کمیته سیاست خارجی مجلس آمریکا به ممنوعیت انتقال پول نقد به ایران رأی داد
کمیته سیاست خارجی مجلس آمریکا به ممنوعیت انتقال پول نقد به ایران رأی داد

کمیته سیاست خارجی آمریکا به طرح پیشنهادی رئیس این نهاد برای ممنوع شدن انتقال مجدد پول نقد به ایران تحت هر شرایطی، رأی مثبت داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه تشکیل جلسه داده تا طرحی را که هدف از آن جلوگیری از پرداخت‌های نقدی به ایران در آینده اعلام شده، بررسی کند.

این طرح را «اد رویس» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که ریاست کمیته امور خارجی را هم بر عهده دارد، پس از آن ارائه کرد که مشخص شد واشنگتن در فرآیند تبادل زندانیان با ایران، ۱.۷ میلیارد دلار مربوط به یک پرونده قضایی میان دو کشور را به صورت نقدی به تهران پرداخت کرده است.

نمایندگان جمهوری‌خواه با هدف تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا، این اقدام را «باج‌دهی» به ایران توصیف کرده و قصد دارد با تصویب قوانین جدید از پرداخت نقدی یا تسویه بدهی‌های واشنگتن به تهران بدون نظارت کنگره، جلوگیری کنند.

در بخشی از طرح شماره ۵۹۳۱، موسوم به «قانون جلوگیری از باج‌دهی به ایران در آینده»، عنوان شده است که از این پس هرگونه پرداخت به ایران در ارتباط با دعاوی قضایی میان دو کشور، باید «به صورت مورد به مورد و بر اساس مجوز مشخصی که از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری صادر شده» انجام گیرد.

علاوه بر این، دولت باید فهرستی از پرداخت‌های انجام‌شده به ایران و همچنین مجموعه دعاوی ایران علیه آمریکا و ارزش تخمینی هریک از آن‌ها را به کنگره ارائه کند.

از این پس هم هرگونه پرداخت به ایران باید دستکم از ۳۰ روز قبل به اطلاع کنگره برسد.

طرح مشابهی هم در سنای آمریکا در دست بررسی است که مفاد آن سخت‌گیرانه‌تر از طرح ارائه شده در مجلس نمایندگان است.

هریک از این طرح‌ها باید پیش از ارائه در صحن اصلی، در کمیته‌های مربوطه بررسی و تصویب شوند.

در ابتدای جلسه، اد رویس با قاطعیت گفت که از نظر وی، دادن ۱.۷ میلیارد دلار پول به ایران، نوعی پرداخت باج بوده و سیاست بلندمدت آمریکا، جلوگیری از پرداخت باج برای عدم تشویق جنایتکاران به ربودن شهروندان آمریکایی در آینده است.

رویس گفت که دادن اینگونه باج‌هایی، همچنین منابع مالی تروریست‌ها را برای ادامه اقدامات مجرمانه خود تقویت می‌کند؛ آقای رئیس البته در خلال صحبت‌های خود، به روال معمول دو سال اخیر، بارها از ایران با عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی یاد کرد.

اد رویس سپس به تشریح جزئیات طرح پیشنهادی خود پرداخت و گفت که قانون جلوگیری از باج‌دهی به ایران در آینده، دو محور اصلی دارد؛ یکی ممنوع کردن انتقال هرگونه پولی به ایران تا زمانی که تهران از تروریسم حمایت و پولشویی می‌کند و دوم، لزوم اطلاع به کنگره پیش از هر گونه پرداخت جدیدی به ایران ذیل احکام دادگاه لاهه.

رویس از روش دولت اوباما برای ارسال ۱.۷ میلیارد دلار اسکناس به صورت دلار و یورو در قالب محموله‌های ۲ هواپیمای باری هم به شدت انتقاد کرد.

وی گفت که اوباما پول‌های غیرقابل ردیابی در نظام مالی جهانی به ایران داده و «بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی» حالا می‌تواند با این پول هر کاری بخواهد بکند.

استدلال اد رویس این بود که دولت اوباما باید برای پرداخت این پول، مجوز می‌گرفت و پس از آن، به راحتی و همانند مورد پرداخت ۸.۳ میلیون دلار پول آب سنگین ایران، می‌توانست از طریق نظام مالی بین‌المللی، به ایرانیان پول بدهد.

رویس انتقاد دیگری هم داشت. وی گفت که ایران بر اثر تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند به صورت قانونی و از طریق نظام بانکی بین المللی به حزب‌الله لبنان پولی بدهد و مجبور است با اسکناس، منابع مالی لازم را به مقاومت لبنان تزریق کند «و این پول را ما به آنها دادیم.»