۱۰۵۰ صفحه کتاب دفاع‌مقدس که «آقا» در ۳۲ روز خواندند

حضرت آقا از ۱۶ دی تا ۱۸ بهمن یعنی ۳۲ روز سر جمع ۱۰۵۰ صفحه کتاب دفاع مقدس خوانده‌اند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، ششمین پاسداشت ادبیات و جهاد همراه با رونمایی از تقریظ‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه ۲۰۰ بهمن) در حسینیه امام‌خمینی(ره) همدان برگزار شد.

این مراسم با حاشیه‌های جالبی همراه بود که در ادامه از منظر می‌گذرانید:

اینجا؛ حسینیه امام خمینی همدان

** ساعت ۸:۳۰ است و زن، مرد، پیر و جوان راهی حسینیه‌ امام‌خمینی هستند و البته نه در قلب پایتخت بلکه در همدان. هنوز یک ساعت به آغاز رسمی مراسم زمان باقی است، اما اینجا شور و غوغایی به پاست.

** ابتدای درب ورودی حسینیه امام‌خمینی(ره) مزین به الواح است که همگی مربوط به تقریظات رهبر انقلاب در سالیان گذشته درباره کتب دفاع مقدس است. “دا”، “پایی که جاماند”، “من زنده‌ام” و …

** کم کم به تعداد نفرات افزوده می‌شود تا جایی که حسینیه امام‌خمینی(ره) مملو از جمعیت در طبقه پائین و بالا می‌شود و دیگر جای سوزن انداختن هم نیست. تعدادی از مردم هم پشت درب اصلی تجمع کرده‌اند.

هوایی سرد با جمعیتی گرم

** خانواده معظم شهدا و نیز جانبازان سرافراز هم – که اساساً میزبان اصلی این مراسم هستند – حضور پر رنگی دارند  تا تقریظ مولای‌شان بر کتبی که  به نوعی روایت‌گر زندگی و زمانه آنان هم است، را از نزدیک شاهد باشند.

** هوای همیشه سرد همدان اینجا با حضور پرشور مردم، گرم شده است. مراسم ساعت ۹:۳۰ با تلاوت آیاتی از قرآن آغاز می‌شود و حالا مسئولان و شخصیت‌ها پس از دیگری در جایگاه خود قرار گرفته‌اند.

** قاطبه مسئولانی هم که در اینجا حضور دارند یا ربطی به شهر همدان دارند یا ربطی به فرهنگ دفاع مقدس. از فرزند قهرمان ملی همدان حاج حسین همدانی تا سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پایداران و حجت‌الاسلام شیرازی نماینده ولی‌فقیه در نیروی قدس سپاه – که از پیشگامان انتشار تقریظات رهبر انقلاب است -، علی آقا‌محمدی عضو کنونی مجمع تشخیص – که روزگاری از مسئولان کمیته انقلاب همدان بود – هم حضور دارد.

** سخنرانی‌ها یکی پس از دیگری انجام می‌شد. سرلشکر جعفری یا به قول بچه‌های جنگ “عزیز جبهه‌ها” نیز سخنرانی می‌کند تا نوبت به مراسم رونمایی از تقریظ رهبر ادیب انقلاب بر کتاب اول می‌‌رسد. روایت خواندنی بهاره ضرابی‌زاده از خاطرات همسر سردار حاج ستار ابراهیمی؛ یعنی “دختر شینا”.

 رحمت خدا بر بانوی صبور

**  «رحمت خدا بر این بانوی صبور و با ایمان و بر آن جوان مجاهد و مخلص… شهریور ۹۱ سید علی خامنه‌ای». همه صلوات می‌فرستند، سپس از این بانوی مجاهد تقدیر می‌شود.

علیکم السلام؛ آقاجان

** حالا نوبت اثر حیرت‌انگیز “وقتی مهتاب گم شد” می‌رسد. قهرمانش علی خوش‌لفظ جانباز پرافتخار دوران دفاع مقدس است که با روایت خواندنی سردار حسام روانه بازار شده است.

کلیپی از دیدار چندی پیش وی با رهبر انقلاب برای اولین بار پخش و چشم‌های حاضرین بارانی می‌شود. پس از اتمام کلیپ آقای “قهرمان” روی سن می‌ایستد. حضار هم به احترامش قیام می‌کنند.

** او از دیدار اخیرش با رهبر انقلاب می‌گوید “بنده حقیر به نمایندگی از همه رزمندگان و دوستان شهیدم خدمت آقا رسیدم. به ایشان گفتم این تقریظ شما شایسته فرماندهان و همرزمان من است نه من کمترین. آقا خندید و فرمودند: سلام من را به همه دوستان‌ و همرزمان‌تان در همدان برسانید.” مجری و حضار پس از سلام آقا یک صدا پاسخ دادند: علیکم السلام؛ آقا جان.

روایتی معصومانه از عاشقانه‌‌ای آرام و کوتاه

** تقریظ کتاب سوم مربوط به “گلستان یازدهم” خاطرات همسر سردار شهید علی چیت‌سازیان است که رونمایی می‌شود و همسر این شهید از احساس خود زمانی که رهبر انقلاب به کتاب تقریظ زدند برای حاضرین می‌گوید.

“زهرا پناهی‌روا” از عاشقانه آرام و کوتاه با سردار شهید چیت‌ساز گفت و گفت. شاید بهترین تعبیر ممکن برای این زندگی را آقا تقریظ کردند: «این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاص مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد … راوی – شریک زندگی کوتاه او – نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه خود به روشنی نشان داده است …».

  ۱۰۵۰ صفحه کتاب دفاع مقدس که آقا در ۳۲ روز خواندند

** پیش از آخرین رونمایی، مختارپور معاون نشر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گزارشی از وضیعت نشر آثار آقا و تقریظات ایشان به کتب دفاع مقدس می‌دهد.

در خلال سخنانش جمله را نقل می‌کند که برای همگان حیرت‌انگیز و جالب است «۱۶ دی امسال برخی نویسندگان دفاع مقدس خدمت آقا رسیدند. کتاب‌های “گلستان یازدهم” و “آب هرگز نمی‌میرد” توسط نویسندگان آن تقدیم ایشان می‌شود. ۲ روز پیش رهبر انقلاب تقریظشان را به این دو کتاب تحویل دادند، یعنی آقا از ۱۶ دی تا ۱۸ بهمن یعنی ۳۲ روز سر جمع (به غیر از مطالعات دیگر) ۱۰۵۰ صفحه کتاب دفاع مقدس خوانده‌اند»!

** آخرین قهرمان امروز سردار سلگی است که از کتابش که روایت دوران حضور  در کسوت فرماندهی گردان ۱۵۲ حضرت اباالفضل لشکر پرافتخار انصارالحسین(ع) همدان است، رونمایی می‌شود. همان که آقا پس از خواندن خاطراتش فرمودند انگیزه او فوق‌العاده است. وقتی به بالای سن آمد با انگیزه از میزان بودن حال فعلی افراد گفت و تاکید داشت با همان انگیزه ایام دفاع مقدس آماده دفاع از حریم ولایت است.

** سرانجام دقایق کمی پس از اذان ظهر این مراسم به پایان رسید.

حاشیه‌نگاری از عباس کلاهدوز

انتهای پیام/