نام‌گذاری میدان گیل تا لشکر قدس به نام فاتحان نبل و الزهراء
نام‌گذاری میدان گیل تا لشکر قدس به نام فاتحان نبل و الزهراء

در یکصد و سی و ششمین جلسه علنی شورای شهر رشت، لایحه نام‌گذاری میدان گیل تا لشکر قدس به نام فاتحان نبل و الزهراء و بلوار لاکان از فلکه گاز تا پل طالشان به نام شهدای مدافع حرم تصویب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدعلی رفیعی نودهی  در یکصد‌و‌سی‌و‌ششمین جلسه صحن علنی شورای شهر رشت، ضمن تبریک به مناسبت ولادت امام محمد باقر(ع) و تسلیت به مناسبت شهادت امام علی نقی(ع) اظهار داشت: ان‌شاء‌الله همه ما پیرو راستین ائمه باشیم و از بابت تاخیر در برگزاری جلسه عذرخواهی می‌کنم و از همه همکاران می‌خواهم راس ساعت در جلسه حاضر شوند.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ میلیون کمک مصوب شده شورا هنوز از طریق شهرداری به باشگاه داماش پرداخت نشده است، افزود: باید به وضعیت داماش رسیدگی شود و اصحاب رسانه هم کمک کنند و تا اتفاق بد که سقوط داماش است، رخ ندهد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت از دبیر شورا خواست تا نامه‌ای به شهرداری رشت صادر کند که اطلاعیه‌ها و بنر افتتاحیه پیاده راه فرهنگی برداشته شود و با اجاره آن‌ها بتوان درآمدزایی کرد.

فرهاد شوقی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره بر بحث خدمت‌رسانی به مردم تاکید داشتند که خدمت رسانی از مناطق محروم شروع شود.

وی با گلایه از شهردار رشت و شورای شهر از اینکه برخی از محلات رشت از قبیل لاکان شهر، سادات محله و غیره از امکاناتی مثل آسفالت برخوردار نیستند، اظهار کرد: شهرداری به این محلات خدمات ارائه نمی‌کند در حالی‌که عوارض کمیسیون ماده ۱۰۰ از آن‌ها گرفته می‌شود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر به انتقاد از شهرداری بابت تخریب میدان‌های تازه ساخت پرداخت و گفت: متاسفانه میدان‌ها و معابری که بعضا”چند ماه از ساخت آن می‌گذرد دوباره تخریب وبازسازی می‌شوند و شهرداری باید جوابگوی آن باشد.

شوقی با اشاره به بودجه پیشنهادی شهرداری برای امسال، تاکید کرد: در بحث بودجه باید به مناطق محروم و قشر آسیب‌پذیر جامعه توجه زیادی شود و از شهردار می‌خواهم محلات محروم را بازدید کند و گزارش آن را به شورا ارائه دهد.

محمود باقری خطیبانی، دیگر عضو هیئت رئیسه شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: گویا نطق پیش از دستور من در جلسه گذشته راه رسیدن به خدا را برای بعضی‌ها نزدیک‌تر کرده‌ و شاید برای بعضی‌ها آن قدر تاثیرگذار بوده که نماز ۴ رکعتی را ۵ رکعت می‌خوانند.

وی با بیان این‌که بعضی‌ها می‌گویند من مخالف شهردار رشت هستم، افزود: خداوند ۲ بار این لطف را به ثابت قدم کرده ‌که مدیریت شهرداری رشت را تجربه کند و به او توصیه می‌کنم که زیر فشار هیچ کدام از اعضای شورا نرود.

باقری خطیبانی با بیان این‌که آیا درخواست مجوز انحلال سازمان‌ها و ادغام آن‌ها جرم است، اظهار کرد: شهردار و مدیر اداری شهرداری ادعا دارند مجوز وزارت کشور را دارند در حالی‌که مجوزی از سوی آن صادر نشده است.

عضو هیئت رئیسه شورا با بیان این‌که آیا پیشگیری از خلاف و قانون جرم است، تصریح کرد: چرا به انحراف ۳۰۰ درصدی از بودجه شهرداری اعتراضی نشد و ماشین‌های برقی شهرداری رشت با چه مجوزی خریداری شده است.

وی با اشاره به ۱۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده برای طرح BRT، اظهار کرد: آن ۱۰ دستگاه اتوبوس برای طرح BRT نبود بلکه نامه رئیس وقت سازمان اتوبوسرانی مبنی این بود که ۱۰ دستگاه اتوبوس برای ناوگان فرسوده شهر رشت خریداری شود.

باقری خطیبانی خطاب به محمدعلی ثابت قدم، شهردار رشت گفت: آقای ثابت قدم شما را به‌عنوان یک شهروند و یکی از اعضای این شهر می‌دانم و اگر کمک خواستی در کنارت هستم و اگر هم کاری انجام دهی که خلاف قانون باشد، به مردم می‌گویم.

سیدرضا موسوی روزان، دیگر عضو شورای شهررشت  نیز در این جلسه ضمن تبریک به مناسبت ولادت امام محمد باقر(ع) اظهار داشت: در ارتباط با خرید ۲۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده از شرکت سبلان خودرو اعتراض دارم و حتی سازمان بازرسی استان آن را بدون اشکال ندانسته است.

وی با بیان این‌که باید در شهرداری ثبات مدیریت باشد، گفت: باید در شهرداری و سازمان‌های تابع آن ثبات مدیریت وجود داشته باشد و اعتقاد ندارم یکی به بهانه دیگری آسیب ببیند و معتقدم با این نیروها می‌توانیم به بهترین وجه شهرداری را اداره کنیم.

عضو شورای شهر رشت با اشاره به پاداش‌های پرداختی به مدیران از سوی شهرداری، اظهار کرد: پرداخت پاداش‌ها خلاف قانون نیست بلکه مصوبه اعضای هیئت مدیره و شورای سازمان را دارد ولی پرداخت پاداش ها باید دارای سقف باشد.

موسوی روزان با اشاره به اینکه سرپرست وقت شهرداری رشت سال گذشته، بالاترین سقف را برای پاداش‌ها در نظر گرفت، تصریح کرد: اگر قانون و دستورالعملی مبنی بر عدم پرداخت پاداش‌ها وجود دارد، آن را می‌پذیرم.

وی با بیان این‌که هیچ طرح و برنامه‌ای نباید بدون مطالعه صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: علاوه بر طرح‌های بزرگ باید به طرح‌های کوچک و مناطق محروم نیز توجه کنیم.

 در این جلسه، لایحه نام‌گذاری میدان گیل تا لشکر قدس به نام فاتحان نبل الزهرا و بلوار لاکان از فلکه گاز تا پل طالشان به نام شهدای مدافع حرم و پارک جدید الاحداث محله رودبارتان به نام شهیدان نهی قناد با موافقت اکثریت اعضای شورا تصویب شد.