گوشت در دولت روحانی هر سال گرانتر شده است!/ کاهش ۱۲ کیلویی مصرف گوشت در خانواده‌ها در دولت یازدهم+ نمودار
گوشت در دولت روحانی هر سال گرانتر شده است!/ کاهش ۱۲ کیلویی مصرف گوشت در خانواده‌ها در دولت یازدهم+ نمودار

در حالی که حسن روحانی روز یکشنبه، از توجه رسانه‌ها به گرانی گوشت قرمز انتقاد کرد، آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد این ماده غذایی در دولت یازدهم افزایش غیرقابل انکاری داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، در حالی که حسن روحانی روز یکشنبه، از توجه رسانه‌ها به گرانی گوشت قرمز انتقاد کرد، آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد این ماده غذایی در دولت یازدهم افزایش غیرقابل انکاری داشته است.

حسن روحانی روز یکشنبه در نخستین مجمع ملی سلامت با انتقاد از توجه صدا و سیما به گرانی‌ها گفت: وقتی در جایی گوشت دو روز گران می ‌شود صدا و سیما در خبر نخست به قصابی می‌ رود و می‌ پرسد گوشت چقدر گران شده است اما اگر گوشت ارزان شود، این خبر را منتشر نمی ‌کند یا در آخرین اخبارش می‌ گوید.

اظهارنظر روحانی در حالی است که مرجع رسمی آمار قیمت‌ها در دولت یازدهم یعنی بانک مرکزی از افزایش چشمگیر قیمت گوشت قرمز در دولت یازدهم خبر داده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، قیمت هر کیلو گوشت قرمز در مردادماه سال ۹۲ یعنی ابتدای دولت یازدهم ۲۹۷۵۰ تومان بود. اما نرخ این ماده غذایی طبق آخرین گزارش بانک مرکزی در هفته اول اسفندماه به ۴۲۳۰۰ تومان رسیده است.

مطابق آمار بانک مرکزی، قیمت هر کیلو گوشت قرمز در دولت یازدهم ۱۲۵۰۰ تومان (معادل ۴۲ درصد) گران شده است و خبری از ارزانی آن نیست.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در اسفند سال ۹۱ در اوج تحریم‌ها در دولت دهم، قیمت هر کیلو گوشت قرمز ۲۶۳۰۰ تومان بوده اما در ۴ سال بعد که دولت یازدهم بر سر کار بوده، قیمت گوشت قرمز به طور مستمر افزایش پیدا کرده است. بنابراین برخلاف اظهارنظر روحانی که گفته گوشت دو روز گران شده و دوباره ارزان شده، بر اساس آماری که خود دولت یازدهم منتشر کرده، در این دولت گوشت قرمز گرانی بی‌سابقه‌ای داشته است.

گرانی مستمر گوشت قرمز در دولت روحانی سبب کاهش شدید مصرف آن از سوی مردم شده، زیرا اکثر مردم کشور از خرید گوشت ۴۰-۳۰ هزار تومانی عاجز هستند.

بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی از بودجه خانوار در مناطق شهری ایران، مصرف سرانه گوشت قرمز در سال ۱۳۹۴ به پایین‌ترین سطح آن در یک دهه اخیر رسیده است که ارتباط مستقیمی با گرانی مستمر این محصول دارد.