امیراسماعیلی: پس از اخطار اول ۳۰ ثانیه تا شلیک موشک فاصله داشتیم / ۱۲ موشک آماده شلیک به اف ۱۸ آمریکایی بود

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء گفت: در قضیه بازداشت تفنگداران آمریکایی، آمریکایی‌ها ابتدا با قلدری به اخطار ما پاسخ ندادند، اما زمانی که دیدند ۱۲ موشک آماده شلیک به آنان است تمکین کردند و از مرزهای ایران فاصله گرفتند.

کد خبر : 46372
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۰:۵۶
امیراسماعیلی: پس از اخطار اول ۳۰ ثانیه تا شلیک موشک فاصله داشتیم / ۱۲ موشک آماده شلیک به اف ۱۸ آمریکایی بود

به گزارش لنگرخبر، امیرفرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء طی یک گفتگوی تلویزیونی در تشریح جزئیات بازداشت ملوانان آمریکایی توسط نیروی دریای سپاه و برخی عملیات تحریک آمیز هواپیماهای آمریکایی گفت: این اتفاق برای پدافند هوایی طبیعی است و ما در گذشته با چنین موضوعات روبرو بودیم.

وی افزود: موضوع توسط نیروی دریایی سپاه به شبکه‌ یک پارچه پدافندی اعلام می‌شود که ما دو قایق آمریکایی که در آن تفنگ‌داران آمریکایی هستند، متوقف و دستگیر کردیم. ما برداشت کردیم که آنها عبور سالم نداشته‌اند پس از اعلام نیروی دریایی پدافند هوایی تمام سامانه‌های موشکی خود را روشن می‌کند و نیروی هوایی ارتش نیز اسکرمبل‌های خود را به پرواز در می‌آورد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با بیان این که پس از فعل و انفعالات رخ داده تعداد ۳ فروند اف ۱۸، یک فروند هواپیما کنترل راداری و یک فروند گشت دریایی بر سر ناوهای آمریکایی به پرواز در می‌آیند و به منطقه نزدیک می‌شوند اظهار داشت: در اولین اخطار آنها قلدری کردند و جوابی ندادند، اما پس از آن که دیدند سیستم‌های موشکی ما به طرف آنها روشن شده و حقیقتا هم همینگونه بود و تنها از زمان تصمیم تا شلیک زیر ۳۰ ثانیه فرصت داشتند، تماس برقرار کردند و گفتند که ما به قصد پشتیبانی از قایق‌هایمان به منطقه نزدیک شده‌ایم. ۱۰ الی ۱۲ موشک آماده شلیک به هواپیماهای آمریکایی بودند و این سیستم‌ها تا صبح در حالت روشن بودند و به دوستان خود در جزیره فارسی اعلام کردیم که اگر هر پرنده‌ای روی آسمان دیدید بالافاصله شلیک کنید و آتش آزاد است.

اسماعیلی گفت: آنها احساس کردند تصمیم ما جدی است با ما تماس گرفتند که حضور ما در اینجا خطری برای شما نیست و از شما خواهش می‌کنیم که بگویید ناوهای ما در اینجا امنیت دارند یا خیر، که از افسر کنترل ما نیز به آنها پاسخ داد شما نگران نباشید از مرزهای ما فاصله بگیرید و طبق قوانین بین‌المللی با تفنگداران شما برخورد می‌کنیم.

وی با بیان این که مجموعه این اقدامات از ساعت ۶ بعدازظهر تا ساعت ۲ بامداد ادامه داشت، اظهار داشت: هواپیماهای آمریکایی با اخطارهای ما حدود ۶۰ مایل از جزیره فارسی دور شدند. تمامی سامانه‌های موشکی ما نیز تا خود صبح روشن بود که اگر تخاصم صورت گرفت با برخورد ما روبرو شوند. اگر ما در این اتفاق برخورد نرمی داشتیم آنها قطعا آسمان جزیره فارسی را مورد تخاصم خود قرار می‌دادند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که پدافند هوایی روزانه بین ۴۰ تا ۷۰ اخطار به هواپیماهای فرامنطقه‌ای می‌دهد و در این اخطارها یک مورد هم نیست که آنها تمکین نکنند، اظهار داشت: رصد پدافند هوایی ۲۴ ساعته است و تعطیلی ندارد، امروز نقاط پدافندی خود را به ۳۷۰۰ نقطه گسترش داده‌ایم و هدف ما این است که آن را به ۵ هزار نقطه برسانیم.

اسماعیلی افزود: در کشور هر پرنده که بخواهد حتی در ارتفاع ۱۰ متری هم پرواز کند باید از قرارگاه پدافند هوایی مجوز بگیرد، ما هیچ انفعالی در برابر هواپیماهایی که قصد تقرب به نقاط حساس را داشته باشند از خود نشان نخواهیم داد و بخاطر مسائل سیاسی مماشات نخواهیم کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.