برکناری تهیه کننده از تبعات قرائت نامه روی آنتن بود/خداحافظی برنامه سمت خدا با تلویزیون!؟

اولین بار ۱۴ اسفند آقای ماندگاری یک فراخوان حمایت از مدیران صدا و سیما داد. مبنی بر اینکه امروز صدا وسیما آنتن خود را به فروش گذاشته است. مردم شما بیایید و به مدیران رسانه ملی اعلام کنید که حاضر هستید چند فیلم و سریال کمتر بینید اما صدا وسیما آنتن اش را به سرمایه

کد خبر : 4990
تاریخ انتشار : شنبه 20 اردیبهشت 1393 - 20:35

اولین بار ۱۴ اسفند آقای ماندگاری یک فراخوان حمایت از مدیران صدا و سیما داد. مبنی بر اینکه امروز صدا وسیما آنتن خود را به فروش گذاشته است. مردم شما بیایید و به مدیران رسانه ملی اعلام کنید که حاضر هستید چند فیلم و سریال کمتر بینید اما صدا وسیما آنتن اش را به سرمایه داران نفروشد.

 به گزارش لنگرنیوز ، مدتی است  برنامه سمت خدا که  یکی از پر مخاطب ترین برنامه های تلویزیون است که خانواده های ایرانی پای کلاس درس هایش آموخته اند و از برنامه هایش بهره برده اند. برنامه ای که دیگر یک برنامه ای همانند خیلی از برنامه ها برای پر کردن اوقات فراغت نیست، بلکه سبک زندگی است. آموزش است و زیبایی و ظرافتی که در تولید این برنامه به کار گرفته شده باعث شده که چشم های بسیاری را همه روزه به سمت خود بکشاند.

اما این روزها حاشیه ها جلوی نفس کشیدن این فرصت بالندگی فرهنگی را گرفته است. لحظاتی پیش برکناری رکنی تهیه کننده این برنامه ابلاغ شد. این در حالی است که این تهیه کننده از ابتدای آغاز به کار برنامه سمت خدا سکاندار این برنامه بوده است و اینک اتفاقاتی باعث به حاشیه کشیدن این اتفاق شده است.

+پرمخاطب‌ترین برنامه‌ی دینی تلویزیون تعطیل می شود؟(لینک)

+بیانیه ای در حمایت از برنامه سمت خدا(لینک)

رکنی تهیه کننده برنامه سمت خدا در مصاحبه با سایت فرهنگ نیوز ضمن اشاره به نامه قرائت شده توسط حجت الاسلام ماندگاری خطاب به آقای ضرغامی گفت:

قطعا حواشی رخ داده از تبعات این نامه بوده است. این برنامه  ۱۳ بار تمدید شده است و تاکنون مشکلی در مسیر این تمدیدها پیش نیامنده است . اتفاق جدیدی که افتاده است  بحث نهی از منکر در صدا و سیما بوده است که به مذاق دوستان خوش نیامده است و امروز با کمال تاسف باید بگوییم که نهی از منکر در جامعه اسلامی تنها درخیابانها و برای علی خلیلی ها هزینه ندارد، بلکه در بزرگترین نهاد فرهنگی کشور هم پر هزینه است. اولین بار ۱۴ اسفند آقای ماندگاری یک فراخوان حمایت از مدیران صدا و سیما داد. مبنی بر اینکه امروز صدا وسیما آنتن خود را به فروش گذاشته است. مردم شما بیایید و به مدیران رسانه ملی اعلام کنید که حاضر هستید  چند فیلم و سریال کمتر بینید اما  صدا وسیما آنتن اش را به سرمایه داران  نفروشد. درست بعد از ظهر همان روز حکم عزل بنده صادر شد.

