رحمانی:شهرداری و آتش‌نشانی ۷ اخطار به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو داده بودند/ قالیباف:با گذشت بیش از ۲ سال هنوز نتوانستیم حکم علاالدین را اجرا کنیم
رحمانی:شهرداری و آتش‌نشانی ۷ اخطار به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو داده بودند/ قالیباف:با گذشت بیش از ۲ سال هنوز نتوانستیم حکم علاالدین را اجرا کنیم

بخشی از نشست امروز پارلمان با حضور وزیر کشور و شهردار تهران به بررسی ابعاد متخلف حادثه پلاسکو اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه ۱۳  بهمن) مجلس شورای اسلامی با اعلام علی لاریجانی رئیس پارلمان و با حضور ۲۰۰ تن از نمایندگان آغاز به کار کرد.

*حق وحقوق آموزش وپرورش در لایحه بودجه ۹۶ ضایع شده است

در ابتدا نادر قاضی پور در تذکری خطاب به رئیس مجلس نسبت به روند بررسی اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه سال ۹۶ انتقاد کرد و گفت: شما دستور دادید تا بودجه بر اساس برنامه ششم تدوین شود اما متاسفانه حق و حقوق آموزش و پرورش ضایع شده است.

وی ادامه داد: از شما به عنوان مدافع آموزش و پرورش درخواست رسیدگی داریم، چرا که اولویت با آموزش و پرورش است.

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر قاضی پور اظهار داشت: اصل موضوع درست است اما نباید برخلاف آیین نامه در زمان بررسی دستور کار مجلس تذکر داده شود.

*بیانیه نمایندگان مجلس در زمینه تقویت بنیه دفاعی کشور به ویژه در حوزه موشکی

نمایندگان در صحن علنی بیانیه‌ای در راستای حمایت از توان دفاعی کشور به ویژه موشکی را امضا کردند.

در این بیانیه ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فرارسیدن دهه فجر،‌ بر پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی و ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور به ویژه حوزه موشکی با استراتژی دفاعی تاکید شده است.

نمایندگان در این بیانیه همچنین مخالفت جدی خود را با سلاح‌های کشتار جمعی اعلام کردند.

به گزارش فارس، قبلا کمیسیون امنیت هم طی بیانیه‌ای بر ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور به ویژه حوزه موشکی با استراتژی دفاعی تاکید کرده بود.

*مجوز مجلس به وزارت کشور برای برگزاری الکترونیکی انتخابات شوراها

نمایندگان در ادامه، طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا چهار سال می‌باشد، وزارت کشور می‌تواند در برخی حوزه‌ها انتخابات شوراهای کشور را الکترونیکی برگزار کند، ابطال آراء خرید و فروش شده کاندیدای انتخابات شوراها و شاغلان در شهرداری و موسسات وابسته به آن با حذف پست سازمانی می‌توانند در انتخابات شوراهای کشور شرکت کنند.

بر این اساس مواد یک تا هشت اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران به شرح زیر است:

ماده ۱- ماده ۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن که به اختصار در مواد بعدی، قانون نامیده می‌شود به شرح زیر اصلاح و تبصره ذیل آن حذف می‌شود:

ماده ۳- دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ تشکیل، چهار سال می‌باشد که یک ماه پس از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شروع می‌شود و چهار سال بعد خاتمه می‌یابد.

ماده ۲- تبصره ۱ ماده ۱۰ مکرر قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱ – در شورای شهرستان از شورای هر بخش یک نفر و از شوراهای هر یک از شهرها تا یکصدهزار نفر جمعیت یک نفر و بیش از یکصدهزار نفر جمعیت دو نفر و شهر تهران سه نفر عضویت خواهند داشت.

ماده ۳- به انتهای تبصره ماده ۱۷ عبارت «انتخابات هیأت رئیسه شوراهای موضوع این قانون نیز مشمول مفاد این تبصره می‌باشد» اضافه می‌شود.

ماده ۴ – ماده ۱۷ مکرر قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۱۷ مکرر – وزارت کشور می‌تواند با تأیید هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تمام یا برخی از مراحل مربوط به برگزاری انتخابات را در تمام یا تعدادی از حوزه‌های انتخابیه به صورت رایانه‌ای برگزار نماید.

