تذکر رضاخان به حاکم لنگرود درباره تبعید علمای این شهر
تذکر رضاخان به حاکم لنگرود درباره تبعید علمای این شهر

در چنین روزی، رضاخان به عنوان فرمانده قوا به حاکم نظامی لنگرود درباره تبعید علمای این شهر به رشت تذکر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر به نقل از ۸دی، ششم اسفند ماه ۱۳۰۱ شمسی، رضا خان به حاکم نظامی لنگرود درباره تبعید علما تذکر داد. پس از رسیدن خبر تبعید علمای لنگرود به رضا خان وزیر جنگ، وی خطاب به سرهنگ حسین قلی خان متذکر شد پیش از اقدام باید موضوع را گزارش کرده، در این قبیل موارد باید با نظر مساعد رئیس قوا هماهنگ بود.(۱)

ششم اسفند ماه ۱۳۵۹ شمسی، سرباز رشید اسلام شهید رمضان شعبانی  از رزمندگان شهرستان رودسر در محور آبادان – ماهشهر به شهادت رسید. وی متولد ۱۱ مرداد ماه ۱۳۳۳ در روستای شوئیل رودسر بود و پیکر مطهرش در وادی شهدای شهر رحیم آباد-رودسر تدفین شد.

ششم اسفند ماه ۱۳۶۲ شمسی، شهید شکور کاشفی از رزمندگان شهرستان ماسال به شهادت رسید.

ششم اسفند ماه ۱۳۶۲ شمسی، شهید کیومرث قربانی واقعی در از رزمندگان شهرستان صومعه سرا در دهلران به شهادت رسید. وی متولد ۱۳ فروردین ماه ۱۳۴۲ بود و پیکر مطهرش در گلزار شهید نفوت صومعه سرا تدفین شد.

ششم اسفند ماه ۱۳۶۲ شمسی، شهید محمدعلی مؤمن زاده از رزمندگان شهرستان صومعه سرا در دهلران جاویدالاثر شد. وی متولد پنجم شهریور ماه ۱۳۴۳ بود وو از لشگر ۱۶ قدس گیلان به مناطق عملیاتی اعزام شده بود.

ششم اسفند ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید قربان بی‌ریا قصابسرایی از رزمندگان شهرستان صومعه سرا در در منطقه زبیدات به شهادت رسید. وی از لنگشر ۵۸ ذوالفقار به مناطق عملیاتی اعزام شده بود و پیکر مطهرش در گلزار شهید صوفیانده تدفین شد.

ششم اسفند ماه ۱۳۶۷ شمسی، شهید نادر حسن دخت از رزمندگان شهرستان آستانه اشرفیه در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه سید صادق حلبچه به شهادت رسید. وی متلود ۹ تیر ماه ۱۳۳۶ در محله کورکای شهرستان آستانه اشرفیه بود و پیکر مطهرش در مناطق عملیاتی جاوید الاثر شد.

….

پی نوشت:

۱- فراهانی، حسن؛ روز شمار تاریخ ایران، جلد۲، ص ۷۰۳؛ روزنامه ایران، شم ۱۳۲۷، ص ۱.