عربستان شروط ایران را نپذیرفت/ اعزام حجاج ایرانی مشروط است
عربستان شروط ایران را نپذیرفت/ اعزام حجاج ایرانی مشروط است

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس از نپذیرفتن شروط ایران برای اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج از سوی عربستان‌سعودی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حجت‌الاسلام احمد سالک نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به روند  مذاکرات سازمان حج ایران با مسئولان حج عربستان‌سعودی، اظهار داشت: نشست اخیر سازمان حج ایران با مسئولان سازمان حج عربستان ۵ اسفندماه برگزار شد.

وی با بیان اینکه تاکنون مسئولان سازمان حج گزارشی از مذاکرات با مسئولان عربستان را به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه نداده‌اند، گفت: با توجه به بحث‌هایی که در اخبار وجود دارد، حاکی از این است که مسئولان برگزاری حج عربستان سعودی، شروط جمهوری اسلامی ایران را نپذیرفته‌اند و به توافق اصلی نرسیده‌اند.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس روز یکشنبه (۲۲ اسفند) در جلسه ویژه‌ای با دعوت از مسئولان سازمان حج، موضوع مذاکرات اخیر سازمان حج با مسئولان حج عربستان سعودی درباره اعزام حجاج ایرانی به عربستان را بررسی می‌کند.

حجت‌الاسلام سالک در پاسخ به این پرسش که آیا سال آینده حجاج ایرانی به عربستان اعزام می‌شوند؟ تصریح کرد: پیش از این مسئولان سازمان حج اظهار کرده بودند که در صورت پذیرفتن شروط جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به توافق اصلی با مسئولان سازمان حج عربستان، ۸۰ هزار زائر به عربستان اعزام می‌شود.

 وی با بیان اینکه ۵ اسفند تیمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برقراری حج و اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی سفر کرده‌اند، گفت: در مذاکرات انجام شده برخی از شروط جمهوری اسلامی ایران از سوی سعودی‌ها پذیرفته شده است.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: البته نتایج مذاکرات را باید آقای قاضی‌عسگر نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت به صورت رسمی اعلام کند. ضمن تشکر از زحمات تیم ایرانی مذاکره‌کننده، امیدواریم مقدمات سفر حج سال آینده فراهم شود.

انتهای‌پیام/