پشت پرده تکرار مجدد طرح سیاسی «آشتی ملی»
پشت پرده تکرار مجدد طرح سیاسی «آشتی ملی»

به نظر می رسد جای شاکی و متشاکی در عرصه سیاسی عوض شده و مردم انقلابی که در سال های اخیر در مقابل فتنه گران مقاومت کردند، از نظر زعمای فتنه، بدهکار هم شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،نام بخش های زیادی از اصلاحات با فتنه، توطئه و خیانت گره خورده است. در دو دهه اخیر و در زمانیکه اصلاح طلبان قدرت را در قوه مجریه و سپس مجلس ششم قبضه کردند، نهایت سعی خود را برای استحاله نظام جمهوری اسلامی به کار بردند.

اقداماتی که در فازهای متعدد سیاسی و حتی میدانی پیاده شد. فتنه ۷۸ و تحصن در مجلس ششم در مخالفت با ولایت فقیه، نیت و هدف اصلی آنها را در تضعیف جایگاه ولایت فقیه را روشن ساخت تا این جایگاه را از بدنه مردمی جدا سازد و ابزارهای قدرت و اقتدار آن را سلب نماید.

این خط سیر اصلاحات نه تنها با عقب گرد روبه رو نشد بلکه در سال ۸۸، بدترین ضربات را به منافع ملی و امنیت و ثبات کشور وارد ساخت. اصلاح طلبان به بهانه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، یکی از پرشورترین انتخابات بعد از انقلاب اسلامی را به حاشیه بردند و حضوری که می توانست به عنوان یک ضربه گیر قوی در مقابل کینه ورزی های دشمنان انقلاب و کشورهای استکباری به کار رود تبدیل به تهدید ساختند و کشور سال ها در آتش فتنه ۸۸ هزینه پس داد.

ولی سران فتنه و حامیان اصلاح طلب آن، به خاطر صدماتی که به ملت و کشور وارد ساختند، نه تنها یک عذرخواهی خشک و خالی نکردند بلکه به تدریج حالت طلبکارانه برداشته اند و خود را مدعی می دانند!

در روزهای اخیر بار دیگر رئیس دولت اصلاحات، در فضای جدیدی که برایش مهیا شده پرچم “آشتی ملی” را بلند کرده و خواهان آن است که در مقابل ترامپ و خطراتی که وی ممکن است برای ایران ایجاد کند، جناح ها و گروه های سیاسی با یکدیگر متحد شوند و طرح آشتی ملی اجرا شود!! وی در نشستی که اخیر داشته گفته: معتقدم الان بهترین موقعیتی است که می توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد.” ولی در همان حال در موضع طلبکارانه و ریاکارنه به تندروهای اصلاح طلب توصیه می کند که جفاهایی که در گذشته به این جریان شده را فراموش کنند!: “می‌دانم که در مواردی خیلی جفا شده، اما من می‌گویم که در گذشته نمانید! به آینده نگاه کنید. اگر به ما جفا شده، هیچ‌کس قصد انتقام ندارد.”

چنین حالت طلبکارانه ای همواره از سوی زعمای اصلاح طلب به کار گرفته می شود و به جای اینکه از کارهای گذشته خود در فتنه ها و خیانت ها توبه کنند و از نظام عذرخواهی کنند، خود را در جایگاه ریاکارانه ای قرار می دهند که حاضرند به خاطر منافع ملی از خواسته های خود کوتاه آمده و در طرح آشتی ملی دست در دست دیگر گروه ها بگذارند. آشتی ای که براساس استراتژی اصلاح طلبان می بایست یک خروجی داشته باشد و آن نیز به کرسی نشستن یکبار دیگر گزینه های مطلوب آنها در پست های حساس.

اما آشتی ملی اصطلاحی است که در دوره های اخیر به مراتب از سوی اصلاح طلبان و اعتدالیون به کار گرفته می شود. بیشتر نیز در زمانی از این اصطلاح استفاده می شود که موقعیت خود را در خطر می بینند یا انتخاباتی در پیش رو قرار داشته باشد! حامیان این جریان در پی آنند تا با کم رنگ کردن و تنزل دادن جرم فتنه گران سال ۸۸، کم کم و به مرور زمان با تطهیر خود از فتنه ۸۸، مطالبات خود را به سطح بالاتری مانند آزادی سران فتنه نیز بکشانند و آن را در قالب مطالبه عمومی جانمایی کنند.

