بودجه ۹۶ تورم زاست/ مردم گرفتارتر می شوند
بودجه ۹۶ تورم زاست/ مردم گرفتارتر می شوند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه ای که دولت به مجلس ارائه کرده، غیرکارشنانی است، گفت: این لایحه تورم زاست و با اجرایی شدن آن زندگی مردم سخت تر و بر مشکلات مردم افزوده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با بیان اینکه بودجه سال ۹۶، انبساطی و تورم زاست، گفت: دولت این لایحه را بر اساس اصول بودجه نویسی ننوشته و این لایحه، بدون برنامه است.

وی با بیان اینکه ما در کشور سبک بودجه نویسیی نداریم، افزود: در حالی که هنوز برنامه ششم توسعه در صحن مجلس مصوب و نهایی نشده، بودجه سال آینده در حال تصویب است که این هم از عجایب بودجه نویسی است چرا که بودجه باید بر محور برنامه توسعه باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ابهامات در بودجه را از دیگر اشکالات بودجه سال آینده دانست و افزود: بودجه ۹۶ کامل شفاف و در راستای اجرای عدالت نیست. با این بودجه مردم گرفتارتر خواهند شد و نه تنها مشکلات آنها حل و فصل نمی شود بلکه بر مشکلات آنها افزوده می شود.

ابطحی با بیان اینکه شاکله بودجه ۹۶ کارشناسی شده و دقیق نیست، خاطرنشان کرد: این بودجه نسل آینده را فقیرتر می کند. چون با فروش اوراق ها و صکوک بدهی ها در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه ما در لایحه بودجه می بینیم که در تبصره های مختلف بصورت قابل ملاحظه از فروش اوراق و صکوک استفاده شد، گفت: این اقدام دولت تنها باعث افزایش بدهی دولت می شود. پرداخت بدهی ها و تسویه با طلبکاران با فروش اوراق و صکوک، مشکلی را حل نمی کند بلکه باعث محدود شدن فعالیت دولت می شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه فروش اوراق و صکوک اصلا راهکار منطقی نیست، افزود: دولت وقتی به اوراق و اسناد خزانه بدهکار باشد، مشکلاتش بیشتر می شود این اقدام تنها برای مدت کوتاهی بدهی دولت را به تعویق می اندازد.

ابطحی گفت: این بودجه برای دولت بعد دردسر زیادی دارد. بهتر است خود روحانی رئیس جمهور آینده باشد تا با این دردسرها روبرو شود.

وی با انتقاد از عملکرد هیئت رئیسه مجلس در هنگام بررسی لایحه بودجه، گفت: متاسفانه آئین نامه داخلی مجلس در بررسی لایحه بودجه رعایت نمی شود و هیئت رئیسه خلاف آئین، پیشنهادهای نمایندگان بجای طرح در صحن مجلس به کمیسیون تلفیق ارجاع می دهد.

نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: هیئت رئیسه مجلس بر اساس نظرات خود تصمیم می گیرند. در حالی پیشنهاد نمایندگان در خصوص بندهای بودجه باید در صحن مطرح و یا تصویب شود و یا رد.

ابطحی اضافه کرد: تزلزلی در تصمیم گیری است. یک تصمیم واحدی در اجرای آئین نامه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: احساس می کنم که در مجلس مخالفت و یا موافقت با موضوعی تاثیری تاثیری ندارد چرا که تصمیمی گرفته شد تا اجرایی شود.