نمودار غلطی که استناد آقای رئیس جمهور شد
نمودار غلطی که استناد آقای رئیس جمهور شد

حسن روحانی رئیس جمهور شب گذشته همانند موارد متعدد گذشته اما این بار مستند به یک نمودار، اعلام کرد، طی دولت قبل سالانه تنها ۱۴ هزار شغل ایجاد شده است. بررسی گزارش رسمی مرکز آمار نشان می دهد، نمودار مورد استناد رئیس جمهور غلط است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حسن روحانی رئیس جمهور شب گذشته در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، جمله ای را که پیش از این بارها تکرار کرده بود، مجدد بر زبان آورد و اعلام کرد: “در دولت قبل سالانه تنها ۱۴ هزار شغل ایجاد شده است.”

اما این بار برخلاف موارد متعدد گذشته، آنچنان که پایگاه اطلاع رسانی دولت گزارش داده، این آمار رئیس جمهور مستند به یک نمودار آماری بوده تا معلوم شود، تکرار مکرر “ایجاد ۱۴ هزار شغل در دولت گذشته” از کجا آب می خورد.

نمودار مورد استناد آقای رئیس جمهور را در ادامه ببینید:

در حالی پس از سه سال مستند دولت مربوط به اعلام “ایجاد سالانه ۱۴ هزار شغل در دولت گذشته” بالاخره منتشر شد که بررسی گزارش های رسمی مرکز آمار ایران نشان می دهد، این نمودار غلط است و علی الظاهر برای اینکه ادعای “ایجاد سالانه ۱۴ هزار شغل در دولت گذشته” درست از آب دربیاید، در این نمودار جمعیت شاغل مربوط به سالهای ۹۰ و ۹۱ غلط درج شده است.

در نمودار مستند آقای رئیس جمهور، جمعیت شاغل سال ۹۰ برابر ۱۹٫۹ میلیون نفر اعلام شده، در حالی که مرکز آمار ایران جمعیت شاغل این سال را ۲۰٫۵ میلیون نفر اعلام کرده است. سند مرکز آمار را در ادامه ببینید:

همچنین در نمودار مستند آقای رئیس جمهور، جمعیت شاغل سال ۹۱ برابر ۲۰٫۶ میلیون نفر اعلام شده، در حالی که مرکز آمار ایران جمعیت شاغل این سال را هم ۲۱٫۲ میلیون نفر اعلام کرده است. سند مرکز آمار را در ادامه ببینید:

بر اساس جدوال مرکز آمار ایران، اختلاف بین میزان جمعیت شاغل کشور از سال ۸۴ تا ۹۱ حدود ۶۰۰ هزار شغل می شود که با اعلام “سالانه ۱۴ هزار شغل” اختلاف فاحش دارد.

ضمن اینکه بررسی میزان اشغال زایی در یک دولت با یک عملیات تفریق دو عدد مربوط به جمعیت شاغل در سال‌های پایانی و ابتدایی آن دولت از اساس غلط است که در گزارش های بعدی به این موضوع می پردازیم.

انتهای پیام/