از مرحوم هاشمی رفسنجانی می توان به عنوان کسی نام برد که در سال های دولت دهم بارها از اصطلاح های مشابه مانند «دولت وحدت ملی» استفاده می کرد. هرچند در سال گذشته و در آستانه انتخابات مجلس دهم برخی از اصلاح طلبان از برجام داخلی سخن به میان آوردند که خواهان پیاده سازی مدل برجام در داخل کشور بودند! این در حالیست که در واقع این در اضطرار نشان دادن اوضاع کشور تنها به قصد بازگشت به قدرت این گروه صورت می گیرد و هیچ نیت خیرخواهانه ای در پشت سر آن نهفته نیست.

نباید فراموش شود؛ پیشنهاداتی از این دست درست در زمانی مطرح می شوند که دست فعالین سیاسی اصلاح طلب و شخصیت های سیاسی چون پدر معنوی کارگزاران از قدرت کوتاه است یا در حاشیه به سر می برند و نیز انتخاباتی در پیش رو قرار دارد. اگر به سال های ۸۷ و ۹۱ بازگردیم بیشتر این نکته به چشم می خورد. اصطلاح ” دولت وحدت ملی” و طرح آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و ۹۲ توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی، خود گویای وحدت مورد نظر این جریان است.

طرح دولت وحدت ملی که هاشمی رفسنجانی نظریه‌پرداز آن در سال ۸۷ بود و قرار بود در انتخابات ریاست جمهوری دهم اجرا شود، در پی از ناکامی در سال ۸۸ دوباره برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم مطرح شد.

وی در دیماه ۹۱ در دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران، گفتگو و رایزنی میان گروه‌ها، اشخاص و دلسوزان نظام را راه رسیدن به تفاهم خواند و تصریح کرد: در برهه حساس کنونی که کشور در معرض تهدیدات و تحریم‌های دشمنان انقلاب است، درگیری و مناقشه به هیچ وجه راهگشا نیست و امیدواریم همه تاثیر گذاران نظام از مردم عادی گرفته تا سطوح بالا با تن دادن به گفت‌وگو، تعامل و تفاهم، راه برگزاری انتخاباتی رقابتی، آزاد و مطابق قانون را هموار و نیز از نیروهای زبده و کارآمد و دلسوز انقلاب از همه سلایق برای برون‌رفت از مشکلات و توسعه و پیشرفت کشور بهره گرفته شود.

حال و پس از درگذشت هاشمی، رئیس دولت اصلاحات نیز در آستانه انتخاباتی جدید، پای آشتی ملی را به میان کشیده ولی با کمال تعجب با منت گذاری بر نظام خواهان آن است.

این در حالیست که این جریان هیچ تلاشی برای تطهیر جریان خود از فتنه هایی چون ۷۸ و ۸۸ انجام نداده که در آنها حتی به صورت آشکاری بر ضدیت با ولایت فقیه اقداماتی صورت گرفت. نهضت مذاکره ملی، برجام ۲ یا برجام داخلی، دولت وحدت ملی و آشتی ملی، تماما راه های گریز و انحرافی از اصل ماجرا هستند که اصطلاح طلبان افراطی با تمسک به آنها نیات انتخاباتی و سیاسی خویش را پنهان می سازند.

جای هیچ تردیدی نیست که انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، از اهمیت فوق العاده ای برای آنها برخوردار است و نیازمند آنند که برای لاپوشانی و سرپوش گذاشتن بر خیانت ها و فتنه های گذشته خود، با طرح مباحثی مانند آشتی ملی، به صورت کاملا زیرکانه و ریاکارانه ای و با کمترین هزینه، از موقعیت های پیش آمده مانند انتخابات نهایت استفاده را ببرند