گزینه اصول‌گرایان در نبود احمدی‌نژاد کیست؟ /اصلاح‌طلبان پیش‌بینی کرده‌اند
گزینه اصول‌گرایان در نبود احمدی‌نژاد کیست؟ /اصلاح‌طلبان پیش‌بینی کرده‌اند

روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: اصول‌گرایان به نظرم سه‌، چهار گزینه مطرح‌تر دارند که سعی می‌کنند درباره آنها به جمع‌بندی برسند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: اصول‌گرایان به نظرم سه‌، چهار گزینه مطرح‌تر دارند که سعی می‌کنند درباره آنها به جمع‌بندی برسند.

 گرچه قبل از تأکیدات رهبری، برخی اصول‌گرایان مدعی بودند احمدی‌نژاد تنها گزینه رأی‌آور جناح راست است و اصول‌گرایان چهره رأی‌آور دیگری در قد و قواره احمدی‌نژاد ندارند و برخی دیگر مانند امیر محبیان، تحلیلگر اصول‌گرا، هم معتقد بودند در صورت رأی‌آوردن ترامپ در آمریکا، احتمال روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد قطعی می‌شود، ولی صحبت‌های رهبری آب پاکی را روی دست همه ریخت.

غلامرضا مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، در مصاحبه‌ای با ایلنا درباره احتمال معرفی کاندیدا از سوی احمدی‌نژاد، بیان کرد: «بعید می‌دانم حرکتی خلاف نظر رهنمودهای رهبر انقلاب از سوی اصول‌گرایان صورت گیرد، اما باز هم نمی‌توانم در این مورد که آیا حامیان آقای احمدی‌نژاد کاندیدایی را معرفی می‌کنند یا خیر، قضاوت کنم.»

او با بیان اینکه این مسئله موضوعیت ندارد که کسی از ناحیه آقای احمدی‌نژاد به ما معرفی شود، افزود: ما افراد را بررسی می‌کنیم و کاری نداریم چه کسی آنها را پیشنهاد می‌کند. احمدی‌نژاد حزبی ندارد که حزبش میان اصول‌گرایان کرسی داشته باشد.

همچنین محمد‌جواد فتحی، نماینده تهران در مجلس، در‌این‌باره گفت: تجربه تلخ هشت‌ساله دولت احمدی‌نژاد برای مردم بس است.

او در پاسخ به این سؤال که با کناررفتن احمدی‌نژاد از گردونه انتخابات ریاست‌جمهوری اصول‌گرایان یکی از گزینه‌های اصلی خود را از دست داده‌اند، بیان کرد: معلوم نیست که از ابتدا احمدی‌نژاد گزینه اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ بوده باشد. برداشت من این است او پروپاگاندا راه انداخته بود ولی گزینه اصول‌گرایان شخص دیگری است.

عضو فراکسیون امید در مجلس گفت: اصول‌گرایان به نظرم سه‌، چهار گزینه مطرح‌تر دارند که سعی می‌کنند درباره آنها به جمع‌بندی برسند.

او، ضرغامی رئیس سابق سابق صداوسیما، سعید جلیلی، قالیباف و علی‌اکبر ولایتی را گزینه‌های جدی اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری دانست و تأکید کرد: قطعا هیچ یک از این افراد نمی‌توانند رقیب جدی برای دکتر روحانی در انتخابات پیش‌رو باشند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم در پاسخ به اینکه گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری چه کسی است، گفت: به طور یقین دکتر روحانی گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی است؛ چون فضای حاکم بر این جریان این است که کارهای ناتمام این دوره به اتمام برسد و بهترین گزینه برای اتمام این پروژه‌ها، شخص آقای روحانی است. نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: شرایط مطلوب موردنظر جریان اصلاح‌طلبی این است که از آقای روحانی و دولت فعلی عبور کنیم ولی مهم‌ترین وجهی که اصلاح‌طلبان را به سمت این دولت و شخص دکتر روحانی متمایل می‌کند این است که یک دوره چهار ساله، دوره کاملی نیست و برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، بهترین گزینه خود آقای روحانی است و باید از او حمایت کرد.

همچنین طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی با تأکید بر تکلیف رهبری به احمدی‌نژاد برای عدم حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری و تمکین احمدی‌نژاد از منویات ایشان گفت: طبیعی است که پس از توصیه رهبری، احمدی‌نژاد از حضور در انتخابات کنار بکشد ولی درباره گزینه‌های احتمالی این جریان و افرادی که تاکنون مطرح شده‌اند، اگر نتایج کار و تجربه‌شان را بررسی کنیم به هیچ عنوان قابل رقابت با دکتر روحانی نیستند.