ماده ۵ – بند ب ماده ۱۹ قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ب – آراء افرادی که اقدام به خرید و فروش رأی نموده باشند.

ماده ۶- ماده ۲۶ قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

الف – یک بند به عنوان بند «ز» به شرح زیر به ماده الحاق می‌شود:

ز – داشتن سلامت جسمانی در حد برخورداری از نعمت شنوایی و گویایی و سلامت روانی، حسب مورد با گواهی پزشکی قانونی

ب – تبصره ۱ بند (هـ) به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱- کسانی که سابقه یک دوره کامل عضو اصلی شورا را دارا باشند به شرطی که در همان حوزه انتخابیه نامزد شوند از شرط مدرک تحصیلی معاف هستند.

ج – در تبصره ۲ ذیل ماده ۲۶ بعد از عبارت «در محدوده» عبارت «بخش» اضافه می‌شود.

ماده ۷- ماده ۲۷ قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۲۷ – معتمدان دعوت شده از سوی فرماندار و بخشدار و اعضای هیأت‌های اجرایی و نظارت از داوطلب شدن در حوزه انتخابیه مربوطه محرومند. استعفا از سمت‌های مذکور پس از قبول دعوت و شرکت در اولین جلسه تأثیری در این محرومیت ندارد.

ماده ۸ – ماده ۲۸ قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود:

الف – بند ۱ ماده به شرح زیر اصلاح می‌شود:

اول – بعد از عبارت «نمایندگان مجلس شورای اسلامی» عبارت «معاونان و مشاوران رئیس مجلس شورای اسلامی» اضافه می‌شود.

دوم – بعد از عبارت «رئیس سازمان نظام پزشکی ایران»، عبارت «رئیس سازمان نظام مهندسی کشور و روسای مجامع صنفی، مدیران کل و سرپرستان ادارات کل ستادی مجلس شورای اسلامی» اضافه می‌شود.

ب – در بند ۲ بعد از عبارت «روسای دانشگاه‌ها» عبارت «(دولتی و غیر دولتی) و روسای شعب آنها» اضافه می‌شود.

ج- متن زیر به انتهای بند ۴ ماده الحاق می‌شود:

«و یا از شاغلان در شهرداری و موسسات و شرکت‌های وابسته و همچنین دهیاران و شاغلان در دهیاری باشند».

طبق مصوبه مجلس، هیأت‌های اجرایی پس از دریافت نتیجه استعلامات موظفند ظرف مدت ۱۴ روز به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتیجه را به صورت کتبی و رسمی به همراه پرونده کامل داوطلبان به هیأت‌های نظارت متناظر ارسال کنند.

همچنین مقرر شد در انتخابات شوراهای شهر، توقف یا ابطال انتخابات در یک یا چند شعبه اخذ رأی و یا حوزه انتخابیه به پیشنهاد هیأت نظارت استان و تأیید هیأت مرکزی نظارت خواهد بود.

وکلای ملت در ماده ۱۵ این طرح مصوب کردند که جلسات هیأت مرکزی نظارت و هیأت‌های نظارت شهرستان با حضور حداقل دوسوم اعضا و جلسات هیأت‌های نظارت استان و بخش با حضور تمامی اعضا تشکیل و مصوبات آنها با رأی اکثریت مطلق معتبر خواهد بود.

بر اساس مصوبه مجلس، در صورت عدم حضور هر یک از اعضای هیأت‌های نظارت در ۲ جلسه متوالی و یا ۴ جلسه غیرمتوالی و یا استنکاف از امضای صورتجلسات، اقدام لازم برای معرفی جایگزین توسط هیأت نظارت مربوطه صورت خواهد گرفت.

*رسیدگی به شکواییه داوطلبان انتخابات شوراها توسط مراجع قضایی تأثیری در نتیجه صلاحیت‌ها ندارد

نمایندگان همچنین در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، ماده ۱۶ این طرح را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، ۳ تبصره به ماده ۶۱ این قانون اضافه شد که بر مبنای آنها داوطلبان ردّ صلاحیت شده در حوزه‌های انتخابیه شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند ظرف مدت چهار روز از زمان ابلاغ عدم صلاحیت آنها وفق نظر هیأت نظارت استان توسط فرمانداری‌ها اعتراض خود را به هیأت مرکزی نظارت تحویل دهند و هیأت مرکزی نظارت ظرف مدت ۱۰ روز پس از دریافت اعتراض، نظر قطعی و لازم‌الاجرای خود را به ستاد انتخابات استان مربوطه اعلام خواهد کرد.

