کتاب “حسن تی شی” کتابی چند منظوره در زمینه دفاع مقدس است

سید نسا هاشمیان گفت : انگیزه نگارش کتاب «حسن تی‌شی» از دیدار من با ام لیلا حسن‌زاده، خاله شهید حسن شیخ‌شعبانی نشات می‌گیرد. ، نزد ام لیلا سطلی نظر مرا جلب کرد که انبوهی از نامه‌های از رزمندگان و اسنادو مدارک مربوط به کمکهای مردمی که درخود جا داده بود.

به گزارش لنگرنیوز ، عصر امروز کتاب « حسن تی شی »  توسط حوزه هنری گیلان در پژوهشکده گیلان شناسی رونمایی میشود.

این کتاب که توسط سیده نساء هاشمیان سیگارودی تدوین شده است گوشه ای از زندگی شهید حسن شیخ شعبانی ( مرادی ) را بیان می کند.

در این خصوص و جهت آشنایی بیشتر، سید نسا هاشمیان همسر سردار شهید اصغریخواه در گفت و گو با لنگرنیوز به چند سوال خبرنگار ما در زمینه تدوین کتاب را پاسخ داد.

2

*لطفا بفرمایید که دلیل نگارش این کتاب چه بود ؟

سید نسا هاشمیان  : انگیزه نگارش کتاب «حسن تی‌شی» از دیدار من با ام لیلا حسن‌زاده، خاله شهید حسن شیخ‌شعبانی نشات می‌گیرد. ، نزد ام لیلا سطلی نظر مرا جلب کرد که انبوهی از نامه‌های از رزمندگان و اسنادو مدارک مربوط به کمکهای مردمی که درخود جا داده بود.

وی ادامه داد: وقتی از ام لیلا علت وجود این نامه‌ها را جویا شدم، آن‌ها را نامه‌هایی از سوی فرزندانش معرفی کرد. این موضوع تعجب مرا برانگیخت؛ چرا که می‌دانستم ام لیلا تنها یک فرزند داشت و آن هم شهید حسن شیخ‌شعبانی بود.

این نویسنده دفاع مقدس گیلانی با بیان این‌که همین تعجب زمینه نگارش کتاب «حسن تی‌شی» را فراهم کرد افزود: ام لیلا که راوی کتاب «حسن تی‌شی» است، مادر اصلی شهید شیخ‌شعبانی نیست؛ بلکه خاله این شهید است. چون ام لیلا بچه‌ دار نمی‌شد، مادر اصلی حسن شیخ‌شعبانی، وی را به ام لیلا می‌بخشد تا او را به عنوان فرزند، بزرگ کند و پرورش دهد.

نویسنده کتاب «حسن تی‌شی» ادامه داد : حسن شیخ‌شعبانی در عملیات کربلای ۲ در منطقه حاج عمران به شهادت می‌رسد و پیکرش ۹ سال بعد به دست خانواده‌اش می‌رسد. ام لیلا در این سال‌ها مجنون‌وار به دنبال فرزندش می‌گردد.پس از آزادی اسرا او بارهابا آنها ملاقات میکند تا شاید اثری از فرزندش پیدا کند. اما موفق نمی‌شود تا این‌که در مرحله سوم اعزام شهدا به شهرهایشان، با پیکرفرزندش مواجه می‌شود.

وی عنوان کرد: نکته قابل توجه در این کتاب، کمک‌های مادی و معنوی ام لیلا به مناطق جنگی است؛ به‌گونه‌ای که منزل مسکونی وی به مرکز کمک‌رسانی به رزمنده‌ها تبدیل می شود . این کمک‌ها بعد از شهادت حسن شیخ‌شعبانی به اوج خود می‌رسد. تا حدی که ام لیلا به رزمنده‌ها نامه می‌نویسد و آن‌ها نیز پاسخ نامه‌ها را ارسال می‌کنند. این‌جا بود که علت وجود نامه‌های فراوان در سطل کنار ام لیلا را متوجه شدم.

هاشمیان ادامه داد: در کتاب «حسن تی‌شی» کوشیده ام تا حضور زنان زنان گیلانی به ویژه زنان لنگرودی در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و نقش موثری را که آنان در پیروزی حق علیه باطل داشتند را به تصویر بکشم.

*نگارش این کتاب چند سال طول کشید ؟

سید نسا هاشمیان  : استارت آن اواخر سال ۱۳۸۸ زده شدولی چون مشغول کارهای دیگری هم بودم از طرفی ابتدا این کار را به روایت فتح تحویل دادم پس از مدتی گفتند این کار با قالب کارهای روایت تطبیق نمی کند سپس به حوزه هنری تهران بردم انجا هم به علت تراکم حجم کار ها، تا کارشناسی بشود طول کشید پس از کارشناسی اسفند ما ۹۱ به حوزه هنری گیلان تحویل دادند که تا مرحله چاپش ده ماه طول کشید .

*موضوع کتاب در مورد خود شهید شیخ شعبانی است ؟

سید نسا هاشمیان  : خیر به نظرم این کتاب با همه کتا ب های دفاع مقدس فرق اساسی دارد چون که این کتاب چند منظوره هست و شخصیت چند نفر از آدم ها به تصویر می کشد و درراس آنها نقش زنان را در قالب های متفاوت..

 

*دلیل انتخاب این اسم چه بود ؟

سید نسا هاشمیان  : اول حفظ اصالت . دیگر اینکه ذهن مخاطب را در گیر کند و به طرف متن بکشاند .

 

*در حال حاضر مشغول به نگارش چه کتابی هستید ؟

سید نسا هاشمیان  : دو تا کار در دست اقدام دارم اولی مربوط به همسرم هست که هم اکنون جهت کارشناسی در اختیار انتشارات حفظ آثار دفاع مقدس تهران( نشر فاتحان ) گذاشتم و دیگری مربوط به سردا حق بین فرماندهی محترم لشگر گیلان هست که درصد زیادی کار انجام شده است.