روحانی: تازه کارهای آمریکا با زبان احترام سخن بگویند/ در بسیاری از زمینه‌ها جزو ۱۰ کشور اول جهان هستیم
روحانی: تازه کارهای آمریکا با زبان احترام سخن بگویند/ در بسیاری از زمینه‌ها جزو ۱۰ کشور اول جهان هستیم

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تازه کارهای آمریکا با زبان احترام سخن بگویند گفت: در حال حاضر در بسیاری از زمینه‌ها جزو ۱۰ کشور اول جهان هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن و در میدان آزادی تهران، ضمن گرامیداشت سی‌و‌هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی فراز و نشیب طی سی و هشت سال گذشته فراز و نشیب های فراوانی دیده و فرزندان دلیر خود را از دست داده است اما ملت ایران همچنان در پی آرمان‌های انقلاب می‌رود و می‌دود؛ امروز امام خمینی (ره) آیت‌الله طالقانی، شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و بسیاری از بزرگان در میان ما نیستند.

وی افزود: اما دغدغه ما همان دغدغه‌های سی و هشت سال پیش است. دغدغه ما پیشرفت، معنویت، عدالت و آزادی است، دغدغه حاکمیت ملی است و در یک کلمه تحقق کامل جمهوریت و اسلامیت است.همان راهی که در ۳۸ سال گذشته تاکنون ادامه دادیم و باید با گام های بلند تا رسیدن به اهداف نهایی ادامه دهیم.

وی گفت: انقلاب اسلامی نقطه عطف مهم تاریخ کشورمان است. انقلاب ۵۷ کشور ایران را از وابستگی به بیگانگان و آمریکا آزاد کرد و سرنوشت ملت در اختیار خود ملت قرار گرفت.

روحانی در ادامه تصریح کرد: کدام انقلاب را سراغ دارید که دو ماه از پیروزی انقلاب نگذشته باشد مردم برای یک رفراندوم مهم به پای صندوق آراء دعوت شده باشند. ۴۷ روز بعد از پیروزی انقلاب به فرمان امام(ره) در صف‌های طولانی پای صندوق آراء رفتند و به جمهوری اسلامی ایران رای دادند. شما کدام انقلابی را سراغ دارید که در کمتر از یک‌ سالگی‌اش بعد از ۱۰ ماه صاحب قانون اساسی شده باشد.

وی با بیان اینکه “همه آنهایی که اسلام را دین عدالت، آزادی و دفاع از حق و دین انصاف می‌دانند، فرزندان این انقلاب بزرگ هستند”، گفت: انقلاب ما تنها در حافظه تاریخی ملت ما نیست، انقلاب ما در سراسر زندگی ما در فرهنگ، در سیاست، در اقتصاد و همه جای زندگی فردی و جمعی‌ ما حضور دارد.

روحانی گفت: آرمان‌ها و اندیشه‌های انقلاب زنده است و زنده باقی می‌ماند؛ من به عنوان فردی که به عنوان یک سرباز از سال ۴۱ در همه صحنه‌ها در کنار سرداران این انقلاب و معمار بزرگ انقلاب بودم، به صراحت می‌گویم، بینش و منش و روش انقلابی، روشی برای جذب بیشتر اذهان و افراد به سمت انقلاب است. انقلاب اسلامی با کج‌اندیشی سازگار نیست. انقلاب یک دریاچه نیست. انقلاب رود خروشان جاری است که نسل‌های امروز و فردا به این رود خروشان می‌پیوندند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “امروز روز احقاق حقوق شهروندی و روز کرامت ملت است”، افزود: این جناح و آن جناح و مدیر و غیرمدیر و مسئول و غیرمسئول در برابر قانون یکی هستیم. انقلاب زمانی به اهداف خود می‌رسد که همه ملت در برابر قانون برابر باشند. امتیازخواهی و ویژه‌خواری باید برای همیشه رخت ببندد.

وی گفت: تکلیف ما در برابر انقلاب، پاسخ‌گویی دربرابر ملت بزرگ است. وظیفه ما در برابر انقلاب، جامعه و کشوری است که از تنش و تشنج به دور باشد. باید راه برای توسعه، تعالی و پیشرفت کشور باز باشد. تکلیف ما در برابر انقلاب آن است که از ملت و مردم رفع نگرانی کنیم. تکلیف ما این است که معیشت مردم برای زندگی راحت‌تر را آماده کنیم. وظیفه ما در برابر انقلاب آن است که نخبگان و فعالان حوزه فرهنگی و سیاسی به طور کامل احساس امنیت کنند. این انقلاب بعد از پیروزی راه‌های سخت و دشواری را طی کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: باید در برابر خانواده بزرگ شهیدان و ایثارگران سر تعظیم فرود بیاوریم. به جهان اعلام می‌کنیم راه ما راه شهیدان است. راه ما راه ایثارگران است؛ ما از مسیر انقلاب، از مسیر امام، از مسیر رهبری معظم انقلاب، در هیچ شرایطی دست بر نخواهیم برداشت.

