دستور روحانی برای ساخت پیشران هسته‌ای فرصتی برای اصلاح برجام به نفع آمریکا است
دستور روحانی برای ساخت پیشران هسته‌ای فرصتی برای اصلاح برجام به نفع آمریکا است

معاون پیشین مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دستور رئیس‌جمهور ایران برای ساخت پیشران هسته‌ای را فرصت خوبی برای اصلاح مفاد توافق هسته‌ای به نفع آمریکا دانسته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «اولی هاینونن»، معاون پیشین مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یادداشتی اقدامات ایران بعد از تمدید «قانون تحریم‌های ایران» در کنگره آمریکا را فرصتی برای بهبود مفاد «برجام» به نفع آمریکا دانسته است.

وی در این یادداشت برای «بنیاد دفاع از دموکراسی»، به دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برای ساخت پیشرانه‎های دریایی هسته‎ای پس از تمدید قانون یاد شده اشاره کرده و خاطرنشان کرده که این اقدام نقض برجام محسوب نمی‌شود.

«هاینونن» علی‌رغم این ادعا کرده که اقدام ایران نقض روح برجام به شمار می‌رود چرا که نیازمند غنی‌سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از محدوده‌های مجاز در برجام خواهد بود. او بر همین اساس نوشته است: «آمریکا و شریکانش بایستی با رفع معایبی که می‌تواند مورد سوءاستفاده ایران قرار بگیرد به اقدام ایران پاسخ بدهند.»

این مقام اسبق آژانس با اشاره به اظهارات علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنفرانس خبری مشترک با یوکیا آمانو ادعا کرده که تهران ممکن است در آینده توافق هسته‌ای را نقض کند.

هاینونن می‌نویسد: «او (صالحی) در یک کنفرانس خبری اخیر با مدیر کل آژانس اذعان کرد که در حال حاضر سوخت مورد استفاده در تمامی سامانه‌های پیشرانه هسته‌ای دریایی بسته به نوع سوخت و اهداف مورد استفاده تا سطح بین ۵ تا ۹۰ درصد غنی‌سازی می‌شود.»

معاون پیشین مدیر کل آژانس خاطرنشان کرده که حتی غنی‌سازی تا حد ۵ درصد هم نقض برجام محسوب می‌شود.

وی بر همین اساس به وزارت خارجه آمریکا پیشنهاد کرده که از این فرصت برای رفع برخی از معایب برجام استفاده کند.

انتهای پیام/