هزینه هدررفت برق را نباید مردم بپردازند / نگرانی مجلس در مرحله دوم هدفمندی، پرداخت نشدن سهم تولید است

نماینده مردم لنگرود در نطق میان‌دستور خود گفت: نگرانی مجلس پرداخت نشدن سهم تولید از منابع هدفمندی است.  به گزارش لنگرنیوز ، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه ۳۱ فروردین) در نطق میان دستور خود در صحن علنی با تبریک میلاد پر برکت حضرت فاطمه زهرا (س) […]

نماینده مردم لنگرود در نطق میان‌دستور خود گفت: نگرانی مجلس پرداخت نشدن سهم تولید از منابع هدفمندی است.

 به گزارش لنگرنیوز ، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه ۳۱ فروردین) در نطق میان دستور خود در صحن علنی با تبریک میلاد پر برکت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر با اشاره به آغاز اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: انتظار مجلس برطرف کردن نقایص مرحله اول بود.

وی با اشاره به اینکه دولت افزایش قیمت‌ها را با شیب ملایمی در پیش گرفته است، افزود: نگرانی مجلس پرداخت نشدن سهم تولید از منابع هدفمندی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه با اشاره به اصلاح مصرف حامل‌های انرژی خاطرنشان کرد: نمی‌توان صرفاً از مردم انتظار داشت که مصرف خود را کاهش دهند، بلکه دولت نیز باید گام‌هایی در این زمینه بردارد از جمله اینکه به عنوان مثال ما مصوب کرده‌ایم که هدر رفت برق به ۴ درصد کاهش یابد و این چیزی نیست که بخواهد از جیب مردم هزینه شود.

لاهوتی با اشاره به تولید خودروهای پر مصرف در داخل کشور تصریح کرد: برخی ماشین‌های تولید داخل به طور متوسط ۱۴ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کنند، در حالی که قرار بود استانداردهای یورو ۴ اخذ شده و به یورو ۵ نیز ارتقا یابد، از این رو از دولت انتظار داریم تا در این زمینه گام مؤثری بردارد.

نماینده مردم لنگرود ۳ هزار پروژه نیمه‌تمام در سطح کشور را یادآور شد و گفت: ما با ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه در سال می‌توانیم این پروژه‌های را در مدت ۲۰ سال به اتمام برسانیم که باید در این خصوص چاره‌اندیشی شده و به بخش خصوصی واگذار شود.

وی بخش مسکن را از مهمترین بخش‌های اقتصادی در جامعه برشمرد و گفت: اکنون ۱۲ درصد اشتغال در بخش مسکن داریم و نیز در هزینه خانوار نیز گران‌ترین کالا مسکن است.

لاهوتی با اشاره به اینکه قرار بود سهم خانواده‌ها در خرید مسکن ۳۳ درصد باشد، ادامه داد: این رقم امروز در تهران از ۵۰ درصد نیز تجاوز می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس سهم تسهیلات در خرید مسکن را حدود ۵ درصد عنوان و اضافه کرد: این در حالی است که در اروپا، این رقم به ۸۰ درصد می‌رسد و همه دولت‌ها متناسب با دهک‌های پایین جامعه تدابیری برای بخش مسکن اندیشیده‌اند.

نماینده مردم لنگرود در ادامه با ابراز نگرانی از تغییر کاربری در اراضی برنج و چای بیان داشت: حدود ۲۰ هزار هکتار از این اراضی تغییر کاربری یافته‌اند و بعضی نیز با توجه به نیاز ۴۰۰ هزار تنی کشور به برنج به واردات آن اقدام می‌کنند.

نماینده لنگرود در پایان با ابراز تأسف از کمبود آب در استان که بارش ۱۰۰۰ میلی‌متری دارد از دولت خواست تا به احداث و نگهداری سدهای پلاستیکی در استان گیلان توجه ویژه داشته باشد./فارس