رکنی افزود: سخنرانی فردای آن روز مقام معظم رهبری( ۱۵ اسفند)  در دیدار با خبرگان از حسن تصادف به کمک ما آمد که در نتیجه فشارها کم شد. اما آنها از دو رویه غلطی که آقای ماندگاری تذکر داده بودند، یعنی تبلیغات در برنامه های کودک که مخالف نص صریح آیین نامه سازمان صدا و سیما ست و همچنین برگزاری مسابقاتی با  جوایز غیر متعارفکه خلاف نظر صریح رهبری بود دست برنداشتند تا اینکه در ۲۷ فروردین آقای ماندگاری نامه ای را به آقای ضرغامی در برنامه سمت خدا قرائت کردند و  همان موارد قبلی که حداقل دوبار در برنامه شفاهی گفته بودند در نامه عنوان شد که چندر روز بعد  آقای ضرغامی مصاحبه ای کردند و  گفتند که  آگهی ها را برداشتیم. آقای ضرغامی در این مصاحبه گفته بودند که این قانون شکنی را به دلیل کسری بودجه انجام داده بودند که هیچ آدم فرهنگی این موضوع را قبول نمی کند که شما کار ضد فرهنگی کنید برای اینکه بودجه برای کارمندان نداشته باشید. مثالی را دیروز به رجا نیوز گفتم و آن اینکه  اگر مسئول سازمان محیط زیست برای تامین بودجه‌ی کارمندانش به مشکل بخورد، حاضر است یوزپلنگ شکار کند و از درآمد حاصل از آن حقوق کارمندانش را بدهد؟

بدیهی است که این کار غیر منطقی است؛  و نمیتوان فرهنگ کشور را که رسانه ملی متعهد به صیانت از آن است را به شرکتهای مصرف گرارفروخت… امروز تبعات این نهی از منکری که نسبت به دو خلاف قطعی قانونی و مخالف نظر رهبری انجام شده   این است که به بهانه ارتقا کیفیت، دیگر برنامه را تمدید نمی کنند و دو تهیه کننده جدید را معرفی کرده اند.

فیلم نامه ای که حجت الاسلام ماندگاری خطاب به آقای ضرغامی در برنامه سمت خدا قرائت کرد را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

سید عبدالمجید رکنی عنوان کرد: اساسا مدیران ما در ساختار برنامه کوچکترین نقشی نداشته اند. مخصوصا سالهای اخیر. اصلاً  این ارتقاء چگونه ممکن است صورت گیرد وقتی کلاً در جریان نیستند. برخی از مدیران ما ۲۴ ساعته مشغولیتهای  دیگری دارند. دو  تهیه کننده پیشنهادی سمت خدا با من صحبت کردند و یکی از آنها صراحتا به من گفت که من دلم  می خواهد  شما در این نزاع برنده شوید. اما تو روی خودتان می گویم که اساساً   به اینکه رسانه ابزار انتقال ارزشهای دینی است قائل نیستیم  . تهیه کننده دوم هم معتقد بوده که بالاخره امورات دنیا باید بگذرد!

جالب اینجاست که هیچ تهیه کننده ای در شبکه سه این موضوع را قبول نکرده است. طبیعی است که کار شبکه سه را باید به تهیه کننده های شبکه بدهند. اما کسی حاضر نشده بود که این کار را قبول کند . به ناچار مدیران شبکه بر اثر اصرار بر تصمیم خود از افرادی خارج از شبکه دعوت کردند .  از دو نفری که به تعبیر مدیران برای ارتقاء این برنامه دینی معرفی شده اند  یکی از آنها، تهیه کننده رادیو بوده است. الان هم در شبکه ورزش فعالیت می کند و خودشان اظهار کردند که اساسا به اینکه رسانه باید ابزار انتقال ارزشهای دینی باشد معتقد نیستند و به سرگرمی بودن آن بیشتر معتقدند و البته اظهار داشتند که نظریه سومی دارند .نفر دیگر هم در شبکه چهار فعالیت میکنند که  برای دستگرمی برنامه های ۵ دقیقه ای  قبل از ساعت ۲۲ را که جزء ابتکارات مدیران شبکه سه به حساب میاید و عموم کارشناسان از پخش آن بدین صورت ناراضی هستند به  ایشان سپرده است . خود  ایشان که متصدی این کار شده اند پیش من آمدند و اظهار داشتند  که من حتی وقتی برای دیدن برنامه ها ندارم و حتی برای برنامه های ۵ دقیقه ای هم فرصتی نداشتم ببینم و انجام آن را به تدوینگر دفترم سپرده ام . سؤال اینجاست کسی که برای دیدن برنامه ۵ دقیقه ای وقتی ندارد چه ارتقائی می تواند در این برنامه  ایجاد کند و نکته ای که شاید برای همه خوانندگان جالب باشد این است که یکی از این دو تهیه کننده اصلا آقای شریعتی مجری همیشگی این برنامه را هم نمیشناخت و از ایشان اسمش را سوال میکرد !

تهیه کننده این سالهای برنامه سمت خدا افزود: بگذارید برای یک بار جناح فرهنگی مؤمن نقشش را نشان دهد و باید جناح فرهنگی مومن وزن حقیقی خود را در معادلات فرهنگی کشور بسنجد .در روز عاشورا هم امام حسین دعوت جنیان را رد کرد چرا که اگر این دعوت را قبول میکرد و به مدد آنها پیروز میشد بعدها در هر جای دنیا اگر نزاعی بین حق و باطل پیش میامد طرف حق توقع داشت که اگر نیروهای ماورائی  به کمکش بیایند از حق دفاع خواهد کرد. ممکن است برای سمت خدا خیلی ها از طریق  جایگاه حقوقیشان  بخواهند وارد شوند و دعوا را خاتمه دهند . اما ما باید بگوییم کارمان مردمی است و بعدها هم در هر جا نزاعی بین حق و باطل صورت بگیرد مشکل به صورت  مردمی برطرف شود، احساس میکنم در این نزاع ، یک تماس تلفنی پیرزن فرتوت در الیگودرز و یا جوان دانشجویی در شیراز از هزاران سفارش حکومتی ارزشمند تر باشد .
 
سمت خدا در این سالها برنده جشنواره جام جم  و همچنین جشنواره های دیگر شده است. اینجانب بر اساس فشارهای وارده نامه شبه استعفایی را بدون ذکر دلیل در اسفند ماه به آقای ضرغامی نوشتم و دوست داشتم حرفها و دغدغه هایم را در عرصه دین و فرهنگ با بالاترین مقام رسانه ملی در میان بگذارم ، احساس میکنم توقع بیجایی برای مهمترین برنامه دینی رسانه ملی نباشد که بخواهد دقایقی وقت مدیر ارشد سازمان را بگیرد  .

فکر کنید اگر این نامه استعفا را تهیه کنندگان یا کارگردانان مطرح ترین برنامه های ورزشی شبکه سه و یا کارگردان بهترین مجموعه های تلویزیونی سالهای اخیر نوشته بودند چه اتفاقی می افتاد؟ قطعا آقای ضرغامی یا دفترشان با ایشان تماس می گرفت و علت را جویا می شد و در صدد استمالت و دلجویی از فرد استعفا دهنده برمیامدند . این در حالی است که این برنامه پر بیننده فرهنگی از چنین جایگاهی برخوردار نبود و نه شخص آقای ضرغامی و نه دفتر ایشان هیچگونه تماسی نگرفتند که بگویند شما به چه دلیل استعفا داده اید  و حالا امروز ادعا میکنند چون ایشان استعفا داده ما با استعفای ایشان موافقت کردیم ، نباید تامل کرد که احتمالا بر سر تهیه کننده برنامه چه بلایی آمده است که مجبور به نوشتن استعفا شده است .

کسانی که با کار تهیه کنندگی درتلویزیون آشنا هستند میدانند که یک تهیه کننده برنامه روزانه که این برنامه را همانند فرزند خودش بزرگ کرده و روزانه بیش از ۱۴ ساعت از وقت خود را برای انجام کارهای برنامه و خواندن پیامهای تک تک مخاطبان هزینه کرده است ، چه اتفاقی برایش افتاده که نامه استعفایش را مینویسد و البته باید دید چه اتفاقی برای بزرگترین نهاد فرهنگی کشور افتاده که به این نامه استعفا کوچکترین توجهی نمیکند و البته دلش میخواهد که بدون سر وصدا با این استعفا موافقت هم بکند .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.