روحانی با تاکید بر اینکه ما از مسیر انقلاب، امام (ره) و رهبری در هیچ شرایطی دست بر نمی‌داریم، افزود: ملت ما هرگز در پیش و خم های سخت این انقلاب راه و مسیر خودرا با رهنمودهای رهبری گم نکرده اند و مشکلات را پشت سر گذاشتند. در عرصه بین‌المللی شرایط جنگ را به صلح تبدیل کردیم و اقتصاد ما در حال گذار از رکود و بی رونقی به سمت پیشرفت است.

رئیس‌جمهور کشورمان تصریح کرد: در حال حاضر تورم مهار شده و زیرساخت ها در عرصه های مختلف روز به روز با قدم های استوار رو به پیشرفت و تعالی می رود و در همه این سی و هشت سال بعد از انقلاب مسیر افتخارآمیزی برای ما طی شده است. ما در تمام این سالها برای دفاع از حقوق خود همگی پشت سر مقام معظم رهبری ایستادگی کردیم و نتایج بلندی به دست آوردیم.

وی با اشاره به دستاوردهای هسته‌ای کشور گفت: ما آب سنگین تولیدی دانشمندان جوان عزیزمان را به آمریکا و روسیه صادر کردیم و به کشورهای دیگر صادر خواهیم کرد، راکتور اراک با بازطراحی جدیدی که به دست دانشمندان عزیزمان شکل گرفته مدرن‌تر از گذشته بازسازی و کامل خواهد شد و امروز به یک سانتریفیوژ پیشرفته IR8 دست یافته‌ایم. ۳ سال پیش زمانی که می‌گفتم در کنار گردش اقتصاد سانتریفیوژها هم خواهد چرخید فکر نمی‌کردم دانشمندان ما IR2، ۴، ۶ عبور کنند و به IR8 برسند و این یعنی پیشرفت جوانان و دانشنمدان در علوم و دانش هسته‌ای. در هفته گذشته نیز در راستای ادامه برنامه صلح آمیز هسته ای مرحله مهمی از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل پیشرفته IR-8 با تزریق گاز UF6 آغاز شد.

رئیس شورای عالی امنیت‌ملی با بیان اینکه امروز حق خود را در هسته‌ای بازپس گرفته‌ایم اظهار داشت: اگر بدخواهان نمی‌گذاشتند معامله و تجارتی در زمینه اورانیوم داشته باشیم و حتی یک گرم کیک زرد به کشور وارد کنیم امروز بیش از ۳۵۰ تن اورانیوم و کیک زرد وارد کشور کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد: آنچه که بنابر فشارهای ظالمانه بدخواهان نفت و میعانات گازی‌مان محدود شده بود اما مسیر را برای رشد تولید باز کردیم. میعانات و نفت خام ما در یک سال پیش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بود که آن را صادر می‌کردیم امروز ۲ میلیون ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کنیم. یعنی بیش از دو برابر سال گذشته.

روحانی تصریح کرد: آنهایی که می‌گویند ملت ایران در حال پیشرفت نیست به این آمارها توجه کنند، بدخواهان خارج نشین که در طول ۳۸ سال می‌گویند ما به سمت پسرفت و عقب‌ماندگی حرکت کرده‌ایم توجه کنند که ما در اوپک و اجلاس اوپک حق ملت ایران برای تولید نفت و صادرات نفت با دیپلماسی موفق نفتی پس گرفته‌ایم و این افتخار ملت است. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از اموال ملت ایران که آمریکاییها در بانکهای خود نگه داشته بودند را بازپس گرفتیم ما در برابر آمریکا که به حقوق ملت ما تجاوز کرده بود و با برپایی دادگاههای ساختگی در سالهای گذشته و دهه ۸۰ اموال ما را غصب کرده بود و در ماههای اخیر تصاحب کرد شکایت آن را در دادگاه لاهه ثبت کردیم و تا دستیابی به حقوق ملت، حقوقدانان، سیاستمداران و دیپلماتهای ما از پای نخواهند نشست.

وی در بخش دیگری از سخنانش به دستاوردهای اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: ما توانستیم رشد اقتصادی ۶٫۸- را به ۷٫۸+ تبدیل کنیم و تورم را از ۴۰ درصد به ۸ درصد کاهش دهیم. در سال ۹۴ صادرات غیرنفتی ما بیش از ۹۰۰ میلیون دلار افزایش داشته و ما به تراز مثبت تجاری دست یافتیم. در سال جاری نیز صادرات غیرنفتی به واردات پیشی می گیرد.