همچنین در صورت اعتراض داوطلبان به تصمیمات و آرای هیأت‌های نظارت استان، مراتب در هیأت مرکزی با حضور رئیس هیأت نظارت استان رسیدگی و ظرف مدت پنج روز اعلام نظر می‌شود که این رأی قطعی و لازم‌الاجراست.

بر اساس سومین تبصره اضافه شده به ماده ۶۱ قانون مذکور نیز رسیدگی به شکواییه داوطلبان توسط مراجع قضایی تأثیری در نتیجه بررسی صلاحیت‌ها و نتیجه انتخابات توسط هیأت مرکزی نظارت ندارد.

*گزارش کمیسیون امور شوراهای مجلس درباره پلاسکو در صحن علنی قرائت شد

در ادامه نیز،‌ محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج و رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون متبوعش درباره حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را قرائت کرد.

*گزارش کمیسیون عمران درباره حادثه پلاسکو در صحن علنی مجلس قرائت شد

همچنین محمدرضا رضایی‌کوچی نماینده مردم جهرم و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون متبوعش درباره حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را قرائت کرد.

*گزارش کمیسیون بهداشت درباره حادثه «پلاسکو» در صحن علنی مجلس قرائت شد

در ادامه نیز،‌ محمدنعیم امینی‌فر سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون متبوعش درباره حادثه آتش‌سوزی ساختمان «پلاسکو» را قرائت کرد.

*گزارش کمیسیون اجتماعی درباره حادثه پلاسکو در صحن علنی مجلس قرائت شد

همچنین سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون متبوعش درباره حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را قرائت کرد.

*دخالت هر دستگاهی به جز وزارت کشور و هیأت نظارت در انتخابات شوراها ممنوع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه مواد ۱۷ و ۱۸ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها و انتخاب شهرداران را تصویب کردند.

بر اساس ماده ۱۷ این طرح که به تصویب مجلس رسید ماده ۶۳ مکرر قانون انتخابات شوراها و شهرداران کشور به عنوان تبصره ۲ ماده ۶۱ این قانون منتقل و شماره تبصره‌ها اصلاح شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ طرح مذکور یک ماده به عنوان ماده ۶۱ مکرر به قانون افزوده می‌شود که بر مبنای آن هیچ سازمان یا دستگاهی به استثنای وزارت کشور و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تحت عنوان اجرای قانون یا نظارت بر انتخابات مجاز نیست در امر انتخابات دخالت کند و بدون اخذ موافقت کتبی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور، بازرس یا بازرسانی اعزام می‌کند.

*خضری: بیانات اتهامی استاندار آذربایجان غربی داغ خانواده‌های کولبران درگذشته را تازه کرد/ آقای روحانی! برخورد کنید

در ادامه نیز، رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس طی تذکری با اشاره به حادثه‌ای که برای کولبرها پیش آمده، گفت: طی این حادثه جمعی از جوانان زحمتکش حوزه انتخابیه بنده جان خود را از دست دادند.

وی اضافه کرد: بیانات اتهامی استاندار آذربایجان غربی داغ این عزیزان را تازه کرد؛ تذکر من به رئیس‌جمهور است که باید با این موضوع برخورد کند.

نماینده سردشت و پیرانشهر با اشاره به ۸ هزار مصدوم شیمیایی در حوزه انتخابیه‌اش اظهار داشت: به مردم حوزه انتخابیه من که ۸ هزار مصدوم شیمیایی دارند قاچاقچی گفته‌اند، این موضوع قابل قبول نیست و باید با آن برخورد شود.

خضری با اشاره به سؤال نمایندگان از وزیر اقتصاد درباره مشکلات مرزی که در نشست روز گذشته پارلمان مورد رسیدگی قرار گرفت، تصریح کرد: شما (اشاره به سؤال کننده از علی طیب‌نیا) که این همه با احساس از شما درباره مشکلات کولبرها حرف زدید، انتظار داشتم اجازه می‌دادید مجلس به وزیر کارت زرد بدهد.

