اوزه بیو ، اسطوره فوتبال جهان درگذشت +عکس (۲)
اوزه بیو ، اسطوره فوتبال جهان درگذشت +عکس (۲)

اوزه بیو، اسطوره فوتبال پرتغال که در جام‌جهانی ۱۹۶۶ بهترین گلزن جام لقب گرفت دیروز(یکشنبه) در سن ۷۱ سالگی به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. این مهاجم که بیشتر دوران فوتبالی‌اش را در تیم بنفیکا سپری کرد به پلنگ سیاه و مروارید سیاه ملقب بود. به گزارش فرهنگ نیوز، «اوزه‌بیو داسیلوا فریرا» دیروز(یکشنبه) در سن ۷۱ […]

اوزه بیو، اسطوره فوتبال پرتغال که در جام‌جهانی ۱۹۶۶ بهترین گلزن جام لقب گرفت دیروز(یکشنبه) در سن ۷۱ سالگی به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. این مهاجم که بیشتر دوران فوتبالی‌اش را در تیم بنفیکا سپری کرد به پلنگ سیاه و مروارید سیاه ملقب بود.

به گزارش فرهنگ نیوز، «اوزه‌بیو داسیلوا فریرا» دیروز(یکشنبه) در سن ۷۱ سالگی درگذشت. براساس اخباری که رسانه‌های محلی، از جمله روزنامه معتبر آبولا منتشر کردند، وی که از چند سال قبل دچار نارسایی قلبی بود، ساعت ۶ بامداد به وقت تهران بر سر سکته قلبی درگذشت.

وی در تاریخ ۲۵ ژانویه سال ۱۹۴۲ در لورنکو مارکز کشور موزامبیک به دنیا آمد و بعد در تیم ملی پرتغال عضویت یافت.

وی در دوران جوانی جزو خطرناکترین مهاجمین زمان خود بود و یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال جهان محسوب می شود.

این ستاره چه در دورانی که فعالیت ورزشی داشت و بعد که بازنشسته شد، همواره اخلاق ورزشی نیکویی داشت که به همین دلیل بزرگترین اسطوره تمام ادوار پرتغال محسوب می‌شود.

وی در سال ۱۹۶۵ عنوان بازیکن سال اروپا را کسب کرد و در انتخابات بهترین بازیکن جهان در رده نهم ایستاد. او در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۳ هم مرد سال فوتبال پرتغال لقب گرفت.

وی در مجموع ۱۵ سال فعالیت ورزشی پیراهن تیم بنفیکا لیسبون را برتن کرد و افتخار حضور در طلایی‌ترین دوران این تیم با کسب ۱۰ مقام قهرمانی لیگ پرتغال و ۵ مقام قهرمانی جام حذفی و یک عنوان قهرمانی جام جامداران سابق را داشت.

اوزه‌بیو در تمام دوران ورزشی‌اش به این ترتیب به عنوان یک چهره متعصب و وفادار به پیراهن بنفیکا در ۴۷۴ بازی به میدان رفت و رکورددار حضور در این تیم کشورش شد.

در مسابقات جام جهانی ۱۹۶۶ او ستاره بی چون و چرای پیکارها بود که با ۹ گل زده آقای گل مسابقات شد و سهم زیادی در کسب مقام سومی تیم کشورش داشت.

این ستاره چهارمین فرزند یک خانواده کارگری بود. پدرش یک کارگر سفیدپوست راه‌آهن بود و مادرش، خانه‌دار و پوستی تیره‌ داشت.

پس از مرگ پدر مادرش مجبور شد او و ۸ فرزند دیگر خانواده را به تنهایی بزرگ کند.

اوزه‌بیو کم سن وسال از زمانی که وارد دبستان شد،‌شوق فراوانی به فوتبال از خود نشان داد. از سال سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۵ برای بنفیکا بازی کرد. سپس بازی در تیم‌های آمریکایی بوستون، لاس‌وگاس کوییک‌سیلورس، نیوجرسی و بوفالو را تجربه کرد.

او از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۳موفق شد ۶۴ بازی برای «سلسائو اروپا»(پرتغال) انجام داده و ۴۱ گل به ثمر رساند.

در سال ۱۹۷۹ اعلام بازنشستگی کردو به شهر لیسبون بازگشت تا به عنوان مسئول استعداد‌یابی بنفیکا فعالیت کند. از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۲ به عنوان کمک مربی تیم حرفه‌ای‌ها بنفیکا کار کرد و یکی از همکاران اسوون گوران اریکسون بود.

در پرتغال نام وی مترداف با سمبل غرور و افتخار برای شهروندان است. در سال ۲۰۰۴ اتحادیه فوتبال اروپا در جشن ۵۰ سالگی خود از وی به عنوان بازیکنی طلایی نام برد.

وی همواره مورد احترام رسانه‌ها بود و به نمایندگی از فوتبال کشورش در مجامع ورزشی شرکت می‌کرد.

مربیان مطرح این کشور از جمله کارلوس کی‌روش که اکنون هدایت تیم ملی ایران را برعهده دارد، همواره از وی به عنوان یک چهره بزرگ و استاد یاد کرده‌اند.

در سال‌های اخیر وی با مشکلات قلبی مواجه بود که به همین خاطر چند بار در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار گرفت.

منبع: فارس