معتقدان به کدخدایی آمریکا بدانند کاخ سفید به رعیت هم قبولشان ندارد/ سکوت خفت‌بار وزارت خارجه در قبال اقدام ترامپ
معتقدان به کدخدایی آمریکا بدانند کاخ سفید به رعیت هم قبولشان ندارد/ سکوت خفت‌بار وزارت خارجه در قبال اقدام ترامپ

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: آن کسانی که آمریکا را کدخدا می‌دانند باید توجه داشته باشند که این کدخدا آنها را حتی به رعیت خود هم قبول ندارد، بلکه آمریکا آنها را برده خود می‌داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در واکنش به اقدام جدید ترامپ مبنی بر ایجاد محدودیت به‌منظور صدور روادید برای مردم چند کشور ازجمله ایران، اظهار داشت: این اقدامات آمریکایی‌ها فرار روبه‌جلوست و می‌خواهند مشکلاتی که با آن در کشورشان روبرو هستند را تحت تأثیر حضور شهروندان خارجی نشان دهند. لذا این‌گونه اقدامات فرار مقطعی از مشکلات خودشان است.

وی درادامه افزود: از سوی دیگر مسئولان ما باید به این موضوع توجه کنند که مواضع آمریکایی‌ها درقبال تعهداتی که امضا می‌کنند بستگی به منافع‌شان دارد، لذا هنگامی که آنها شاهد خدشه وارد شدن به منافع‌شان باشند از انجام تعهدات‌شان سر باز می‌زنند و از انجام آن تعهدات عقب‌نشینی می‌کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: آن کسانی که آمریکا را کدخدا می‌دانند باید توجه داشته باشند که این کدخدا آنها را حتی به رعیت خود هم قبول ندارد، بلکه آمریکا آنها را برده خود می‌داند. بنابراین اگر کسی کدخدایی آمریکا را بپذیرد، حتی آمریکایی‌ها هم حاضر نیستند که یک رابطه حمایتی نسبت به رعیت خودشان داشته باشند.

پژمان‌فر تصریح کرد: آمریکایی‌ها کشورهایی می خواهند که کاملاً‌ برده آنها باشند و نمونه آنها هم در منطقه کم نیست و کشورهایی مثل مصر که الان با چالش‌های جدی روبرو هستند و تبدیل به کشوری عقب‌افتاده شدند که اینها نتیجه سرسپردگی به آمریکاست.

وی با اشاره به اقدام اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در اعمال محدودسازی صدور روادید برای شهروندان برخی کشورها ازجمله ایران، گفت: ما این‌همه مذاکره کردیم که نتیجه‌اش این باشد؟ اینکه آنها می‌خواهند سرسپردگی را بپذیرند، حتی فرض کنیم نتیجه قبول این سرسپردگی حل مشکلات بوده که این‌طور نیست، زیرا ما هم چوب و هم پیاز را خورده‌ایم. یعنی هم سرسپرده شدیم و هم عزت و اقتدار کشور از بین رفت و هم وضعیت کشور ما به‌شدت بحرانی‌تر شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: سکوت وزارت امور خارجه در قبال اقدام اخیر رئیس‌جمهور آمریکا بسیار غلط است، ما هر موقع منفعلانه در برابر این قضایا سکوت کرده‌ایم، ضرر دیدیم و نتیجه سکوتی که امروز داشته‌ایم، نتیجه‌اش پایمال شدن بیشتر حقوق مردم ما بوده است.

پژمان‌فر گفت: در مقابل این اقدام اخیر آمریکا باید یک واکنش و پاسخ دیپلماتیک انجام بگیرد اما متأسفانه آن چیزی که مشاهده می‌کنیم فقط عقب‌نشینی و سکوت خفت‌بار است.

انتهای پیام/