وی ادامه داد: کولبرها دانش‌آموزانی هستند که روزها درس می‌خوانند و بقیه ساعات را به این اقدام اختصاص می‌دهند.

نماینده سردشت و پیرانشهر خواستار برخورد وزیر کشور با استاندار آذربایجان غربی شد.

*روسای شورهای شهر ظرف ۴۸ ساعت تقاضای تحقیق و تحفص از شهرداران را به کمیسیون ذیربط ارجاع می دهند

نمایندگان همچنین مواد ۱۹، ۲۰ و ۲۱ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراهای شهر و شهرداران را به تصویب رساندند.

بنا بر این گزارش، طبق ماده ۱۹ این طرح یک ماده به عنوان ماده (۷۱) مکرر به شرح ذیل افزوده می شود:

چنانچه حداقل یک سوم اعضای شورای اسلامی شهر، تحقیق و تفحص در هر یک از امور مربوط به وظایف شهرداری ها و سازمان ها و شرکت های وابسته را لازم بداند تقاضای خود را به صورت کتبی به رئیس شورای اسلامی شهر تسلیم نموده و رئیس شورای شهر ظرف مدت چهل و هشت ساعت آن را به کمیسیون تخصصی ذی ربط شورا جهت رسیدگی ارجاع می نماید.

رئیس کمیسیون موظف است ظرف مدت دو هفته از تاریخ وصول با مسئولان ذی ربط شهرداری مکاتبه و اطلاعاتی را که در این زمینه کسب نموده در اختیار متقاضیان قرار دهد. در صورتی که دو سوم متقاضیان اطلاعات کمیسیون را کافی تشخیص ندهند، کمیسیون موظف است ظرف مدت یک هفته پس از وصول تقاضا از متقاضیان و شهردار دعوت به عمل آورد و دلایل ضروری تحقیق و تفحص و نظرات شهرداری را استماع نماید و تا مدت ده روز گزارش خود را مبنی بر تصویب یا رد تقاضای تحقیق و تفحص به رئیس شورای اسلامی شهر ارائه دهد.

رئیس شورا موظف است گزارش کمیسیون را در اولین جلسه بعدی شورا قرار داده و در جلسه رسمی شورا پس از ارائه گزارش توسط سخنگوی کمیسیون و صحبت نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص هر کدام ده دقیقه گزارش کمیسیون بدون بحث به رأی گذاشته خواهد شد.

در صورت تصویب انجام تحقیق و تفحص موضوع به همان کمیسیون تخصصی ذی ربط جهت رسیدگی ارجاع می گردد. کمیسیون موظف است در مدت ده روز پس از ارجاع اعضای هیات را که حداقل سه نفر و حداکثر هفت نفر خواهند بود از بین اعضای شورای اسلامی شهر تعیین و به رئیس شورای اسلامی شهر جهت صدور حکم ابلاغ معرفی نماید. اعضای هیات از میان خود یک رئیس و یک دبیر انتخاب می کنند.

هیات حداکثر ظرف مدت سه ماه گزارش خود را به کمیسیون ذی ربط تسلیم می نماید. کمیسیون موظف است ظرف مدت دو هفته گزارش هیات را در جلسه مشترک  اعضای کمیسیون و هیات مطرح و گزارش نهائی را پس از تصویب به رئیس شورای اسلامی شهر ارسال نماید. قبل از رأی گیری در رابطه با گزارش نهائی شهردار یا مسئولان ذی ربط شهرداری از عملکرد خود به مدت سی دقیقه دفاع می نمایند.

رئیس شورای اسلامی شهر موظف است گزارش کمیسیون را در دستور هفته بعد کاری شورا قرار دهد تا توسط سخنگوی کمیسیون قرائت گردد.

پس از قرائت گزارش، شهردار یا مسئولان ذی ربط شهرداری می توانند به مدت سی دقیقه در جلسه رسمی شورا از عملکرد خود دفاع نمایند.

