در مورد احمدی‌نژاد حکم صادر شده اما اجرا نمی‌شود

یک نماینده می‌گوید: در مورد احمدی‌نژاد سه پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده و رای هم صادر شده است اما اجرا نمی‌شود. باید از مراجع ذی‌ربط بپرسید که چرا این احکام اجرا نمی‌شود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،یک نماینده مجلس می‌گوید: در مورد احمدی‌نژاد سه پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده و رای هم صادر شده است اما اجرا نمی‌شود. باید از مراجع ذی‌ربط بپرسید که چرا این احکام اجرا نمی‌شود؟

روزنامه «اعتماد» گفت‌وگویی با محمود صادقی، نماینده تهران انجام داده که بخشی از آن به شرح زیر است:

آقای صادقی اخیرا سخنان چند سال گذشته مصطفی پورمحمدی درباره فساد در نظام بانکی مجدد منتشر شده است که ایشان در مجلس هشتم هم فساد در نظام بانکی را گوشزد کرده بود اما نمایندگان توجهی نکرده بودند و او را به سیاسی‌کاری متهم کردند. فکر می‌کنید نهادهای نظارتی در این موضوع چه نقشی دارند و به طور مشخص قصور مجالس قبلی در ایجاد این مساله چقدر است؟

ببینید اولا باید تاکید کنم درباره این موضوع، موضع اصلاح‌طلبان این است که این پدیده منفی در دولت بود و امیدواریم که برخورد مناسبی با آن صورت بگیرد که خوشبختانه این برخوردها هم آغاز شده است. من معتقد هستم وقتی فسادهای کلان سه هزارمیلیاردی، ١٠ هزار میلیاردی، دو میلیارد دلاری را داشتیم و هنوز نظام جمهوری اسلامی و قوه قضاییه واکنش قضایی مناسبی به آنها نداشته است به دنبال آن این‌طور مسائل را باید عادی بدانیم. وقتی فسادها و ارقام کلان مطرح می‌شود و جامعه هیچ‌گونه اقدام موثر و عملی علیه آنها نمی‌بیند طبیعی است که فسادهایی در قالب ارقام این فیش‌های حقوقی خیلی خرد و کوچک به نظر برسد. به اعتقاد من آسیبی که این برخوردهای ضعیف در گذشته داشته این است که قبح فساد را متاسفانه از بین برده است. در آن زمان پرونده‌های زیادی تشکیل شد که رسیدگی نشدند؛ از جمله در دیوان محاسبات تعداد زیادی پرونده تشکیل شده رای هم صادر شده است اما اجرا نمی‌شود.

ممکن است به مواردی از این پرونده‌ها اشاره کنید؟

مثلا در مورد رییس‌جمهور سابق آقای محمود احمدی‌نژاد سه پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده است و رای هم صادر شده است اما اجرا نمی‌شود.

چه مانعی برای اجرای این احکام وجود دارد؟

باید از مراجع ذی ربط بپرسید که چرا این احکام اجرا نمی‌شود.

مجلس دهم پیگیر این موضوع هست؟

بله حتما از طریق مجلس آن را دنبال خواهیم کرد. امروز ما فراکسیونی را تشکیل دادیم و خود من بانی تشکیل آن بودم. عنوان این فراکسیون، «شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی» است که یکی از محورهای اصلی ٢۴گانه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز هست. ما در قالب این فراکسیون دنبال می‌کنیم که اولا درباره عملکردهای گذشته شفاف‌سازی شود و قصورها و تقصیر‌هایی که در این زمینه اتفاق افتاده را معلوم می‌کنیم و ثانیا زمینه‌های شکل‌گیری این مفاسد را شناسایی کنیم و راه‌های برطرف کردن آن را پیشنهاد می‌دهیم. اتفاقا بحثی که من درباره نحوه برخورد با حقوق‌های نجومی دارم این است که برخورد با موارد یک اقدام است که باید انجام بگیرد اما مهم‌تر از آن اصلاح فرآیند‌هایی است که منجر به بروز فساد می‌شود.

در بررسی‌هایی که انجام دادید مشخص شده که این فرآیندها بیشتر در کدام بخش‌ها اتفاق می‌افتد؟

بخش زیادی از این فرآیندها در قوانین و آیین نامه‌ها امکان بروز یافته است. تعداد زیادی از مصوبات هیات‌وزیران در دولت‌های نهم و دهم خلاف آشکار قانون اساسی و قوانین عادی بوده است. مجلس هم در آن زمان این مساله را اعلام کرده است. هیات تطبیق مصوبات با قوانین این مساله را اعلام کرده است اما رییس‌جمهور وقت دستورالعمل صریحی را خطاب به دستگاه‌ها صادر کرده است که شما نباید به این مسائل توجه کنید. در واقع آشکارا در مقابل قانون قد علم و گردنکشی کرد و اتفاقی هم نیفتاد. بنابراین ما باید برگردیم آن مصوبات و دستورالعمل‌ها و مقرراتی که خلاف قانون بوده و تبعیض زا و فسادزا بوده است را اصلاح کنیم و از این بعد در قانونگذاری‌ها مراقب باشیم.

به طور مشخص در مورد پرونده احمدی‌نژاد قصور در کدام دستگاه صورت گرفته است؟

ببینید ما دیوان محاسبات را داریم که خوشبختانه بدنه دیوان محاسبات یعنی مستشاران و دادستان فعلی به وظایف خودشان در حد زیادی عمل کرده‌اند اما در قسمت بعدی که دادخواست و رای صادر می‌شود و باید به مرحله اجرا برسد در واقع این موضوع با مشکل مواجه می‌شود.