رئیس جمهور گفت: در دهه ۸۰ سالهایی بود که طراز تجاری ما ۲۰ میلیارد منفی بود معنایش این بود که آنچه را که صادر می‌کردیم در برابرش وارد می‌کردیم و ۲۰ میلیارد از پول نفت هزینه می‌کردیم اما امسال به لطف خدا صادرات غیر نفتی بر واردات نفتی پیشی گرفته است. اکنون اتکا به نفت ۳۲ درصد است در حالی که پیش از روی کار ‌آمدن این دولت ۴۴ درصد بوده است و راه ما در راستای اهداف انقلاب اسلامی به درستی طی می‌شود.

روحانی خطاب به جوانان حاضر در میدان آزادی گفت: جوانان بدانید در این دولت و در طول ۳ سال گذشته در بودجه اتکاء ما به نفت کاهش یافته است و این همانی است که سالها رهبری بر آن تاکید می‌کردند. در این دولت برای اولین بار در پارس جنوبی برداشت گاز ما از برداشت قطر پیشی خواهد گرفت، در حالیکه آن‌ها پیش از این گاهی دو تا دو ونیم برابر برداشت بیشتری از منبع مشترکمان داشتند.در پارس جنوبی و در دولت‌های گذشته ۱۰ فاز به بهره‌برداری رسیده بود که در این دولت تا پایان سال انشاءالله ۱۱ فاز به بهره‌برداری خواهد رسید. در دولت قبل ۲۴۰ میلیون مترمکعب از پارس جنوبی برداشت می شد امروز برداشت ما در پارس جنوبی حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز است که این تا پایان دولت به ۵۶۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید و این یعنی ما از قطر پیشی خواهیم گرفت.

وی همچنین از بهره‌برداری از ۷ طرح پتروشیمی تا پایان سال خبر داد و گفت: صادرات ما ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده است. آنهایی که در گوشه و کنار نشسته‌اند و با فریاد و بوق خودشان فکر می‌کنند که نظام جمهوری اسلامی فقط شعار می‌دهد و در عمل پیشرفتی ندارد بشنوند که ما امروز در بسیاری از زمینه‌ها در دنیا جزو ۱۰ کشور اول جهان هستیم و این را مقایسه کنید با ۳۸ سال پیش که کشورما در آن دوره واردکننده بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه گازرسانی به مناطق روستایی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ روستای ۲۰خانواری نیست مگر اینکه دارای برق باشد و تا پایان کار این دولت تمام روستاهای ده خانوار نیز به این امکان می رسند. لوله های گاز ما نیز به زاهدان رسیده و مردم سیستان و بلوچستان به زودی از این نعمت برخوردار می‌شوند. و تلاش می‌کنیم گاز را به زاهدان برسانیم و مردم سیستان و بلوچستان از این نعمت بزرگ بهره‌مند شوند.

روحانی با اشاره به رشد ۸ درصدی کشاورزی گفت: این رشد به برکت دستان پینه‌بسته کشاورزان غیورمان است که در این بخش طراز تجاری ما ۲ میلیارد دلار شده است یعنی کسری طراز تجاری در این بخش ۲ میلیارد دلار شده است و تا ۶ میلیارد دلار به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی صادرات گندم را از دیگر دستاوردهای دولت در بخش کشاورزی دانست و گفت: ما سال ۹۲، ۹۷ میلیون تولید گندم کشاورزان بود که امسال ۱۱۸ میلیون تن شده است و ۱۱ و نیم میلیون تن از کشاورزان گندم خریداری کرده‌ایم و الحمدالله صادرکننده گندم هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به عملکرد دولت در شبکه خطوط ریلی گفت: ۵۶۴ کیلومتر خط جدید ریلی و راه آهن در این دولت افتتاح شده و هزار کیلومتر دیگر نیز آماده افتتاح داریم. ۲۱۶ کیلومتر آزادراه و ۲۵۱۱ کیلومتر بزرگراه افتتاح کرده‌ایم. ۲۵۶۹ کیلومتر نیز راه‌سازی جدید انجام داده‌ایم. برای مسکن مهر که صدها و دهها مشکل داشت در این دولت  ۷۶۵ هزار واحد تکمیل به مردم تحویل داده ایم که در آن همه خدمات جانبی از کلانتری، مدرسه، برقو گاز برخوردارند. همچنین تا‌آخر این دولت ۸۴۵ هزار واحد مسکن مهر در اختیار مردم قرار خواهیم داد.

روحانی با بیان اینکه ایران بابهره‌برداری از ۷ هزار مگاوات برق رتبه یک منطقه را در اختیار دارد و در جهان نیز در جایگاه چهاردهم قرار گرفته گفت: ۲۱ سد در این دولت تکمیل کرده‌ایم.

