توافقنامه ژنو یک شاهکار آمریکایی است!

در تمام گام های این توافقنامه آنقدر زیرکانه متون گردآوری شده است و آنقدر طرف آمریکایی حتی در آوردن پاورقی ها دقت عمل به خرج داده است و آنقدر واژه ها مدبرانه وضع شده است که حتی اگر واژه ی «حق هسته ای ایران» نیز در متن می آمد بی فایده بود. به گزارش لنگرنیوز […]

در تمام گام های این توافقنامه آنقدر زیرکانه متون گردآوری شده است و آنقدر طرف آمریکایی حتی در آوردن پاورقی ها دقت عمل به خرج داده است و آنقدر واژه ها مدبرانه وضع شده است که حتی اگر واژه ی «حق هسته ای ایران» نیز در متن می آمد بی فایده بود.

به گزارش لنگرنیوز ؛ سعید زیباکلام فعال، پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی شب گذشته در جمع مردم گرگان به بیان دستاورد و تبعات توافقنامه ژنو پرداخت و گفت: براستی اگر طبق سخنان ظریف و روحانی، ساختار برنامه هسته ای پس از توافقنامه ژنو به طور کامل حفظ می شود و خطوط قرمز نظام در این توافقنامه رعایت شده، چرا بر محرمانه بودن این افتخارنامه اصرار دارند و در مقابل طرف غربی هر روز شاهکار خود را برای همه به نمایش می گذارد؟!

وی با بیان این مقدمه تصریح کرد: بسیاری از دلسوزان نظام وقتی دیدند مردم از سوی دولت نامحرم اند متن اصلی توافقنامه ژنو را از سایت ها و رسانه های غربی که با افتخار آن را انعکاس دادند گرفته و ترجمه کردند و متأسفانه اثری از به رسمیت شناخته شدن حق انرژی هسته ای ایران در آن ندیدند.

توافقنامه ژنو یک شاهکار آمریکایی است!

زیباکلام در این باره توضیح داد: جان کری در چند مصاحبه بعد از عقد توافقنامه ژنو به صراحت گفته که هیچ حقی وجود ندارد و «ما حقی را به رسمیت نمی شناسیم و همچنین گفته که تعبیر وزیر خارجه ایران از توافقنامه دقیق نیست»، این اختلاف نظرها ما را به هر دو طرف بی اعتماد می کند لذا به نظر می آید که تنها راه راستی آزمایی رجوع به متن اصلی توافقنامه ژنو است که البته وزرات امور خارجه ی ایران از قرار دادن متن اصلی در اختیار ملت و حتی مجلس امتناع می ورزد اما می توان این توافقنامه را با رجوع به سایت iaea و زیر سایت npt خواند و پی برد که متأسفانه این ویرانه ای برای ایران و شاهکاری برای آمریکاست.

این استاد دانشگاه تهران همچنین خاطرنشان کرد: ایران در گام دوم توافقنامه ژنو یک سری امتیازات به صورت داوطلبانه واگذار کرد که از بین بردن تمام ذخایر اورانیوم غنی شده ی ۲۰ درصد، تعطیلی غنی سازی بالای ۵ درصد، تبدیل تمام ذخایر اورانیوم غنی شده ۵ درصد به اکسید اورانیوم در ۶ ماه نخست پس از عقد توافقنامه، جلوگیری از غنی سازی توسط سانتریفیوژهای نصب شده ی فعال نشده، ممنوعیت نصب و فعالسازی تاسیسات جدید با قابلیت ۶ برابری غنی سازی، ممنوعیت افزایش غنی سازی در همه ی مراکز، تعطیلی بازفرآوری و نصب تاسیسات بازفرآری، دادن اطلاعات بی سابقه و بازرسی های بی کران به طرف غربی و بسیاری امتیاز دیگر از آن دست است که می توان به جرأت گفت این توافقنامه از معاهده سعدآباد بسیار ننگین تر و تحقیرآمیزتر است.

وی تأکید کرد: در تمام گام های این توافقنامه آنقدر زیرکانه متون گردآوری شده است و آنقدر طرف آمریکایی حتی در آوردن پاورقی ها دقت عمل به خرج داده است و آنقدر واژه ها مدبرانه وضع شده است که حتی اگر واژه ی «حق هسته ای ایران» نیز در متن می آمد بی فایده بود.

آقای ظریف! برچیدن و یا تغییر ماهیت راکتور اراک «فتح الفتوح» است؟!

زیباکلام تصریح کرد: در امتیازات داده شده طرف های غربی بیشتر بر راکتور آب سنگین اراک تأکید داشتند چرا که مراکز تهران و نطنز و فردو مراکزی معمولی ولی اراک ویژگی ها و طراحی های بکر و جدید دارد که حاصل تلاش های چندین ساله و خون دل خوردن های احمدی روشن ها، شهریاری ها، علیمحمدی ها و رضایی نژادهاست که متأسفانه در این توافقنامه تا مرز برچیدن کامل و حداقل تغییر ماهیت راکتور اراک پیش رفتیم که دلالتی جز تعطیلی و تعلیق اراک ندارد و همین امر باعث شده هر روز طرف آمریکایی در محافل و نشست های سیاسی و صمیمی بر این افتخار ببالد و واژه ی «راکتور اراک» را با غرور بر زبان آورد، حال جای تعجب است که چطور آقای ظریف این ویرانی عظیم را فتح الفتوح می خواند!

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با مشعشع خواندن توافقنامه ژنو تصریح کرد: البته مطمئنا دولت و تیم مذاکره کننده با نیت خیر و برای رفع تحریم های اقتصادی این رابطه را برقرار کردند که پس از دادن امتیازات بیشمار ایران به غرب، طرف غربی توافق کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا هیچ تحریم «جدید» مرتبط با هسته ای دیگری علیه ایران وضع نکند این بدان معناست که تحریم های گذشته به قوت خود باقی می ماند.

وی افزود: پس از همین توافقنامه کنگره آمریکا ۱۸ شرکت بزرگ کشتیرانی مرتبط با ایران را تحریم کرد و در جواب اعتراض ها که شما توافقنامه را نقض کردید، وندی شرمن گفت که این تحریم ربطی به فعالیت هسته ای ایران نداشت و ما تنها تعهد دادیم که فقط تحریم های جدید هسته ای وضع نکنیم!

زیباکلام ادامه داد: و اما در بازگرداندن پول های بلوکه شده نیز قبول کردند از ۱۰۰ میلیارد دلار خودمان ۴٫۲ میلیارد دلار را در ۸ قسط ۵۵۰ میلیون دلاری بازگردانند که هنوز با گذشت موعد پرداخت قسط دوم حتی یک دلار را بازنگرداندند!

تعبیر دولت از توافقنامه ژنو «کژتابی» است

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: با وجود دادن این امتیازهای نامبرده و حل نشدن مسائل اقتصادی که آن را در قطعنامه های علیه ایران، در وضعیت معاش، در خوشحالی طرف غربی و در پنهان کاری دولت تجربه کردیم، درمی یابیم که هر تعبیری که تا کنون دولت محترم از توافقنامه داشته کژتابی و مبهم انگاری است.

وی در پایان گفت: ممکن است از من به عنوان مواجب بگیر و بی سواد یاد شود اما این تاریخ و تجربه و محک ملت است که بعدها و حتی در آینده ای نزدیک پس از اتمام مذاکرات وین قضاوت خواهد کرد./دانشجو