عضو فراکسیون امید تصریح کرد: البته در انتخابات ریاست‌جمهوری معمولا در لحظات آخر گزینه‌ای برای رو کردن وجود دارد و ممکن است جریان رقیب هم در دقیقه ۹۰ برگ برنده خود را رو کند، ولی تاکنون افرادی که به‌عنوان نامزد و گزینه احتمالی مطرح شده‌اند، قابل مقایسه با دکتر روحانی نیست.

سیاوشی درباره احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی گفت: گزینه نهایی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری قطعا دکتر روحانی است.

ابوالفضل موسوی، نماینده یزد، با اشاره به وجه دیگر سخنان رهبری و توصیه به احمدی‌نژاد گفت: در بیانات رهبری علاوه‌بر توصیه مبنی‌بر نیامدن احمدی‌نژاد در رقابت انتخاباتی سال آینده، موضوع دوقطبی‌شدن انتخابات هم مطرح شد؛ بنابراین باید به این نکته توجه کرد که نظر ایشان بر دوقطبی‌نشدن انتخابات است.

نماینده یزد، سعید جلیلی را یکی از اصول‌گرایانی دانست که می‌تواند گزینه احتمالی جایگزین احمدی‌نژاد باشد که برخی اصول‌گرایان نیز درباره او نظر مثبتی دارند.

موسوی گزینه‌های احتمالی دیگر اصول‌گرایان برای رقابت سال آینده ریاست‌جمهوری را علی لاریجانی، ولایتی، حدادعادل و قالیباف دانست. او اظهار کرد: ‌اگر قالیباف بتواند از مشکلات ایجاد شده در زمینه املاک نجومی و تحقیق و تفحص از شهرداری و واگذاری‌های غیر‌متعارف شهرداری به سلامت عبور کند، می‌تواند گزینه جدی‌تری از طرف اصول‌گرایان برای رقابت باشد.

نماینده اصلاح‌طلب یزد درباره گزینه اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: به نظرم اصلاح‌طلبان باید در این دوره هم از آقای روحانی حمایت کنند چون در حمایت اولیه مغلوب انتخابات نبودند و توانستند با حمایت از گزینه نهایی خود به خواسته حداقلی خود برسند.

این نماینده عضو فراکسیون امید افزود: اصلاحات نیز بخشی از بدنه انقلاب هستند که در این انتخابات هم با حمایت از دکتر روحانی وارد عرصه رقابت می‌شوند؛ البته الان پیش‌بینی انتخابات سخت است ولی به دولتمردان و اصلاح‌طلبان و کسانی که می‌خواهند آقای روحانی دوباره رأی بیاورد، توصیه می‌کنم حرف رهبری را گوش کنند و تا لحظه آخر کار کنند. مردم اگر عملکردها را ببینند قطعا دوباره به او رأی می‌دهند.

الیاس حضرتی هم در‌این‌باره خاطرنشان کرد: اصول‌گرایان با بحران نامزد مواجه هستند و ممکن است بخشی از عقلای قومشان مثل جامعه روحانیت مبارز از دکتر روحانی حمایت کنند و آنهایی که تأکید بر تک‌روی دارند، نامزدهای دیگری را مطرح می‌کنند. نه با این هدف که رأی بیاورند، بلکه فقط برای برند‌سازی و مطرح‌کردن و شناساندن آن به مردم، افرادی را نامزد می‌کنند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: عزت‌الله ضرغامی هم می‌تواند گزینه ایثارگران باشد که برخی اصول‌گرایان درباره او نظر مثبتی دارند. از طرفی هم بادامچیان و محمدنبی حبیبی چند بار خودشان را به حزب مؤتلفه عرضه کرده‌اند. زمانی هم آقای نیکزاد از طرف احمدی‌نژاد مطرح شده بود؛ بنابراین اصول‌گرایان با تکثر ۱۰ تا ۱۵ نفری مواجه خواهند شد که رفته‌رفته تعدادشان کمتر می‌شود ولی قطعا به اجماع نظر و یک گزینه نهایی نمی‌رسند.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد همچنین تأکید کرد: قالیباف هم یکی از گزینه‌های پرشانس‌تر اصول‌گرایان بود که با طرح مشکلات شهرداری این شانس کمرنگ شده است؛ البته اصول‌گرایان قطعا به اجماع نظر نمی‌رسند و در نهایت با هفت، هشت گزینه وارد میدان رقابت می‌شوند.

حضرتی در ادامه گزینه نهایی و قطعی اصلاح‌طلبان در میدان رقابت را روحانی دانست و گفت که اصلاح‌طلبان روی این گزینه اجماع نظر دارند.