خبر: 46518 / تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۰۱:۳۲:۲۲

بابایی پور، اولین شهید انقلاب در لنگرود را بیشتر بشناسیم

شهید بابایی پور در ۱۰-۱۰-۱۳۵۷ همراه با دیگر مردم لنگرود در تظاهرات ضد شاهنشاهی شرکت نمود و از سوی مامورین شهر بانی به مردم هجوم آورده شد و مامورین اقدام به تیر اندازی و تعقیب مسببین تظاهرات پرداختند.

به گزارش لنگرخبر، شهید محمدرضا بابایی پور لنگرودی در سال ۱۳۳۶در آنسرمحله شهرستان لنگرود در خانواده ای مؤمن و متعهد پا به عرصه وجود گذاشت.

شهید بابایی پور از دوران طفولیت طعم تلخ یتیمی را چشید و در دامن پر مهر مادر مکرمه اش پرورش یافت و وارد مدرسه شد و مقاطع تحصیلی را یکی پس از دیگری با موفقیت سپری کرد و همزمان با تحصیل به کار گری می پرداخت تا با دسترنج خود کمی از آلام و دردها و خستگی های مادرش بکاهد و در ﺗﺄمین معاش خانواده کمک خرجش شود .

او بسیار مؤدب و مردم دوست و با تقوا بود. علاقه ی وافری به فهم و درک عمیق علوم دینی داشت و در کنار تعلیم و تعلم از تزکیه و خود سازی غافل نمی شد و به قرآن و تلاوت آن بسیار عشق می ورزید و انس او با کلام الهی سبب شده بود که از رذایل اخلاقی بدور بماند و این امر باعث محبو بیت او در بین دوست و آشنایان و بستگان وی می شد و به عنوان یک الگو مورد توجه ی دیگران بود.

علاقه مندی وی برای ارتقاء سطح بینش علمی و بهره مندی کافی از قانون باعث شد در کنکور سراسری شرکت و در رشته ی حقوق در دانشگاه تهران پذیرفته شود و بدینسان تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز نمود . ورود به دانشگاه سبب شد وسعت دیدش فراتر و با افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) آشنا شود. او که سختی ها مشکلات مردم را در اثر تضاد فاحش طبقاتی حاصل از حکومت شاهنشاهی از نزدیک مشاهده و لمس می کرد برای رهایی مردم ستم دیده به صفوف مبارزین پیوست .

درسفر های خود از تهران به لنگرود اعلامیه ها و سخنرانی های امام راحل را بصورت دست نوشته ها شبانه به خانه های محله های شهر پخش و یا با افراد به صحبت و افشای جنایات رژیم پهلوی می پرداخت .

شجاعت و بی باکی او چنان زیاد بود که همزمان با تظاهرات علیه حکومت در خیابانها ی اصلی شهرستان لنگرود جلوی ماشین های عبوری را می گرفت و می گفت شعار مرگ بر شاه را بدهند تا بتوانند عبور کنند.

وی در ۱۰-۱۰-۱۳۵۷ همراه با دیگر مردم لنگرود در تظاهرات ضد شاهنشاهی شرکت نمود و از سوی مامورین شهر بانی به مردم هجوم آورده شد و مامورین اقدام به تیر اندازی و تعقیب مسببین تظاهرات پرداختند و شهید بابایی پور نیز از غضب مامورین در امان نبود و در حالی که از دست آنها گریخته و در زیر زمین خانه ای پناه برده بود محل اختفای او کشف و با شلیک تیر به لگن او،در اثر خون ریزی شدید به لقاءالله پیوست .

روحش شاد و یادش گرامی باد.

کلیدواژه


نظرات | ۱ نظر

ایرج نیکوکار
بهمن ۲۲, ۱۳۹۴ در ۰۸:۲۶

سلام
از ابتکار شما در معرفی شهدای قبل از انقلاب تشکر می کنم در واقع حق مطلب در مورد شهدای اتقلاب به خوبی ادعا نشده است ونسل جدید از آنها بی خبر است وبرای ما به عنوان نسل های دوم انقلاب یادواور خاطرات رشادت ان عزیزان می باشد
لنگرود سه شهید دیگر غیر از شهید بابایی پور در دوران انقلب دارد لطفا آنها هم معرفی کنید

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر بیمه روستا - 12 اسفند تا یک ماه نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir