سکوت عجیب سازمان حفاظت از محیط زیست در برابر زنده‌کشی درختان توسط شهرداری آستانه‌اشرفیه+سند
سکوت عجیب سازمان حفاظت از محیط زیست در برابر زنده‌کشی درختان توسط شهرداری آستانه‌اشرفیه+سند

تعدادی از شهروندان آستانه‌اشرفیه با محکومیت سکوت مسئولان شهرستان در برابر ریختن سیمان زیر درختان خیابان شهید بهشتی و با استفاده از تعابیری همچون اسیدپاشی به درخت، زدن تیشه به ریشه درخت، بهانه ابقای سلیمانی در سمت شهرداری، ناتوانی شهرداری در برابر حل مشکل سد معبر خواستار اقدام جدی سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از زنده کشی درختان توسط شهرداری آستانه‌اشرفیه شدند.

به گزارش لنگرخبر به نقل از آستان‌خبر در پی سکوت مسئولان شهرستان و استان در برابر اقدام ضربتی و شبانه شهرداری آستانه‌اشرفیه در قطع چندین اصله درخت با قدمت چندین ساله در درختان خیابان شهید آذر زرتشت، شهرداری آستانه‌اشرفیه با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر این بار  به بهانه تعریض خیابان شهید بهشتی اقدام به ریختن سیمان پای درختان  برای خشک‌کردن درختان چنار چندین ساله این خیابان کرد.

حسن یکی از فعالان زیست‌محیطی در همین رابطه در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر با ابراز ناراحتی شدید از سکوت سازمان حفاظت از محیط‌زیست شهرستان و استان اظهار داشت: به‌راستی نمی‌دانم وظیفه سازمان حفاظت از محیط‌زیست چیست مگر نه اینکه این سازمان باید حافظ منافع زیست‌محیطی همچون درختان باشد.

وی بابیان اینکه خشک‌کردن درختان با سیمان اقدام ناجوانمردانه‌ای است شهرداری آستانه‌اشرفیه برای اثبات قدرت خود به خرج داده است افزود: برای بنده جای سؤال است که شهرداری و شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه چگونه به خود اجازه دادند از این روش ناجوانمردانه  برای از بین بردن درختان استفاده کنند درحالی‌که خودشان مدعی شده بودند به‌هیچ‌وجه درختان این منطقه را قطع نخواهند کرد.

سکوت عجیب سازمان محیط زیست در برابر زنده‌کشی شهرداری آستانه‌اشرفیه+سند (6)

ابراهیم یکی دیگر از شهروندان آستانه‌اشرفیه نیز در گفتگویی ریختن سیمان در زیر درختان چندین دهه ساله را به اسیدپاشی تشبیه کرد و افزود: این اقدام شهرداری به این منظور است که درختان خشک‌شده تا با این کار در آینده مدعی شوند که ما درختان خشک‌شده را قلع‌وقمع کرده‌ایم نه درختان زنده را که این بسیار غیراخلاقی است.

سکوت عجیب سازمان محیط زیست در برابر زنده‌کشی شهرداری آستانه‌اشرفیه+سند (4)

مهدی یکی از جوانان آستانه‌اشرفیه نیز بابیان اینکه ریختن سیمان به‌مثابه زدن تیشه به ریشه درختان است گفت: کافی است یکی از درختان به‌خودی‌خود و یا با وزش باد بر روی زمین بیفتد آنگاه بهانه لازم به‌منظور قطع درختان برای شهرداری فراهم می‌شود و این یک رفتار مهندسی‌شده برای تخریب و پوسیده شدن درختان است.

وی با اشاره به اینکه تخریب پیاده‌رو توسط ریشه‌های درختان یکی از ابتدایی‌ترین بهانه‌های شورا و شهرداری است  بیان کرد: شهرداری می‌توانست با استفاده از یک حائل بتونی در کنار پیاده‌رو و اطراف درخت و با عمق بیشتر زده تا ریشه درختان به سمت مغازه‌ها حرکت نکرده و به مسیر هدایت‌شده عمقی حرکت کند و  پیاده‌رویی نیز آسیب نبیند که این کار در برخی از شهرستان‌ها صورت گرفته است ولی شهرداری آستانه‌اشرفیه خشک‌کردن ریشه درختان را تنها راه‌حل و شاید ساده‌ترین  راه‌حل برای خود یافته است.

سکوت عجیب سازمان محیط زیست در برابر زنده‌کشی شهرداری آستانه‌اشرفیه+سند (5)

یکی  از بانوان شهروندذآستانه‌اشرفیه ناتوانی شهرداری در مقابل با سد معبر را دلیل اصرار شهرداری دانسته و افزود: برای ما رفتارهای شهرداری با توجه به سکوت مسئولان شهری و استانی کاملاً طبیعی شده تا جایی که شهرداری حتی زحمت پاسخگویی را نمایش اجرای طرح‌های پیشنهادی خود را به شهروندان ارائه نمی‌دهد و همواره برای اجرای برنامه‌هایش در تصمیمات غلط یا درست خویش مصر است.

وی طرح این سؤال که آیا تعریف درخت برای شهرداری به عنوان یک موجود زنده هست یا خیر اظهار داشت: شهرداری  عبدالرضا سلیمانی شهردار آستانه‌اشرفیه، یکی از راه‌های ابقای خود در سمت شهرداری را اجرای طرح تعریض خیابان شهید بهشتی  می‌داند که در این مسیر تمام تلاش خود را برای اجرای طرح تعریض خیابان شهید بهشتی با هر روشی بکار برده تا شاید رضایت اعضای شورای شهر را برای بقا در مسند شهرداری آستانه‌اشرفیه داشته باشد.

باید در انتظار نشست که سکوت سازمان حفاظت از محیط زیست چه زمانی در برابر مجموعه اقدامات شهرداری در قطع درختان ارزشمند خواهد شکست.

دانلود فیلم