روحِ ظریفِ برجام بی‌گناه است/ تقصیر احمدی‌نژاد بود!

ابتدا مسئولان دولت دست به کار شدند تا مبادا به “روحِ ظریف” برجام آسیبی وارد شود! سپس جهانگیری وارد میدان شد و تکلیف را یکسره کرد و گفت که این اتفاق هم تقصیر دولت احمدی‌نژاد است!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،اسحاق جهانگیری که سابقه حواله دادن تقصیرات دولت روحانی به گردن کابینه سابق را دارد، در واکنشی عجیب به مصادره ۲ میلیارد دلار از اموال ایران توسط آمریکا، دولت احمدی نژاد را مقصر این اتفاق دانست!

معاون اول روحانی در جمع مدیران عامل بانک ها، گفت: “در دولت گذشته یک بی‌تدبیری انجام گرفت و علی‌رغم اینکه ما می‌دانستیم آمریکایی‌ها به دلیل همین احکام و به دلیل عدم پایبندی‌شان به خیلی از مقررات از هر فرصتی علیه جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند تا منابع ما را بگیرند و یا مصادره کنند و بعدا بگویند دادگاه‌های ما حکم داده‌‌اند اما مسئولان دولت قبل تصمیم گرفتند بخشی از منابع بانک مرکزی با یک اوراقی در اروپا مدیریت شود.”

او  گفت: “در ادامه این ماجرا متأسفانه با بی‌تدبیری کامل ۲ میلیارد اوراق آمریکایی خریدند و این باعث شد که آمریکایی‌ها به راحتی این منابع را ابتدائا مسدود و سپس مصادره کنند.”

ماجرا از این قرار است که آمریکا ۲ میلیارد دلار از اموال ایران را به بهانه واهی و مضحک دخالت کشورمان در انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت را مصادره کرده است؛ مسئولان دولت تدبیر و امید بلافاصله دست به کار شدند و در واکنشی تکراری، اعلام کردند که این موضوع ربطی به برجام ندارد تا مبادا به “روحِ ظریف” برجام آسیبی وارد شود! سپس جهانگیری وارد میدان شد و اعلام کرد که این اتفاق هم تقصیر دولت احمدی نژاد است چراکه آنها نباید این مبلغ را در بانک های غربی سرمایه گذاری می کردند که آمریکا امکان برداشت آن را داشته باشد!

سوالی که مطرح است این است که واقعا از نظر مسئولان دولت روحانی، اگر این سرمایه گذاری انجام نمی شد، دادگاه های آمریکایی راه دیگری برای بلوکه کردن ۲ میلیارد دلار از اموال کشورمان پیدا نمی کردند؟ آیا ارتباط این کارشکنی ها با توافق هسته ای و پس از آغاز اجرای برجام قابل تشخیص نیست؟

و سوال مهم تر اینکه، چرا دولت با هر کارشکنی جدید آمریکا، بلافاصله تلاش می کند هاله ای دور برجام کشیده و آن را از ترکش های احتمالی کارشکنی آمریکا، محفوظ بدارد؟

وقتی طرف آمریکایی هر اقدامی از طرف ایران از آزمایش های موشکی گرفته تا دخالت در روابط اقتصادی ایران و اروپا را در ظاهر بی ارتباط به برجام می داند اما آنها را به “روح” برجام ارتباط می دهد، آیا چنین خرابکاری هایی از نگاه دولت تدبیر و امید، به روح برجام ارتباط ندارد؟!