گزارش در همان جلسه به رأی گذاشته خواهد شد. در صورتی که گزارش به تصویب شورا برسد و در گزارش تخلف احراز و درخواست تعقیب شده باشد متخلف توسط رئیس شورای اسلامی شهر حسب مورد به قوه قضائیه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می شود تا خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه آن به شورای اسلامی شهر اعلام نماید.

تبصره ۱- موضوع تحقیق و تفحص با تشخیص رئیس شورا باید صریح و قابل رسیدگی باشد.

تبصره ۲- هیات تحقیق و تفحص می تواند از کارشناسان خبره و مورد وثوق با تائید هیات رئیسه شورا استفاده نماید. رئیس شورا موظف است تنخواه مورد درخواست هیات را در اختیار رئیس هیات قرار دهد تا براساس هزینه کرد هیات و با ارائه اسناد مثبته ضمن تائید رئیس شورا به هزینه قطعی منظور شود.

تبصره ۳- چنانچه شهردار و یا مسئولان شهرداری مورد تحقیق و تفحص تغییر کرده باشد و تحقیق و تفحص مربوط به عملکرد دوران مسئولیت آن باشد باید امکان دسترسی به اسناد و مدارک جهت پاسخگویی فراهم گردد. مسئولان مربوطه مکلفند همکاری های لازم را معمول دارند.

تبصره ۴- کلیه مکاتبات هیات با امضای رئیس هیات معتبر خواهد بود و رئیس هیات باید رونوشتی از مکاتبات را بلافاصله به رئیس شورای اسلامی شهر ارسال نماید.

تبصره ۵- اطلاعات مربوطه به تحقیق و تفحص تا زمان قرائت در جلسه علنی محرمانه بوده و ارائه و انتشار هرگونه اطلاعات مربوط به تحقیق و تفحص به هر شکل و عنوان از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی و اعضای هیات تا زمان قرائت در جلسه علنی ممنوع می باشد. با متخلفان برابر قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه مصوب  ۲۹/۱۱/۱۳۵۳ برخورد خواهد شد.

تبصره ۶- در صورت ارجاع گزارش به قوه قضائیه رئیس شورای اسلامی شهر موظف است خلاصه ای از گزارش که شامل موضوع تخلف، دلایل و مستندات قانونی اتهام انتسابی در آن مشخص شده باشد، تهیه و تحویل نماید.

تبصره ۷- مسئولان و کارکنان شهرداری و شرکت ها و سازمان های وابسته موظف به فراهم نمودن امکانات و تسهیلات مورد نیاز هیات و در اختیار گذاردن اطلاعات و مدارک درخواستی هیات می باشند و در صورت عدم همکاری مسئولان و کارکنان، مستنکفان، متخلف محسوب می گردند و با شکایت هیات تحقیق و تفحص به هیات های تخلفات اداری معرفی  و یا حسب مورد تحت تعقیب قضائی قرار خواهند گرفت.

تبصره ۸- در صورت تخلف هر یک از اعضای هیات تحقیق و تفحص با تائید جلسه مشترک اعضای هیات و هیات رئیسه شورا فرد متخلف به دو هیات حل اختلاف استان موضوع ماده (۸۲) این قانون معرفی می گردد.

همچنین بر اساس ماده ۲۰ طرح که به تصویب وکلای ملت رسید متن زیر به عنوان بند (۱۰) به ماده (۷۸) مکرر (۱) الحاق می شود:

نظارت بر بودجه سالانه سازمان همیاری شهرداری ها و همچنین اصلاح، تتمیم و تفریغ آن که پس از تهیه و تائید شورای سازمان برای تصویب به شورای اسلامی استان ارسال می گردد.

در ماده ۲۱ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها و شهرداران نیز نمایندگان مقرر کردند که در بند (۱) ماده (۷۹) قانون عبارت «کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور» جایگزین عبارت «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» شود.

*گزارش مجمع نمایندگان تهران درباره حادثه آتش‌سوزی ساختمان «پلاسکو» قرائت شد

در ادامه هم محمدرضا نجفی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مجمع نمایندگان تهران گزارش این مجمع درباره حادثه آتش‌سوزی حادثه پلاسکو را قرائت کرد.

