکیه و تهذیب روح و شکوفایی استعدادهای عالی انسانی است، به نسبت تعداد جوانان، حضور این قشر از جامعه در مساجد باید بیشتر باشد که یکی از دلایل آن، ضعف رسانه ملی در تبلیغ برای حضور جوانان در مسجد دانست.

وی با بیان اینکه باید توجه‌ ویژه به ظاهر و گل آرایی مساجد برای باصفا شدن این مکان معنوی شود، ادامه داد: امروزه در شهرهای مختلف پارک‌ها و مکان‌های تفریحی زیادی ساخته می‌شود، و باید به همین نسبت به ساخت مسجد نیز توجه شود؛ چرا که مسجد هم می‌تواند کارکرد پارک را داشته باشد و برنامه‌های متنوعی می‌توان در مساجد اجرا کرد

حجت الاسلام تقی قرائتی اظهار کرد : اگر مردم شهری روزه باشند و به مسجد نروند، روزه‌داری آنان اثری ندارد، در حالی که مهمانخانه دایر است و همه مردم در آن سهمی دارند.

رئیس موسسه مسجد با تاکید بر اینکه مساجد را دارالقرآن قرار دهیم، یادآور شد: در دعاها آمده است که خدایا در ماه رمضان ما را از آبادکنندگان مسجد قرار بده، همان طور که قرائت قرآن کریم در ماه مبارک رمضان ثواب بیشتری دارد، خواندن قرآن در مسجد نیز ثواب بیشتری دارد.

وی اظهار کرد : در زمان صدر اسلام و در زمان پیامبر گرامی اسلام (ص)، کارهای مهم جامعه در مسجد صورت می‌گرفت، در زمان ظهور امام عصر (عج) نیز همه کارها به مسجد برمی‌گردد، بنابراین معلوم می‌شود که کار ما اشتباه است.

حجت الاسلام تقی قرائتی تصریح کرد: ما باید از رقیب‌تراشی برای مساجد دست برداریم، امروز تعداد پارک‌ها بیشتر از مسجد است، در حالی همه مساجد قدیمی فضای سبز داشتند و این فضای سبز به نام مسجد بود، وقتی ما گل و درخت را در یک مسجد می‌بینیم، تأثیر آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

بدعت در مساجد زیاد شده است

قرائتی با بیان این که بدعت در مساجد زیاد شده است، اظهار کرد : برخی فعالیت‌ها در مساجد ممکن است باعث کاهش استقبال عموم مردم شود، در حالی که مساجد به همه مردم تعلق دارد و فعالیت‌های آن باید همه پسند باشد.

رئیس مؤسسه مسجد تصریح کرد: هر فعالیتی که در مساجد صورت می‌گیرد، وقت نماز باید تعطیل شود، در حالی که متأسفانه در برخی مساجد مشاهده می‌شود که فعالیت‌ها در زمان اقامه نماز نیز صورت می‌گیرد و این خلاف مسجد است.

وی  بیان کرد : در دوران ۸ سال دفاع مقدس، بسیج در مساجد تشکیل شد، توزیع غذا در مساجد صورت می‌گرفت، زمانی امکانات گرمایشی و سرمایشی در خانه‌ها وجود نداشت و مردم از امکانات مساجد استفاده می‌کردند، در صدر اسلام در شرایطی مسجد بیمارستان شد و مردم در مساجد مداوا می‌شدند، در حالی که این برنامه‌ها در شرایط خاص بود و به صورت دائمی نبود.

 

پادگان امام زمان (عج) در هر شهر، مسجد است/ مهدویت بدون مسجد، مدعیان دروغین می‌شود

تقی قرائتی با بیان این که امروز مهدویت دچار چالش شده است، گفت: امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را زمینه‌ساز ظهور خواندند و در سخنان خود تأکید داشتند که انقلاب باید با مسجد ادامه پیدا کند، ما باید از انقلاب به مهدویت برسیم، اما متأسفانه راه را به اشتباه رفتیم.

رئیس مؤسسه مسجد با اشاره به این که پادگان امام زمان (عج) در هر شهر، مسجد است، تصریح کرد: امروز افرادی که اهل مسجد هستند، مهدویت آنان اشکال ندارد، اما مهدویت بدون مسجد، مدعیان دروغین می‌شود که متأسفانه روز به روز در حال گسترش است.

حجت الاسلام قرائتی تأکید کرد: مسجد مانند فضایی است که نفس را از آلودگی‌ها می‌گیرد، مدعیان دروغین در مکانی به جز مسجد رشد می‌کنند و مدعیان دروغین با مسجد سر و کار ندارند.

وی عنوان کرد: در جامعه ما بودجه‌هایی به مهدویت تعلق گرفته است که متأسفانه در مساجد مصرف نمی‌شود، در حالی که مسجد محل مهدویت است و امید است که در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود.  مسجد محل تزکیه و تهذیب روح و روان و پرورش و شکوفایی استعداد های عالی انسانی است و نقش اساسی در حفظ وحدت و انسجام امت اسلامی دارد.

قرائتی ادامه داد : بی گمان نظافت و زیبا نگهداشتن این پایگاه های توحید نقش موثری در جلب و جذب افراد به خصوص قشر جوان و نوجوان که دارای طبع حساسی هستند، دارد.

خادمان مسجد باید از افراد جوان، تحصیل کرده و آگاه باشند

رئیس موسسه مسجد با بیان اینکه ضرورت دارد انسان های وارسته افتخار خدمت در مساجد را پذیرا شوند اظهار کرد : خادمان علاوه بر پخش اذان و اهمیت دادن به امر نظافت و زیبا سازی مساجد با برخورد شایسته خویش نمازگزاران را به سوی خانه خدا جذب کند. خادم مطلوب باید جوان، پرکار، خوش برخورد، داشتن تحصیلات، آشنا به تعلیم قرآن کریم، نظیف و آشنا به مسائل بهداشتی باشد.

وی اضافه کرد : اکثر خدام مساجد از افراد کهنسال، باز نشسته و بیسواد یا کم سواد هستند، و این گونه افراد روحیه برخورد با تمام طبقات اجتماع را ندارند و از آنجا که خستگی روحی و پیری در اعصاب و روان انسان تأثیر می گذارد، شایستگی لازم را برای اداره مساجد ندارند و باعث گریز نوجوانان و جوانان از مسجد می شوند.

قرائتی تاکید کرد : خادمان مسجد باید از افراد جوان، تحصیل کرده و آگاه باشند تا اشکالات یاد شده پیش نیاید. لازمه جذب این افراد نیز تأمین مسائل اقتصادی ، امنیتی و رفاهی آنها است.

۲۰۱۵۰۱۲۶_۱۶۳۰۳۴ ۲۰۱۵۰۱۲۶_۱۶۳۱۰۰_1 ۲۰۱۵۰۱۲۶_۱۶۳۱۱۵_2 ۲۰۱۵۰۱۲۶_۱۶۳۱۳۳_3 20160128014 20160128015