ایران سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت‌ها را از فردو حذف کرده/ ایران به تعهدات برجام پایبند بوده است
ایران سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت‌ها را از فردو حذف کرده/ ایران به تعهدات برجام پایبند بوده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ادامه پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای خبر داد و اعلام کرد: ایران سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت‌ها را از تاسیسات فردو حذف کرده که این اقدام مطابق با تعهدات تهران در چارچوب برجام بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،به نقل از رویترز نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه اعلام کرد: ایران به ضرب الاجل تعیین شده در چارچوب توافق هسته ای با قدرت های جهانی پایبند بوده و صدها دستگاه سانتریفیوژ را از تاسیسات فردو خارج و حذف کرده است.

توافق هسته ای ایران و ۶ قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی اعلام می کند که در تاسیسات فردو دیگر نباید غنی سازی انجام شود ولی ایران می تواند حدود ۱۰۰۰ سانتریفیوژ برای سایر مصارف و استفاده ها در این تاسیسات نگهداری کند.

بیانیه جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی بسیاری از دیپلمات ها مورد استقبال قرار خواهد گرفت، دیپلمات هایی که منتظر به قدرت رسیدن دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا هستند و منتظر نحوه برخورد و تعامل وی با توافق هسته ای هستند. ترامپ بارها قول داده است تا توافق هسته ای با ایران را لغو خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: انتقال سانتریفوژها و سایر تجهیزات از فردو به سایت نظنز در مهلت ضرب الاجل تعیین شده یک ساله از زمان اجرای توافق هسته ای، یعنی ۱۶ ژانویه سال گذشته، انجام شده است.

در بیانیه آژانس آمده است: ایران سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت ها را از تاسیسات فردو حذف کرده که این اقدام مطابق با تعهدات تهران در چارچوب برجام (طرح جامع اقدام مشترک) بوده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه نیز تایید کرده بود که این اقدام تکمیل شده است. در حالی که مراسم تحلیف ترامپ روز جمعه برگزار خواهد شد، مقام های رسمی که تحولات ایران را از نزدیک زیر نظر دارند، اعلام کرده اند که منتظر موضع ترامپ در قبال توافق هسته ای هستند.

ترامپ توافق هسته ای با ایران را بدترین توافقی ارزیابی کرده که تاکنون بر سر آن مذاکره شده است.