وی با اشاره به معضل بیکاری و اشتغال در کشور گفت: اشتغال و بیکاری معضل بزرگی در کشور است در سال گذشته ۵۰۰ هزار نفر به آمار بیکاران افزوده شد اما در عین حال ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم که از این حیث در دنیا رتبه پنجم هستیم. برخلاف آنچه که گفته می‌شود دولت یازدهم فقط به فکر اقتصاد، سیاست خارجی، آزادی فرهنگی و اجتماعی نیست بدانید که در این دولت و در طول سه و نیم سال گذشته تولید سلاحهای سبکمان ۱۵ برابر شده است و این آمار رسمی وزارت دفاع در روزهای اخیر بوده است. علاوه بر آن اقلام مهم و استراتژیک و راهبردی ما در دولت یازدهم یک و نیم برابر ۱۰ سال گذشته است. یعنی در ۱۰ سال گذشته هر چه در بخشهای راهبردی و استراتژیک تولید شده یک و نیم برابر آن در این دولت تولید شده است و این معنایش این است که این دولت و همه زوایای نظام‌مندی ملت در خصوص دفاع در برابر دشمنان هوشیاری کامل را داشته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز راه فراوانی پیش روی ما باقی مانده است گفت: ملت ما خواهان زندگی بهتر هستند و این حق آنهاست و باید دست به دست هم دهیم و با موضوع فساد در این کشور بجنگیم. با ویژه‌خواریها مبارزه کنیم تا فساد است در اقتصاد پیشرفت نخواهیم داشت.

روحانی با اشاره به آسیبهای اجتماعی در کشور گفت: راه انقلاب را با مدیریت جهادی ادامه می‌دهیم و علیرغم میل بدخواهان به همه اهداف بلند انقلاب دست خواهیم یافت. راه پیشرفت، اتحاد وانسجام است. راهش کمک به دولت است، راهش وحدت قوای سه‌گانه است که الحمدالله رابطه خوبی بین سه قوه و نیروهای مسلح و همه ارکان نظام برقرار است. هر کس سیاه‌نمایی کند انقلابی نیست. هر کس در فکر دوقطبی کردن جامعه باشد انقلابی نیست هر کس به دنبال تنش در جامعه است انقلابی نیست. برای انقلاب معیار داریم و معیار آن خط و راه امام، خط مقام معظم رهبری و قانون اساسی است و سلیقه‌ها نباید معیار باشد. جناح‌بندی‌ها و منافع شخصی نباید معیار باشد.

وی ادامه داد: امروز در شرایط خاص منطقه وجهان مواجه‌ایم اما ملت ما با حماسه امروز و حماسه‌های هر روزش هراسی به دل راه نخواهد داد. ما با وضعیتی مواجه هستیم که در منطقه بعضی تازه‌کاران قدرت در دست گرفته‌اند، در دنیا و آمریکا بعضی از تازه‌کاران قدرت در دست گرفته‌اند و همه آنان بدانند در برابر ملت ایران تنها باید با زبان احترام و تکریم سخن بگویند و ملت به تهدید پاسخ قاطع می‌دهد. بدانند کسانی که دولت و نیروهای مسلح ما را تهدید کنند، ملت ما یکپارچه و آگاه خواهد بود و در برابر بدخواهان تا‌ آخر ایستادگی خواهند کرد.

رئیس جمهور ضمن قدردانی از مردم به دلیل تشییع باشکوه پیکر آیت‌الله هاشمی گفت: ملت ایران منطق و هوشیاریها را در بزنگاهای تاریخی نشان داده‌اند و چند وقت پیش در مراسم وفداع با فرزند خود در تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هوشمندی، بیداری و آگاهی از خود نشان دادند و باید در برابر این ملت بزرگ سر تعظیم فرود آورد که علیرغم برخی ناملایمات همواره پشتیبان نظام، انقلاب بوده‌اند و جوانان همیشه اهل وفا خواهند بود. ما در برابر هرگونه تهدید، نابخردی، و آتش با خرد، استقامت و ایستادگی و با قدرت پاسخ خواهیم داد. قدرت ما از قدرت ملت ایران است.

به گفته روحانی، ایران دنبال تنش و تشنج در منطقه وجهان نیست اما در برابر کسانی که چشم طمع به کشور دارند با قدرت ایستادگی می‌کنند و در برابر زور همه جناحها و پیر و جوان یک‌صدا هستیم و به همه بدخواهان می‌گوییم که اینجا ایران بیشه شیران است.

روحانی در بخش پایانی سخنانش انتخابات بهار ۹۶ را مورد توجه قرار داد و گفت: ملت ایران در ماههای آینده قدرت خود را در پای صندوقهای را به بدخواهان و استکار جهانی نشان خواهند داد. زبان گویای ملت در پای صندوق رای خواهد بود. ما به ۳۸ سال انقلابمان افتخار می‌کنیم و آینده ما آینده پر امیدی خواهد بود.

انتهای پیام/