اظهارات سیف تأیید تداوم مشکل در نقل‌وانتقالات ارزی بود/ روحانی شفاف‌سازی کند
اظهارات سیف تأیید تداوم مشکل در نقل‌وانتقالات ارزی بود/ روحانی شفاف‌سازی کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در آمریکا ضمن بیان واقعیت‌ها از نتایج برجام نگرانی‌ها را هم از تناقض‌گویی‌ها بیشتر کرده است، گفت: دولت به‌ویژه رئیس‌جمهور باید در پاسخ به این نگرانی‌ها موضع‌گیری لازم را انجام دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی مکلف است هر ۳ ماه یک بار روند اجرای برجام را در کمیسیون امنیت بررسی و هر ۶ ماه یک بار گزارشی را به صحن علنی مجلس ارائه کند، اظهار داشت: دولت در ۲۷ فروردین ماه سال جاری یک گزارش از نحوه اجرای برجام را به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارسال کرده که قرار است این گزارش مورد بررسی نمایندگان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید در این گزارش نحوه اجرای برجام در بخش‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: دولت باید براساس متن برجام در صورت بی‌عهدی طرف مقابل به اجرای تعهدات خود بازبینی یا بازگشت پذیری برجام را انجام دهد. البته در حال حاضر هنوز گزارش رسمی دولت در کمیسیون مورد بررسی قرار نگرفته و باید پس از ارزیابی این گزارش  تصمیم گیری نهایی را انجام دهیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: هم‌اکنون صحبت‌ها فقط در حد اظهارنظر است و گزارش رسمی از اجرای برجام اعلام نشده است.

پورابراهیمی با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی در اجلاس بهاره بانک جهانی که گفته بود ” اجرای برجام تقریباً هیچ عایدی برای ایران نداشته است”، اظهار داشت: آقای سیف در آمریکا یک اظهارنظر رسمی در مورد برجام داشته که باید از دو منظر مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی بیانگر انتقاد شدید ایران از عدم رعایت تعهدات طرف مقابل در اجرای برجام است، گفت: روز گذشته موگرینی نیز در ایران اعلام کرد که چارچوب‌های برجام مشخص است و مذاکره کنندگان آن را قبول دارند ولی اگر آمریکا نخواهد این چارچوب‌ها را رعایت کند، چالش برانگیز خواهد بود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه از منظر دیگر بیان صحبت‌های آقای سیف نگرانی‌ها را جدی‌تر کرده است، تصریح کرد: قرار بود با اجرای برجام بخشی از مشکلات مرتفع شود اما اعلام این حرف‌ها یک موضوع نگران کننده برای کشور به حساب می‌آید، دولت به‌ویژه رئیس جمهور باید در پاسخ به این نگرانی‌ها موضع‌گیری لازم را انجام دهند.

پورابراهیمی با بیان اینکه البته در دو هفته گذشته نیز مسئولین در داخل کشور اظهارات مختلفی را از اجرای برجام بیان کردند، گفت: برخی از فعالان اقتصادی به دولت انتقاد می‌کردند که هنوز تبادلات ارزی آغاز نشده است اما از طرف دیگر دولت اصرار می‌کرد که تبادلات ارزی آغاز شده و هرکس قبول ندارد، اتاق سوئیفت را در بانک مرکزی ببیند، این درحالی است که خود فعالان اقتصادی معتقد بودند که سوئیفت باز است اما کار نمی‌کند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد باید دولت در اعلام نتایج برجام به یک رویکرد و چارچوب مشخص برسد و سپس اظهارنظر کند. در حوزه میدانی بنده بازدیدهایی از واحدهای اقتصادی انجام دادم و همه آنها می‌گفتند که “اجرای برجام با آنکه نتایج مثبتی برای ما داشت اما هیچ اتفاقی در نقل و انتقال پول نیفتاده است”.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از اینکه یک رویه واحد در دولت برای اعلام نتایج برجام وجود ندارد تصریح کرد: مطالبات قانونی مردم به حق گذشتنی نیست و دولت باید در این خصوص پافشاری لازم را انجام دهد. ما ذره‌ای از مطالبات قانونی خود کوتاه نخواهیم آمد و اگر بی‌عهدی طرف مقابل استمرار پیدا کند قطعاً براساس مواردی که در خود برجام پیش‌بینی شده برخورد لازم را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/