*شهرداری و سازمان آتش‌نشانی ۷ اخطار به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو داده بودند/عدم اقدام مناسب دستگاه‌های مرتبط باید بررسی شود

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور با حضور در صحن علنی مجلس، گزارش این وزارتخانه را پیرامون حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو اعلام کرد.

وی در همین خصوص گفت: وضعیت ساختمان پلاسکو در طرح تفصیلی جدید تهران، در زیر پهنه گستره و محورهای تجاری، اداری و خدماتی با عملکرد در مقیاس منطقه‌ای تعریف شده است.

وی افزود: از منظر تأسیساتی، این ساختمان فاقد پارکینگ، سیستم گرمایش مرکزی و لوله‌کشی گاز می‌باشد. از نظر سیستم‌های ایمنی و آتش‌نشانی نیز فاقد سیستم اعلام و اطفای حریق خودکار بوده است اما مجهز به کپسول اطفای حریق و سیستم جعبه‌ای آب بوده که عملکرد آن نیز در زمان وقوع حادثه باید مورد بررسی دقیق‌تر قرار بگیرد.

وزیر کشور در ادامه گفت: شهرداری تهران به استناد بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری، وظیفه اتخاذ تدابیر موثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل، حریق و رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک که واقع در معابر و اماکن عمومی است را بر عهده دارد.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: در تبصره این ماده آمده است شهرداری وظیفه دارد تمامی موارد مربوط به رفع خطر از بناها را پس از کسب نظر از مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن ابلاغِ مهلت‌دار متناسبی صادر و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، شهرداری رأسا با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر نموده و هزینه را از طرف دریافت خواهد کرد.

وی پیرامون وظایف سازمان آتش‌نشانی نیز گفت: این سازمان به موجب ماده ۳ اساسنامه، وظیفه نجات جان انسان‌ها و مهار و اطفای حریق، مسئول نظارت و کنترل بر شرایط ایمنی ساختمان‌ها و استانداردهای تجهیزات آنها در برابر سوانح گوناگون را دارد.

وزیر کشور ادامه داد: مطابق اعلام شهرداری تهران، برای تحقق این مأموریت‌ها از طرف شهرداری و سازمان آتش‌نشانی تاکنون هفت اخطار به هیأت مدیره ساختمان داده شده است. مطابق اخطارهای داده شده شهرداری در سال جاری مانور عملیات امداد و نجات و اطفای حریق در ساختمان را برگزار کرد.

رحمانی‌فضلی اضافه کرد:‌همچنین پس از بازدیدهای صورت گرفته از ساختمان،‌دستورالعمل ایمنی ساختمان نیز توسط آتش‌نشانی در شهریور ۹۵ تهیه و به هیأت امنا ابلاغ شده است. لیکن عدم اقدام مناسب دستگاه‌های مرتبط با این موضوع باید بررسی شود که چگونه عمل کرده‌اند.

قالیباف در صحن مجلس مطرح کرد

تشریح ۲ نگاه در مباحث مدیریت بحران

محمدباقر قالیباف شهردار تهران با حضور در نشست علنی امروز در جریان بررسی ابعاد مختلف حادثه پلاسکو گفت: می خواهم از ۲ نگاه جزئی درباره پلاسکو صحبت کنم.

وی ۲ نگاه یاد شده را اینگونه عنوان کرد «از بعد مدیریت بحران حوادثی رخ می دهد یا عامل انسانی باعث بروز آن می شود یا عامل ساختاری»

*فیلم حادثه پلاسکو در صحن مجلس به نمایش درآمد

بخشی از نشست علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به بررسی ابعاد حادثه پلاسکو اختصاص داشت.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران یکی از مهمانان نشست امروز پارلمان بود؛ وی پیش از ارائه گزارش خود درباره ابعاد مختلف این حادثه خواستار پخش فیلمی در صحن مجلس شد که در آن پیرامون رخ دادن حادثه پلاسکو و نحوه امدادرسانی به حادثه دیدگان توضیحاتی ارائه می کرد.

در این فیلم حضور گسترده مردم در صحنه حادثه که باعث ایجاد مشکل برای امدادرسانی شده بود، نحوه حضور ماموران آتش نشانان در صحنه حادثه پلاسکو و شیوه امدادرسانی آنها تا روز انتهایی ماموریتشان به تصویر درآمده بود.

انتهای پیام/