پیرهادی: دولت با بدهی ۱۴هزار میلیاردی به شهرداری حق انتقاد ندارد
پیرهادی: دولت با بدهی ۱۴هزار میلیاردی به شهرداری حق انتقاد ندارد

عضو شورای شهر تهران گفت: وقتی به موضوعی انتقاد می‌شود و منتقد در جایگاهی است که می‌تواند تکلیف خود را ادا کند و نمی‌کند، خیلی بد است و توجیهی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محسن پیرهادی  در ارتباط با سخنان رئس جمهور در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶، مبنی بر اینکه اتکای درآمد شهرداری‌ها به فروش تراکم مضرتر به اتکا به درآمدهای نفتی است، گفت: اینکه قسمت قابل توجهی از درآمد شهرداری از فروش تراکم است،‌درست است البته ما درآمدهای پایدارمان نسبت به گذشته بسیار رشد کرده اما کسب درآمد از فروش تراکم حرف جدیدی نیست.

وی ادامه داد: باید از رئیس جمهور پرسید چرا ۱۴ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به شهرداری را پیگیری نمی‌کند. وقتی به موضوعی انتقاد می‌شود و منتقد در جایگاهی است که می‌تواند تکلیف خود را ادا کند و نمی‌کند، خیلی بد است و توجیهی ندارد. دولت زمانی می‌تواند انتقاد کند که حداقل به تکلیف قانونی خود به شهرداری عمل کرده باشد که اینگونه نیست.

پیرهادی گفت: به غیر از این رقم بدهی، نسبت به زیرساخت‌های اساسی مثل مترو دولت‌ها باید در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ سال بیش از آن چیزی که تکلیف بوده بیایند و لایحه‌ای را در مجلس تصویب کنند که مثلاً چند هزار میلیارد به مترو کمک شود و سپس برای نگهداشت شهر با همان قوانین قبلی، شهر اداره شود.

عضو شورای شهر تهران گفت: دولت نه تنها کمک مضاعفی نمی‌کند بلکه کمک قانونی قبلی خود را هم پرداخت نمی‌کند و منتقد هم هست. این رفتار کاملاً رفتار سیاسی است و متأسفانه رفتار رئیس جمهور و برخی وزرا ناشی از رقابت سیاسی با شهردار تهران است.

وی ادامه داد: مردم خوب متوجه این رفتارها می‌شوند این در حالی است که دولت فقط در حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی و برای نوسازی اتوبوسرانی و مترو به تعهدات خود عمل نکرده است و در واقع حقوق شهروندان را ادا نکرده است.

پیرهادی تصریح کرد:‌اگر شهرداری تراکم فروخته و مترو کشیده ما نمی‌گوییم کار درستی بوده آن را می‌پذیریم اما اگر دولت آن را نمی‌پذیرد،‌ راه حل باید ارائه دهد و کمک کرده و راه جایگزین معرفی کند. دولتی که بدهی خود را پس از سه سال نمی‌پردازد حق انتقاد ندارد.

وی گفت:‌ به عقیده من این دولت وقتی ۱۴ هزار میلیارد تومان حقوق مردم را نمی‌دهد و حق‌الناس به گردن دولت است،‌نباید انتقاد کند. دولت وقتی دولت می‌شود که حل مسئله کند باید دغدغه‌ها را رفع کند و راهکار پیشنهاد بدهد اینکه در هر جلسه‌ای به مدیریت شهری انتقاد شود، در شأن رئیس جمهور نیست.

عضو شورای شهر تهران گفت:‌متأسفانه رفتار زشت و زننده‌ای از سوی برخی دولتمردان شاهد هستیم و به نظر می‌رسد کسانی که نقد می‌کنند، تکلیف قانونی خود را باید عمل کنند و به جای پرداخت بدهی حواسشان به این است که رقیب‌های خود را کنار بزنند. در حالی که در کنار گوش و دستشان میلیاردها تومان از پول مردم به یغما می‌رود دزدیده می‌شود و صدایشان هم در نمی‌آید.