خبر: 62393 / تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۸:۳۰:۰۵
مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم در لنگرود :

اینترنت باید داخلی شود/شبکه‌های اجتماعی بومی مالیات می دهند ولی غیربومی بدون مالیات و رایگان در کشور فعالیت می‌کنند

مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم بابیان اینکه راهبرد برون‌رفت ما از این وضعیت مطالبه شبکه ملی اطلاعات است و اینترنت باید داخلی شود، تصریح کرد : با داخلی شدن اینترنت تمام مشکلات ما حل نخواهد شد و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، حجت‌الاسلام محمد فروهر مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم در آئین افتتاحیه کلاس‌های حوزه علمیه صاحب‌الزمان (عج) این شهرستان،  با اشاره به دیدگاه‌های مختلف در فضای مجازی اظهار کرد : تاکنون نگاه جامع به فضای مجازی که همه ابعاد آن را در نظر بگیرد، نداشته‌ایم.

 

وی بابیان اینکه اصولاً در بُعد اقتصاد، سلامت و حوزه الکترونیک فضای مجازی بحثی وجود ندارد و این موضوع در کشور مطرح نیست، گفت : ما به فرصت‌های اندک فضای مجازی دقت می‌کنیم؛ اما به ضررهای آن توجهی نداریم.

 

حجت‌الاسلام محمد فروهر فضای مجازی را راهی برای بازخورد اقدامات فرهنگی اعلام و تصریح کرد : همان‌طور که به فرهنگ اجتماعی توجه و توصیه مؤکد می‌شود باید به فرهنگ استفاده صحیح از فضای مجازی نیز توجه و آموزش داد.

 

مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم افزود : امروز فرهنگ مجازی بر روی فرهنگ حقیقی زندگی بشر تأثیر گذاشته و بسیاری از ادبیات و گفتمان‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد در فضای حقیقی نیز تکرار می‌شود.

 

وی با اشاره به وجود سه لایه برای استفاده در فضای مجازی، گفت : لایه حاکمیت و قانون‌گذاری، لایه مدیریت فضای مجازی و لایه کاربری فضای مجازی از مواردی است که افراد در برابر استفاده از فضای مجازی با آن روبرو می‌شوند.

 

حجت‌الاسلام فروهر با اشاره به لایه حاکمیت و قانون‌گذاری، اظهار کرد : با بررسی سطحی در این سه لایه متوجه خواهیم شد اینترنتی که در ایران سایه انداخته است، حاکمیت آن توسط آمریکا انجام می‌گیرد که توسط nsa (آژانس امنیت ملی آمریکا) و آیکان(مسئول مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنت) قانون‌گذاری می‌شود.

 

مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم بابیان اینکه در ایران در خصوص حاکمیت فضای مجازی هیچ صحبتی نیست و فکری راجع به آن‌هم نمی‌شود، افزود : این بحران خاموش متأسفانه در قشر خاص و تأثیرگذاران بدنه تصمیم گیران فضای مجازی نفوذ پیداکرده است.

 

وی با اشاره به لایه مدیریت فضای مجازی، عنوان کرد : در این لایه افراد متخصصی نیازهای بشر را سنجیده‌ و بر اساس آن خدماتی ازجمله سیستم‌های نوشتاری، جستجوگرها، شبکه‌های اجتماعی و … را در بستر اینترنت تعریف کرده‌اند.

 

حجت‌الاسلام فروهر با اشاره به برخی از نتایج جست‌وجوها توسط جستجوگرها، افزود : وقتی بستر اینترنت توسط دیگران مدیریت می‌شود طبیعی است که محتوا و خدمات ارائه‌شده آن‌ها، بر اساس تفکرات شیطانی آن‌ها مدیریت شود.

 

مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم با انتقاد از مطرح‌شدن موضوع فیلتر یا فیلتر نشدن تلگرام از رسانه ملی، عنوان کرد : در کجای دنیا مرسوم است، شبکه اجتماعی که غیربومی و ساخته شرکت خصوصی اسرائیلی را در رسانه ملی خود مطرح کند.

 

وی بابیان این‌که سازندگان شبکه‌های اجتماعی داخلی ازجمله بیسفون باید بخش زیادی از درآمد خود را مالیات دهند، اظهار کرد : تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی غیربومی در کشور با نقض قوانین موجود، بدون هیچ‌گونه مالیات و رایگان در کشور فعالیت می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام فروهر با اشاره به اهمیت فضای مجازی از منظر رهبر معظم انقلاب، گفت : فضای مجازی به‌اندازه‌ای برای امام خامنه‌ای اهمیت دارد که پس از شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را صادر کردند.

 

وی افزود : مقام معظم رهبری در حکم اول به شورای عالی فضای مجازی ۴۰ دستور دادند که مواجهه فعال و مبتکرانه با فضای مجازی، به حداقل رساندن اتکا به کشورهای دیگر، کاهش مراجعه کاربران ایرانی به اینترنت جهانی، مقدم داشتن محتوا نسبت به زیرساخت‌ها ازجمله آن‌هاست که متأسفانه هیچ‌کدام اجرایی نشده است.

 

مدیر رسانه‌ای معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم بابیان اینکه راهبرد برون‌رفت ما از این وضعیت مطالبه شبکه ملی اطلاعات است و اینترنت باید داخلی شود، تصریح کرد : با داخلی شدن اینترنت تمام مشکلات ما حل نخواهد شد و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی شود.

کلیدواژه


نظرات | ۰ نظر

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir