استیضاح شهردار رشت با ۶رای اعلام وصول شد/ تصویب کمک یک میلیارد تومانی به باشگاه سپیدرود
استیضاح شهردار رشت با ۶رای اعلام وصول شد/ تصویب کمک یک میلیارد تومانی به باشگاه سپیدرود

یکصد‌و‌هفتا‌د‌و‌د‌ومین جلسه علنی شورای شهر رشت دیروز (یک شنبه ۲۶دی) با حدود یک ساعت تاخیر و با حضور چهارده عضو و غیبت فرهاد شوقی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، یکصد‌و‌هفتا‌د‌و‌د‌ومین جلسه علنی شورای شهر رشت دیروز (یک شنبه ۲۶دی) با حدود یک ساعت تاخیر و با حضور چهارده عضو و غیبت فرهاد شوقی آغاز شد.

معضل شهر عدم توجه به صحبت‌ بزرگتر‌ها است

مجید رجبی ویسرودی، نخستین ناطق جلسه بود که با اشاره به موضوع عدم پرداخت حقوق کارکنان در شهرداری به انتقاد از شهردار رشت به دلیل عدم توجه به اقشار ضعیف شهرداری پرداخت.

عضو شورای شهر رشت با اشاره به انتقاد استاندار گیلان از شهردار رشت به جهت عدم پرداخت مطالبات کارگران شهرداری، معضل بزرگ شهر را عدم توجه به صحبت‌ بزرگتر‌ها دانست و افزود: شهردار نه تنها به تذکر استاندار تمکین نکرد، بلکه توسط «عریضه نویسان استیجاری» بیانیه‌هایی خطاب به استاندار نوشت.

او در ادامه با انتقاد از به‌کارگیری کالاها و مصالح تولید شده در خارج استان و استفاده از پیمانکاران غیر بومی در پروژه‌های عمرانی شهرداری، آن را عامل بیکاری جوانان استان دانست و خواستار مواجهه قانونی شورا با این وضعیت شد.

رجبی افزود:عده‌ای در «اینستاگرام» عنوان می‌کنند که اگر رجبی عوارض ساختمانش را پرداخت کند، چاله‌‌چوله‌های شهر پُر می‌شود.

او در حالی که با نشان‌دادن فیش‌های پرداخت عوارض، مدعی پرداخت کامل عوارض ساختمانش در میدان بهارستان خیابان معلم رشت شد و افزود: من ساختمانی را ساختم که قرار بود دانشگاه شود، اما همه مراحل قانونی را انجام دادم اما این همه حاشیه و صحبت به دنبال داشت که اگر تخلف زیادی داشتم احتمالا من را به «ویسرود» تبعید می‌کردند!

رجبی افزود: چرا فقط پیگیر ساختمان بنده هستید؟ ساختمان‌های متعددی در کنار همین ملک وجود دارد که تخلفات بسیار زیاد دارند؛ ضن اینکه ما هم بی‌اطلاع نیستیم که ساختمان جنب فروشگاه هاکوپیان و بیمارستان پارس برای چه کسی است!

شهردار پاسخگوی ابهامات موجود در نامه هایش باشد

محمود باقری خطیبانی، دومین ناطق این جلسه بود که متنی را از روی کاغذ می خواند.

باقری گفت: مسئولیت قانونی وصول مطالبات شهرداری به عهده شهرداری است و وصول این مطالبات هم مورد تاکید شورای شهر است. شهردار با انتشار دو نامه اسامی بدهکاران بزرگ به شهرداری را با اسامی مخفف منتشر کرد که این ابهام و پرسش برای من و بسیاری از شهروندان وجود دارد که چرا بر درب منازل و مغازه و ساختمان های بدهکاران خرد به شهرداری، بنر چند متری نصب می شود اما برای بدهکاران دانه درشت احترام زایدالوصفی قائل می شوند و اسامی آنان به صورت مخفف منتشر می گردد و در عین حال شعار و مبارزه با فساد سیستمی هم سر داده می شود.

باقری با اشاره به نامه‌های شهردار رشت به مدیرکل صدا‌وسیما و استاندار گیلان گفت: این نامه ها حاوی نکات مهمی است که ایجاب می نماید آقای شهردار به آنها پاسخ گوید. سنت ناپسندی است که آقای شهردار نه در مقام پاسخگویی به شورایی که ایشان شهردار و منتخب آن است بلکه در مقام مدعی و لیدر یک حزب سیاسی، طومار بنویسد و تصویری سست و ناپایدار و ناکارآمد از شورا به افکار عمومی ارایه دهد.

باقری در ادامه سوالاتش خطاب به شهردار را مطرح کرد و خواستار پاسخگویی ثابت قدم به این ابهامات شد:

%image_alt%

کمک یک میلیاردی به سپیدرود تصویب شد

در ادامه این جلسه، ابتدا دو فوریت لایحه کمک یک میلیارد تومانی به باشگاه سپیدرود رشت مورد رای قرار گرفت که با ۹ رای تصویب شد.

موافقان وضعیت نامطلوب مالی تیم و ضرورت آمادگی بیشتر برای ادامه مسابقات لیگ را دلیل ضرورت و فوریت کمک به تیم می‌‌دانستند و مخالفان هم معتقد بودند با توجه به مطرح بودن موضوع خرید سهام باشگاه توسط شهرداری، تا تعیین تکلیف موضوع، کمک مالی انجام نشود، زیرا در صورت ورود بخش خصوصی به باشگاه، این کمک به مالک جدید خواهد بود نه به باشگاه سپیدرود.

در ادامه جلسه، شورا وارد بحث و بررسی متن لایحه شد.

فاطمه شیرزاد از موافقان لایجه، با اشاره به عدم پرداخت حقوق بازیکنان سپیدرود از اردیبهشت ماه، تاکید کرد که مبلغ کمک حتما در اختیار بازیکنان قرار بگیرد.

محمد رفیعی نوده، دیگر موافق لایحه بود که اعتقاد داشت سپیدرود هرچه زودتر باید تقویت شود تا از اوج رقابت های لیگ جا نماند. رفیعی همچنین تاکید کرد در لایحه شورا ذکر شود که در صورت خرید باشگاه توسط مالک خصوصی، مبلغ یک میلیارد تومان از قیمت کسر شود. بازیکنان سپیدرود گفته‌اند در صورت پرداخت بدهی‌شان، بخشی از آن را می‌بخشند و با پرداخت این یک میلیارد تومان، مشکل بدهی یک‌و‌نیم میلیاردی باشگاه کلا حل خواهد شد.

محمدحسین کارگرنیا به عنوان مخالف لایحه با اشاره به انجام مقدمات کار بخش خصوصی برای خرید سپیدرود، گفت: نگذاریم بلایی که سر داماش آمد سر سپیدرود بیاید. او افزود از یک ماه پیش لایحه ای در راستای خرید مطرح شد و گفتیم اگر  تملک به نتیجه نرسید کمک مالی را در اولویت قرار بدهیم، اما هنوز لایحه به سرانجام نرسیده و این کمک به خریدار باشگاه خواهد بود در حالی که ما می‌خواهیم حاشیه امنیت برای تیم ایجاد کنیم.

رضا موسوی روزان نیز به عنوان مخالف لایحه گفت:تاکید می‌کنم که موافق خرید سپیدرود هستم و در همین راستا قرار بود هیاتی متشکل از نمایندگان شورا، نمایندگان باشگاه و هیات فوتبال موضوع را بررسی کنند.

محمود باقری نیز به عنوان موافق لایحه کمک گفت: بدهی‌ یک‌ونیم میلیاردی سپیدرود مربوط به سال ۹۴ است و امروز باید خوشحال باشیم که خریداری آمده و قصد خرید باشگاه را دارد. او در ادامه با اشاره به نقل قولی از سهیل حق شناس، کاپیتان سپیدرود گفت: شهرداری که قدرت پرداخت حقوق کارکنانش را ندارد، چطور می خواهد تیم‌داری کند.

رضا رسولی که موافق خرید سهام باشگاه توسط شهرداری و مخالف لایحه فعلی بود با اشاره به نقل قول سهیل حق شناس توسط محمود باقری گفت:  اگر معتقدیم شهرداری به حدی ناتوان است که نمیتواند که حقوق پرداخت کند و در آستانه ورشکستگی قرار دارد، پس این یک میلیارد را هم  نمی‌تواند پرداخت کند.

او افزود: باید مدیریت سپیدرود را به خود مردم واگذار کنیم، چطور هنوز تکلیف لایحه خرید مشخص نشده در مورد لایحه کمک مالی باید تصمیم گیری کنیم، این نحوه کمک را اشتباه و تیشه به ریشه سپیدرود می دانم.

سرانجام لایحه کمک مالی یک میلیارد تومانی به باشگاه سپیدرود رشت با ۹ رای موافق تصویب شد.

در این جلسه همچنین اصلاح و شفاف سازی و وضع برخی مواد تعرفه عوارض و بهای خدمات سال ۹۶ ملاک عمل شهرداری رشت مصوب شد. در این دستور موصوع نصب تابلو بر سردر اماکن مورد بحث بیشتری قرار گرفت. در این لایحه آمده است:  صاحبان واحد فعال می توانند بر سر در اماکن تجاری و تابلو استاندارد  تا یک متر و سی سانتی متر نصب کنند که مشمول عوارض نمی شود.‌‌

همچنین رضا رسولی، وضعیت پرداختی شهرداری به پرسنل و نیروی های حجمی دارای مشکل ندانست و برای روشن شدن این موضوع صورت وضعیت پرداختی را بین خبرنگاران توزیع کرد.

جلسه استیضاح شهردار یک شنبه آینده برگزار می شود

در ادامه جلسه نامه استیضاح شهردار رشت، با شش رای اعلام وصول شد و با رای گیری رییس شورا، روز یکشنبه سوم بهمن جلسه شورای شهر با حضور شهردار جهت پاسخگویی برگزار خواهد شد.

%image_alt%