خبر: 64281 / تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۰۷:۳۲:۳۸
سلیمی‌نمین:

اظهارات حیرت‌انگیز هاشمی مصرف انتخاباتی دارد/ رفسنجانی تاریخ را درست مطالعه کند

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران معتقد است که اظهارات اخیر هاشمی رفسنجانی علیه نیروهای مسلح مصرف انتخاباتی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، عباس سلیمی نمین تحلیلگر مسائل سیاسی و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، با اشاره به اظهارات اخیر هاشمی رفسنجانی علیه نیروهای مسلح کشور، این اظهارات را تحیربرانگیز خواند.

هاشمی رفسنجانی اخیراً در اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش گفته بود: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند، محروم شدند. نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌هایشان آزاد شد و به‌دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است و مدیران و دلسوزان و معلمان باید وارد این فضا شوند؛ مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند».

این مورخ و تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه اظهارات اخیر آقای هاشمی با واقعیتهای تاریخی مطابقت ندارد، گفت: واقعیتهای تاریخی بیان‌گر این است که محدودیتهای پس از جنگ جهانی دوم به دولتهای مغلوب ( ژاپن و آلمان) تحمیل شد و این کشورها هرگز به‌صورت داوطلبانه این شرایط را نپذیرفتند.

وی با تأکید بر اینکه دو کشور آلمان و ژاپن با پذیرفتن  شرایط تحقیرآمیز تا حد زیادی استقلال خود را از دست دادند، تصریح کرد: چرا که هم پایگاههای دولتهای غالب در آنجا مستقر شدند و هم محدودیتهای به‌لحاظ نظامی و تحقیقات در این راستا بر آنها اعمال شد.

سلیمی نمین ادامه داد: باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که  قبل از اعمال محدودیتها ضد آلمان و ژاپن این کشورها از لحاظ علمی، نظامی و اقتصادی در شرایط خوبی قرار داشتند و از قدرتهای آن روز جهان بودند بنابراین پیشرفت این دو کشور را نباید متوجه محدودیتهای آنها دانست.

وی با ابراز اینکه در سالهای اخیر بودجه نظامی کشورهایی هم‌چون ژاپن و آلمان افزایش چشم‌گیری داشته است، گفت: آقای هاشمی باید تاریخ و آمار و ارقامی را که از سوی مسئولان این دو کشور ارائه می‌شود به‌درستی مطالعه کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه آقای هاشمی سعی دارد با برخی اظهارات خود را در کانون توجهات قرار دهد، ادامه داد: اگر به کارنامه اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی در آستانه انتخابات در سالهای ۹۲ و  ۹۴ هم برگردیم شبیه این گونه اظهارات را می‌بینیم.

سلیمی نمین با بیان “در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باید منتظر اظهارات این‌چنینی از آقای هاشمی باشیم”، گفت: باید یک سیاست دقیق و سنجیده‌ای نسبت به این اظهارات انتخاباتی داشته باشیم و نباید اجازه دهیم با این نوع اظهارات ظاهراً موجه و زیبا در کشور موج ایجاد شود.

انتهای پیام/*

کلیدواژه


نظرات | ۰ نظر

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر بیمه روستا - 12 اسفند تا یک ماه نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir