بابایی پور، اولین شهید انقلاب در لنگرود را بیشتر بشناسیم

به گزارش لنگرخبر، شهید محمدرضا بابایی پور لنگرودی در سال ۱۳۳۶در آنسرمحله شهرستان لنگرود در خانواده ای مؤمن و متعهد پا به عرصه وجود گذاشت.

شهید بابایی پور از دوران طفولیت طعم تلخ یتیمی را چشید و در دامن پر مهر مادر مکرمه اش پرورش یافت و وارد مدرسه شد و مقاطع تحصیلی را یکی پس از دیگری با موفقیت سپری کرد و همزمان با تحصیل به کار گری می پرداخت تا با دسترنج خود کمی از آلام و دردها و خستگی های مادرش بکاهد و در ﺗﺄمین معاش خانواده کمک خرجش شود .

او بسیار مؤدب و مردم دوست و با تقوا بود. علاقه ی وافری به فهم و درک عمیق علوم دینی داشت و در کنار تعلیم و تعلم از تزکیه و خود سازی غافل نمی شد و به قرآن و تلاوت آن بسیار عشق می ورزید و انس او با کلام الهی سبب شده بود که از رذایل اخلاقی بدور بماند و این امر باعث محبو بیت او در بین دوست و آشنایان و بستگان وی می شد و به عنوان یک الگو مورد توجه ی دیگران بود.

علاقه مندی وی برای ارتقاء سطح بینش علمی و بهره مندی کافی از قانون باعث شد در کنکور سراسری شرکت و در رشته ی حقوق در دانشگاه تهران پذیرفته شود و بدینسان تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز نمود . ورود به دانشگاه سبب شد وسعت دیدش فراتر و با افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) آشنا شود. او که سختی ها مشکلات مردم را در اثر تضاد فاحش طبقاتی حاصل از حکومت شاهنشاهی از نزدیک مشاهده و لمس می کرد برای رهایی مردم ستم دیده به صفوف مبارزین پیوست .

درسفر های خود از تهران به لنگرود اعلامیه ها و سخنرانی های امام راحل را بصورت دست نوشته ها شبانه به خانه های محله های شهر پخش و یا با افراد به صحبت و افشای جنایات رژیم پهلوی می پرداخت .

شجاعت و بی باکی او چنان زیاد بود که همزمان با تظاهرات علیه حکومت در خیابانها ی اصلی شهرستان لنگرود جلوی ماشین های عبوری را می گرفت و می گفت شعار مرگ بر شاه را بدهند تا بتوانند عبور کنند.

وی در ۱۰-۱۰-۱۳۵۷ همراه با دیگر مردم لنگرود در تظاهرات ضد شاهنشاهی شرکت نمود و از سوی مامورین شهر بانی به مردم هجوم آورده شد و مامورین اقدام به تیر اندازی و تعقیب مسببین تظاهرات پرداختند و شهید بابایی پور نیز از غضب مامورین در امان نبود و در حالی که از دست آنها گریخته و در زیر زمین خانه ای پناه برده بود محل اختفای او کشف و با شلیک تیر به لگن او،در اثر خون ریزی شدید به لقاءالله پیوست .

روحش شاد و یادش گرامی باد.

author ۲۲ بهمن ۱۳۹۴
author 2,595 views