شهدا حتی در آثار کسانی که آنها را قبول ندارند نیز حضور دارند/آرمان‌خواهی نقطه اشتراک بین شهدا و هنر

شفیعی اظهار کرد : شهدا حتی در آثار کسانی که آن‌ها را قبول ندارند نیز حضور دارند و این حضور در طول سه دهه اخیر در آثار تمام شاعران مشهود است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، سید ضیاءالدین شفیعی در همایش استانی «شعر و دفاع مقدس» در سالن اجتماعات دانشکده پرستاری و مامایی شرق گیلان در لنگرود با گرامیداشت یاد مرحوم رحمدل و سلمان هراتی گفت : غلامرضا رحمدل در لنگرود به دنیا آمد و شعاع نام او شهر، استان و کشورش را پشت سر گذاشت.

وی با اشاره به یاد و خاطره سلمان هراتی اضافه کرد : هراتی کسی است که در طول حیات چند ساله خود در حوزه ادبیات، در حال حاضر چندین دهه است که نام و آثار او برای همه نسل‌ها آشکار است.

این نویسنده و شاعر معاصر بابیان اینکه نقطه اتصال فرهنگ ارزشی مداری است که بارزترین نشانه آن شهدا هستند افزود : نقطه اشتراک فرهنگ و شهدا، آرمان‌خواهی است.

شفیعی اظهار کرد : شهدا حتی در آثار کسانی که آن‌ها را قبول ندارند نیز حضور دارند و این حضور در طول سه دهه اخیر در آثار تمام شاعران مشهود است.

وی بابیان اینکه معماران واقعی آرمان‌ها، هنرمندان هستند عنوان کرد : سخن هنرمندان این است که بشر در زمین خلیفه‌الله است و بشر مشخصات آرمان‌شهر را تعیین می‌کند.

نویسنده و شاعر معاصر گفت : معتقدم تمام کسانی که در بین هنرمندان در جامعه قرار می‌گیرند نقشه آرمان‌شهر را تعیین می‌کنند تا به تحقق برسانند.

شفیعی با اشاره به کسانی به‌صورت تقلبی آرمان سازی می‌کنند اظهار کرد : امروزه افرادی آرمان سازی می‌کنند که نقطه مخالف ما هستند و این در حالی است که در زمان شکل‌گیری «آرمان‌های دفاع مقدس» حضور نداشتند.

سید ضیاءالدین شفیعی با اشاره به نقش مهم هنرمندان افزود : یکی از وظایف مهم هنرمندان ساختن آرمان‌شهر است نه اجرای آن و این اصل مهم نباید فراموش شود.

وی اضافه کرد :‌ رحمدل جامعه را به درد پنهان مردم ارجاع داد و تا آخرین لحظات آرمان‌ها را می ساخت.

شفیعی ادامه داد: در مقاطعی از زمان موقعیت های اجرایی با آرمان خواهی به شدت به هم نزدیک شدند اما دریغ که خیلی زود این فاصله زیاد شده و آرمان ها فرو گذاشته شدند و کسانی به شکل تقلبی برای ما آرمان می‌سازند.